VYŘEŠENO: Je možné aby rodina měla 3 děti se stejným jménem?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO: Je možné aby rodina měla 3 děti se stejným jménem?

Příspěvekod Klicky » ned zář 24, 2023 12:04

Zdravím,

přehrabuji se ve své rodinné historii. Došel jsem do roku 1844 kdy se narodil jeden z mých praprapra....dědů Jan. Dle čísla domů jsem nalezl jeho matriční záznam narození, a skrz zápis z matriky jeho syna si potvrdil jména jeho rodičů.
Otec: Josef Matouš
Matka: Anna Matoušová rozená Kynčelová

Všichni obyvatelé domu č. 20 ve Valdově/Waldou/Waldow. S nimi v domě bydlí i Anny otec Josef Kynčel se svojí ženou Marií rozenou Tondrovou.

Moje první podezření je že Marie je Josefova druhá žena, protože s ní má od narození svého vnuka Jana ještě dalších 8 dětí. Bohužel záznamy o narození ze začátku 18. století nejsou ve Valdově minimálně online k dispozici, ohledně existence fyzických matrik momentálně bádám. Potvrdit by to možná šlo ze záznamu o narození Jana kde bude matka Anny uvedena, bohužel celý záznam nerozluštím, 3. řádek, dům č. 20

https://aron.vychodoceskearchivy.cz/apu ... 87168035f9

Druhá věc co mě zarazila je, ža na jméno Anna rozená Kynčelová jejíž otec je Josef Kynčel a Marie Tondrová jsem narazil v matrice ještě 2x, v roce 1861 a 1863. Takže nevím jestli ty záznamy čtu špatně, nebo si Josef s Marií udělal 2. Annu, protože 1. měl s jinou ženou a ta poté co třeba jako dítě zemřela byla nahrazena Annou 3. Záznamy zde:

1861 - druhý řádek
https://aron.vychodoceskearchivy.cz/apu ... d234976a50

1863 - čtvrtý řádek, zde uvedena se svým bratrem Josefem
https://aron.vychodoceskearchivy.cz/apu ... 8fe4ece1b7

A tím se dostáváme ke stejnému problému s Josefem, protože další Josef byl narozen v roce 1856

Třetí řádek
https://aron.vychodoceskearchivy.cz/apu ... 86a661c349

Díky za pomoc
Naposledy upravil Klicky dne pon zář 25, 2023 7:18, celkově upraveno 2
Klicky
 
Příspěvky: 15
Registrován: sob zář 23, 2023 20:11

Re: Je možné aby rodina měla 3 děti se stejným jménem?

Příspěvekod Zora » ned zář 24, 2023 13:11

kolego,
při výskytu více kře jmen stejného příjmení, si musíte ověřit, zda dítě nezemřelo, případně jaké byly jeho osudy - oženilo se, vdalo, zemřelo...

V obydlích zcela jistě bydlelo více rodin, třeba otec s rodinou, syn s rodinou, někdy také synovec ... nemůžete vycházet jen z kusého kousku textu, který zrovna přečtete.
Podívala jsem se na uvedené dvě Anny 1861, 1863.
Vnímejte, že dítě se asi narodilo obtížným porodem, dostalo se jí pokřtění od porodní báby, tedy v nouzi nejvyšší a u obou je dopsané tužkou křížek. To nejčastěji znamená, že dítě zemřelo brzy po porodu.

Ono nelze jen z matrik vybírat jména,, příjmení a čísla domů, je třeba zápisu porozumět.

Pokud chcete dělat genealogii racionálně, vykašlete se na sbírání jmen snad do počtu....a začněte znovu od nejmladšího předka, ke kterému máte jasné údaje o narození, svatbě.

Z

edit není to furt stejný zápis? Mně se zdá, že nejde o dva zápisy rúzných rocích , ale o jedno stejné narození, No to si už zkontrolujete... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Je možné aby rodina měla 3 děti se stejným jménem?

Příspěvekod zburget » ned zář 24, 2023 13:31

Zrovna nedávno jsem řešil takovou věc.
Udělal jsem nějaký kousek rodokmenu, k zapisování dat používám MH FTB. A jak to tak MH dělá, přišla mi e-mailem informace o "potvrzení shodě". Tak jsem si jen tak letmo prošel, co tam ten druhý v rodokmenu má a u jednoho jména naseděla matka. Tak jsem začal hledat, kde mám chybu. Narodili se dva kluci, stejné jméno, stejné jméno otce, jiná matka (= ve vesnici byly dvě rodiny stejného příjmení). Jeden se narodil v roce 1712, druhý v květnu 1716. A v létě 1717 jeden umřel. V záznamu je jméno kluka a jméno otce. No a teď který umřel. Je u něj zapsané, že mu bylo "…Anni 5 quadrantarium". Takže 5 čtvrtletí. Jenže ten druhý v MH si to špatně přeložil, jako 5 let a "nechal umřít" toho špatného a už je na zcestí. Není to tak velká škoda, protože je to poslední matričně dohledatelná generace, ale má to prostě blbě. Jen proto, že šptaně přečetl záznam a nebo mu nerozumí a špatně ho interpretuje.

Co z toho vyplývá? Jak píše Zora, nelze hledat jen jména a čísla. Je potřeba přesně rozumět tomu, co je v záznamu zapsáno. Jinak velice snadno zabloudíte a budete sestavovat rodokmen nikoli sobě, ale někomu úplně cizímu.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12594
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Je možné aby rodina měla 3 děti se stejným jménem?

Příspěvekod zburget » ned zář 24, 2023 13:34

Ještě dodatek - …a tak, jak to na MH bývá, všichni tam slepě kopírují všechno, co kdo kde našel, takže jsem následně objevil několik dalších rodokmenů, kde mají tohle jméno blbě všichni. Jeden to našel špatně, všichni ostatní bez ověření okopírují a jsou nadšení, jak se jim rodokmen rozrostl.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12594
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Je možné aby rodina měla 3 děti se stejným jménem?

Příspěvekod Klicky » ned zář 24, 2023 15:28

Zora

zdravím,

při výskytu více kře jmen stejného příjmení, si musíte ověřit, zda dítě nezemřelo, případně jaké byly jeho osudy


To byla první věc co jsem chtěl prověřit, kniha s zemřelými není pro toto období k dispozici, už jsem kontaktoval kronikáře, ale bude nějakou dobu trvat než se ozve

V obydlích zcela jistě bydlelo více rodin, třeba otec s rodinou, syn s rodinou, někdy také synovec ... nemůžete vycházet jen z kusého kousku textu, který zrovna přečtete.
Podívala jsem se na uvedené dvě Anny 1861, 1863.
Samozřejmě že ne, neříkám že přečtu všechno ale minimálně otce a matku a jejich rodiče z toho většinou dostanu, zde u všech dětí figurují Josef syn Josefa a Marie dcera Tondry, křestní si teď nevybavím.

Vnímejte, že dítě se asi narodilo obtížným porodem, dostalo se jí pokřtění od porodní báby, tedy v nouzi nejvyšší a u obou je dopsané tužkou křížek. To nejčastěji znamená, že dítě zemřelo brzy po porodu.

Vidíte! Mě vůbec nenapadlo že jsou to křížky a pořád jsem si říkal proč tam jsou ty plusy :roll:

Pokud chcete dělat genealogii racionálně, vykašlete se na sbírání jmen snad do počtu....a začněte znovu od nejmladšího předka, ke kterému máte jasné údaje o narození, svatbě.
Tohle mám, ale když už jsem tu kroniku procházel tak mi bylo líto zrovna nedohledat i sourozence.

edit není to furt stejný zápis? Mně se zdá, že nejde o dva zápisy rúzných rocích , ale o jedno stejné narození, No to si už zkontrolujete... Z


Jsou to zápisy z různých let, roky jsou uvedeny v horním levém rohu.
Klicky
 
Příspěvky: 15
Registrován: sob zář 23, 2023 20:11

Re: Je možné aby rodina měla 3 děti se stejným jménem?

Příspěvekod Zora » ned zář 24, 2023 15:48

Klídek, fakt nehledejte kronikáře ani kroniky, je třeba hledat v matrikách... , stejně jako nemůžete kontaktovat matrikáře, to prostě nelze. jedině archiv... , u mladších pak matriční úřad...
Chápu, občas člověk rychleji myslí, než koná...

Pokud mohu doporučit, vykašlete se na jednotlivě "objevené" zápisy a postupujte jako všichni zodpovědní genealogové. Najít zápis nejmladšího předka, řádně přečíst a hledat postupně další generace.
Kurentu se nedá nijak vyhnout, máte tabulku, co poslal kolega. Tak to prostě je. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Je možné aby rodina měla 3 děti se stejným jménem?

Příspěvekod Klicky » ned zář 24, 2023 15:57

Ta tabulka je skvělá
Klicky
 
Příspěvky: 15
Registrován: sob zář 23, 2023 20:11

Re: Je možné aby rodina měla 3 děti se stejným jménem?

Příspěvekod Klicky » ned zář 24, 2023 16:31

Tak za pomoci abecedy luštím.

Můžete mi jen potvrdit že čtu správně?

"Anna manželská dcera Josefa Kinčla ?chalupníka? z Waldowa N 20 a jeho manželky Františky rozená ?Mochová? z Waldowa 18. " A dál nevím, poslední slovo následující věty vypadá jako "podaných"

Díky
Přílohy
Výstřižek.JPG
Klicky
 
Příspěvky: 15
Registrován: sob zář 23, 2023 20:11

Re: Je možné aby rodina měla 3 děti se stejným jménem?

Příspěvekod Zora » ned zář 24, 2023 17:25

Kolego, na tohle si nehrajeme,. Postupujte podle pravidel v sekci čtení. Tam Vám potvrdíme i správné čtení, i opravíme nesprávné.

Prosím, respektujte pravidla našeho fóra. Z

edit
Nevkládejte skeny, ale uložte je na úložiště, sem vkládejte odkaz. Kdybyste četl pravidla ve čtení a nevyhýbal se tomu, tak tohle všechno dávno víte.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Je možné aby rodina měla 3 děti se stejným jménem?

Příspěvekod zburget » ned zář 24, 2023 17:50

Jen upozorním, nevkládejte výstřižky, ale vždy celé strany, skeny nijak neupravujte.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12594
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků