VYŘEŠENO Předci s příjmením JEŽ

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO Předci s příjmením JEŽ

Příspěvekod Heles » pát zář 29, 2023 0:15

Dobrý den,

ráda bych se poradila, jak postupovat dále při pátrání po jednom ze svých předků. Celý rod pochází z Deblínska a díky tomu, že se většina předků nikam nestěhovala, podařilo se mi dát dohromady rozsáhlý rodokmen. Nepodařilo se mi ale dohledat informace o manželce jednoho z mých přímých předků. Vím pouze, že se jmenovala Petronilla JEŽ, narodila se asi někdy okolo roku 1780 (podle záznamu z úmrtní knihy) a vdala se před rokem 1809 (to se narodilo první dítě). Nikde bohužel není záznam o tom odkud byla nebo jak se jmenovali její rodiče.

V matrikách Deblínské farnosti se toto příjmení vůbec nevyskytuje a zároveň jsem v nich nenašla ani záznam o sňatku mého předka se zmíněnou Petronillou Jež. Z toho usuzuji, že nevěsta byla úplně odjinud. Asi i kvůli tomu, že příjmení tam bylo nezvyklé, je pak u potomků v knize narození zapsané ve všelijakých tvarech - Gesch, Jesch, Jež, Ježa...

Je vůbec šance něco dohledat? Podle četnosti příjmení v ČR v současnosti by mohla pocházet z okolí Bystřice nad Pernštějnem nebo Boskovic.

Děkuji,
Helena
Naposledy upravil Heles dne pát zář 29, 2023 14:11, celkově upraveno 2
Heles
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte zář 12, 2023 21:42
Oblast pátrání: Deblín a okolí

Re: Předci s příjmením JEŽ - kde hledat v blízkosti Deblína?

Příspěvekod Zora » pát zář 29, 2023 3:14

, narodila se asi někdy okolo roku 1780 (podle záznamu z úmrtní knihy) a vdala se před rokem 1709

opravte si překlep. v datech- Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Předci s příjmením JEŽ - kde hledat v blízkosti Deblína?

Příspěvekod Zora » pát zář 29, 2023 6:56

svatba 1807
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00460.jp2

narození vpravo 5. května 1786

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00040.jp2

To kolegové, kteří přepsali některé matriky a vyrobili vyhledavač.
https://www.requiro.cz/record/birth?las ... name=petra

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Předci s příjmením JEŽ - kde hledat v blízkosti Deblína?

Příspěvekod Heles » pát zář 29, 2023 14:01

Moc děkuji za nalezení záznamů!
Hledala jsem tím směrem, procházela indexy matrik, ale tak daleko jsem nedošla.
O nástroji na vyhledávání v matrikách jsem vůbec nevěděla. Šikovná pomůcka.
Heles
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte zář 12, 2023 21:42
Oblast pátrání: Deblín a okolí

Re: Předci s příjmením JEŽ - kde hledat v blízkosti Deblína?

Příspěvekod Zora » pát zář 29, 2023 14:07

viewtopic.php?f=44&t=59949

Tady je další vyhledavač, právě vytvořený na základě některých přepsaných matrik. Všechno dobrovolně od našich členů.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků