Gaza

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Gaza

Příspěvekod zburget » ned zář 03, 2023 11:25

Zdravím - já jen takovou rychlou otázku bez odkazu (kdyby někdo chtěl, vygeneruju a pošlu, ale je to zbytečná práce).

Mám v označení místa úmrtí napsáno: "Ex Gaza D. Maximiliani". Předpokládám, že když je gazarius domkář, tak to bude znamenat: "Z domu p. Maxmiliána" - mám tam jako vrchnost nějakého Maxmiliána Skrbenského - tak by to mohl být on.

Je prosím moje úvaha správná a nebo je Gaza něco jiného?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12594
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Gaza

Příspěvekod Mistr Jan » ned zář 03, 2023 16:03

Ano, gaza je alternativní zápis slova casa - chalupa. Myslím, že dům by byl spíš domus. Tedy "z chalupy p. Maxmiliána".
J
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2941
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Gaza

Příspěvekod zburget » ned zář 03, 2023 17:03

Jj, já jsem taky zvyklý na domus. Ale když on pan Maxmilián Skrbenský byla místní šlechta. Takže asi se nedá tvrdit, že bydlel v chalupě :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12594
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Gaza

Příspěvekod Zora » ned zář 03, 2023 17:41

chalupa mu patřila, nemusel tam bydlet. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29156
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Gaza

Příspěvekod zburget » ned zář 03, 2023 19:07

Tak panu Maxmiliánovi Skrbenskému, bych řekl, že tam patřily všechny chalupy ve vesnici - když to byla místní vrchnost. Tady tahle formulace je vyloženě u jedné jediné rodiny. Ostatní mají napsaný Petřvald. Takže předpokládám, že to byl někdo, kdo sloužil a bydlel přímo v areálu zámku v Petřvaldu. Každopádně - pro mě je postatné, že ten záznam patří do Petřvaldu.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12594
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Gaza

Příspěvekod Zora » ned zář 03, 2023 19:19

no, ty jsi tajuplný... přímo tajnosnubný :-)
Nevíme, o kterou obec se jedná, neznáme rok, (vlastnictví - poddanost) netušíme, o jaký zápis (n, U, O nebo třeba školní kroniku) se jedná...
Všeobecně se dá říct, že šlo o chalupu, domek (pana - D), Maxmiliana. Víc z nikoho nic nevypadne, o Petřvaldu nic netuším..., zápis neznám...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29156
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Gaza

Příspěvekod kubasyrinek » pon zář 04, 2023 10:18

zburget píše:Jj, já jsem taky zvyklý na domus. Ale když on pan Maxmilián Skrbenský byla místní šlechta. Takže asi se nedá tvrdit, že bydlel v chalupě :-)

Mohlo se jednat o tzv. dominikalistu, tzn. že měl "panskou" chalupu pronajatou (bydlel ta a hospodařil). Tento majetek by pak nebyl (jako součást dominikálu) uveden ani v gruntovnici...
kubasyrinek
 
Příspěvky: 42
Registrován: úte říj 29, 2013 21:52
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frýdecko-Místecko, Těšínsko, Ostravsko
Panství: Frýdecké, Hukvaldské, Paskovské, Těšínská Komora

Re: Gaza

Příspěvekod zburget » pon zář 04, 2023 12:09

Jak jsem psal - jedná se o určení místa v úmrtní matrice. Kdyby se jednalo o chalupu ve vesnici, bylo by napsnáno, že je z té vesnice (Petřvald), jako u všech ostatních. Předpokládám, že když je tam napsáno, že je z domu (chalupy) P. Maxmiliána (Skrbenského), tak to muselo být tak zásadnímísto, které si zasloužilo takto explicitní určení.

Ale je to jen informace do indexu - tam bude stejně jen vesnice, takže Petřvald.

Mně tady šlo vyloženě o to, jestli v tom "gaza" není schován nějaký úplně jiný význam.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12594
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků