Židovské matriky - hl. Apolinář v Praze

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Židovské matriky - hl. Apolinář v Praze

Příspěvekod mary » sob zář 30, 2023 22:05

Dobrý večer, prosím o radu, kde můžu najít matriky narozených z období 1890 - 1902 židovských dětí z porodnice u Apolináře?
Děkuji za radu a pomoc Mary
mary
 
Příspěvky: 3
Registrován: sob zář 30, 2023 22:01

Re: Židovské matriky - hl. Apolinář v Praze

Příspěvekod ductrix » pon říj 02, 2023 17:00

Dobrý den, řekla bych, že budou mezi ostatními židovskými matrikami. Ty jsou všechny v Národním archivu zdigitalizované a dostupné zde: https://vademecum.nacr.cz/vademecum/
Ty Marcela
ductrix
 
Příspěvky: 413
Registrován: pon led 12, 2015 18:05
Bydliště: Liberec
Oblast pátrání: Boží Dar, Krásná Lípa, Kutná Hora, Semilsko, střední Čechy

Re: Židovské matriky - hl. Apolinář v Praze

Příspěvekod Zora » pon říj 02, 2023 17:19

Mary, s tím je trochu problém.
Asi jste našla narození dítěte svobodné matky, židovského vyznání...

Nevedly se židovské matriky pro porodnici u Apolináře, ale vedly se matriky podle pražských židovských obcí.

Dítě narozené u Apolináře - nevložila jste odkaz - mohlo být od židovské svobodné matky, to mohlo být dokonce i pokřtěno, pokud matka chtěla dát dítě do sirotčince,
V opačném případě dítě nechala zapsat v nejbližší židovské obci, výjimečně i třeba doma.

Měla byste uvést vše, co znáte, víte, ať nemusíme luštit z křišťálové koule. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Židovské matriky - hl. Apolinář v Praze

Příspěvekod mary » pon říj 02, 2023 18:44

Moc děkuji, byla jsemn osobně v Litomyšli a zjistila jsem, že mamina moji babičky se narodila v Praze II č.p.441 dne 13.7.1900, ale v matrice jsem nic nenašla. Moc děkuji za radu M.
Přílohy
Screenshot_20231002_194330_Gallery.jpg
mary
 
Příspěvky: 3
Registrován: sob zář 30, 2023 22:01

Re: Židovské matriky - hl. Apolinář v Praze

Příspěvekod zburget » pon říj 02, 2023 18:56

Máte narození Heleny? Máte svatbu Josefa a Anny? Máte předchozí svatbu Anny?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12594
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Židovské matriky - hl. Apolinář v Praze

Příspěvekod mary » pon říj 02, 2023 19:05

Myslela jsem si, že se Helena narodila 13.7.1900. Svatbu zatím nemám chtěla jsem si nejprve najít narození Heleny, protoze jak jsem se docetla v Apolináři se hodne rodily deti bez otce. Díky uvedenému datu, jsem se podívala do apolinářské matriky a byla jsem zklamaná, že jsem nic nenašla....
mary
 
Příspěvky: 3
Registrován: sob zář 30, 2023 22:01

Re: Židovské matriky - hl. Apolinář v Praze

Příspěvekod zburget » pon říj 02, 2023 19:30

Aha, jasně. Já nejdřív píšu a potom myslím…
Matrika, kterou jste prohledávala je matrika křtů, nikoli narození. To, že se dítě narodilo u Apolináře neznamená, že tam muselo být i pokřtěno. Pokud se jednalo o křesťany, mohlo být pokřtěno ve své farnosti (katolické nebo nekatolické). Kdby byli rodiče židovského vyznání, bylo by dítě zapsané v židovské matrice.
V tom záznamu svatby je napsáno, že svatba proběhla u Československé církve. Předpokládám, že nevěsta nebyla židovského vyznání. Předpokládal bych, že snoubenci k československé církvi přestoupili od jiné křesťanské církve, nejpravděpodobněj od katolické. Hledal bych tedy křest Heleny. Ale kde ho hledat, těžko říct. Může to být kdekoli v Praze, ale i mimo Prahu.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12594
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Židovské matriky - hl. Apolinář v Praze

Příspěvekod Zora » pon říj 02, 2023 19:42

Vy hledáte asi Helenu, to jste nenapsala ...

Velmi pravděpodobně se narodila jako nemanželská, pod rodným příjmením své matky Anny, KOhnové
Teorie:
Anna se následně provdala za Jodase a ten dceru své manželky legitimizoval.
Jodas zemřel a vdova Anna, rozená Kohnová, se provdala za Břehaského (nevidím na to přesně)

Víte kdy a kde se brali Jodas a Anna? Byl JOdas židovského vyznání?
V zápise je uvedeno, že Jodas byl úředníkem v Praze II, od toho by se mohlo odvíjet hledání svatby rodičů Heleny.

Zde je policejní přihláška
Link: http://digi.nacr.cz/prihlasky2/index.ph ... folium=384

KOlegové by snad mohli poznat pražskou adresu, kde Josef Jodas bydlel a po svatbě by se dalo pátrat na okolních farách, Josef je veden jako katolik, dá se předpokládat, že manželka přestoupila je katolické víře -
Vše ale bez záruky, až na tu přihlášku :-)

Z
edit
Link: http://digi.nacr.cz/prihlasky2/index.ph ... folium=385

další přihláška
zde je poznámka, já na ni nevidím.
http://digi.nacr.cz/prihlasky2/?session ... e&record=2

úprava teorie
sorry, napadlo mě, že pokud si manželé ponechali svoje vyznání, nejpravděpodobnější bude civilní svatba...
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Židovské matriky - hl. Apolinář v Praze

Příspěvekod Zora » pon říj 02, 2023 19:54

zburget píše:Aha, jasně. Já nejdřív píšu a potom myslím…
Matrika, kterou jste prohledávala je matrika křtů, nikoli narození. To, že se dítě narodilo u Apolináře neznamená, že tam muselo být i pokřtěno. Pokud se jednalo o křesťany, mohlo být pokřtěno ve své farnosti (katolické nebo nekatolické). Kdyby byli rodiče židovského vyznání, bylo by dítě zapsané v židovské matrice.
V tom záznamu svatby je napsáno, že svatba proběhla u Československé církve. Předpokládám, že nevěsta nebyla židovského vyznání. Předpokládal bych, že snoubenci k československé církvi přestoupili od jiné křesťanské církve, nejpravděpodobněj od katolické. Hledal bych tedy křest Heleny. Ale kde ho hledat, těžko říct. Může to být kdekoli v Praze, ale i mimo Prahu.



Matka a dcera byla židovka, otec katolík, je to uvedeno na přihláškách.

Křest Heleny by musel proběhnout až v době kolem svatby.
Narodila se jako židovka, tedy hledat v některé z pražských židovských obcí - datum narození je jasné, a dohledat zápis s datem vnesení do chrámu...
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Židovské matriky - hl. Apolinář v Praze

Příspěvekod Zora » pon říj 02, 2023 20:19

Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Židovské matriky - hl. Apolinář v Praze

Příspěvekod ductrix » pon říj 02, 2023 20:27

Narození Heleny https://vademecum.nacr.cz/vademecum/per ... cc07628482
řekla bych, že to bude ta pravá

měl by to být permalink
Naposledy upravil ductrix dne pon říj 02, 2023 20:40, celkově upraveno 1
Ty Marcela
ductrix
 
Příspěvky: 413
Registrován: pon led 12, 2015 18:05
Bydliště: Liberec
Oblast pátrání: Boží Dar, Krásná Lípa, Kutná Hora, Semilsko, střední Čechy

Re: Židovské matriky - hl. Apolinář v Praze

Příspěvekod Zora » pon říj 02, 2023 20:38

Neotvírá se to, není tam třeba permanentní odkaz?

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Židovské matriky - hl. Apolinář v Praze

Příspěvekod Zora » pon říj 02, 2023 20:39

už to zafungovalo, je to ta správná :-)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků