Rozhlas - poznámka

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Rozhlas - poznámka

Příspěvekod noir » pát črc 14, 2023 9:23

Zdravím,
objevil jsem v databázi VUA založený list vojáka-mého dědy, kde je zapsána poznámka ze dne 2.7.1945 Rozhlas 4 pozdrav.
https://www.vuapraha.cz/wp-content/uplo ... 1.1904.pdf

Marně přemýšlím, co to mohlo znamenat-jestli jeho zdravice v rozhlase, nebo naopak pozdrav z rozhlasu vojenským jednotkám, nebo úplně něco jiného. Pokud by se zde našel někdo, kdo s tím má již nějakou zkušenost a setkal se s obdobnou poznámkou, byl bych rád za informaci nebo tip.
Díky, noir
Linux nutí lidi přemýšlet, proto má menšinový podíl oproti Windows.
noir
 
Příspěvky: 331
Registrován: pon čer 23, 2014 14:20
Oblast pátrání: Jižní Čechy, Severní Morava, Praha

Re: Rozhlas - poznámka

Příspěvekod Zora » pát črc 14, 2023 9:57

kde sloužil předek od r. 1944 do do návratu?

Třeba to osvětlí další pátrání po původu přípisku. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29155
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rozhlas - poznámka

Příspěvekod noir » pát črc 14, 2023 10:35

V květnu 1944 odešel s Vládním vojskem do Itálie a vrátil se v červenci 1945
Linux nutí lidi přemýšlet, proto má menšinový podíl oproti Windows.
noir
 
Příspěvky: 331
Registrován: pon čer 23, 2014 14:20
Oblast pátrání: Jižní Čechy, Severní Morava, Praha

Re: Rozhlas - poznámka

Příspěvekod Zora » pát črc 14, 2023 11:01

Jedna asi z mnoha možností.

https://www.irozhlas.cz/veda-technologi ... 181345_jak

Napadá mě, zda se Váš předek, tak mnoho jiných neobrátil na rozhlas, aby o sobě podal zprávu. Neznám jeho přesné osudy v Itálii, uvádí se hodně variant , mezi jinými i přeběhnutí k partyzánům... Po skončení války se zcela jistě tito vojáci dostávali domů strašně špatně. Je i možné, že mu armáda umožnila, zprostředkovala toto rozhlasové vystoupení, v článku se píše i o případech, kdy bylo třeba zprávu zařadit do vysílání co nejrychleji...

Stejně tak mohly být zamotané osudy jejich blízkých, přestěhování a podobně a tohle byl v dané době jeden z nejrychlejších způsobů, jak o sobě dát vědět...
Mohlo se také jednat o relaci, kdy např. 20 navrátivších se vojáků podalo o sobě zprávu hromadně právě prostřednictvím armády.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29155
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rozhlas - poznámka

Příspěvekod noir » pát črc 14, 2023 11:52

Zoro,
děkuji moc za snahu o pomoc i tipy, ale co mám zprávy o dědovi, "volání o pomoc" se jeho týkat nebude. Naštěstí jsem dohledal dost materiálů k jeho pobytu v Itálii, včetně jeho písemného popisu, co tam prožil. K návratu došlo plánovaně a hromadně, nikde zmínka o nějaké situaci, která by vyžadovala pomoc přes rozhlasové vysílání.
Na druhou stranu, je spousta otázek, které jsem při hledání předků nevyřešil, zařadím to tedy pravděpodobně do kolonky nevyřešeno a panu důstojníkovi, který tam poznámku připsal můžu v duchu spílat, že mě nasadil akorát tak brouka do hlavy :wink:
noir
Linux nutí lidi přemýšlet, proto má menšinový podíl oproti Windows.
noir
 
Příspěvky: 331
Registrován: pon čer 23, 2014 14:20
Oblast pátrání: Jižní Čechy, Severní Morava, Praha

Re: Rozhlas - poznámka

Příspěvekod zburget » pát črc 14, 2023 15:15

Když se dívám na tu tabulku, tak 1. sloupeček jsou čísla rozkazů a čísla jednací jednotlivých položek. S několika málo výjimkami. Jedna z toho je "osobně" - přišel osobně požádat o přeložení. A další taková výjimka je "rozhlas" - pochopil bych to tak, že informace přišla rozhlasem. Snad poslal nějaký pozdrav, aby o sobě dal vědět, že je v pořádku (možná že je celá jednotka v pořádku). Ten záznam je 2.7., tedy velice záhy po válce. Jestli byl v Itálii a jednotky byla materiálně zajištěná, nemusela být prioritně přesouvána zpět. A tak o sobě mohl příbuzným jen takto dát vědět, že je v pořádku.
Pokud to rozhlasové hlášení poslouchali armádní činitelé, mohli na základě toho dělat záznamy o těch, kteří byli hlášení. O padlých, o těch, u kterých se potvrdilo, že jsou v pořádku,…
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12593
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Rozhlas - poznámka

Příspěvekod Zora » pát črc 14, 2023 15:23

přesně tak jsem to myslela... Navíc - i po příjezdu do Česka mohla nastat potřeba dát o sobě vědět, prioritou v dané chvíli byla vojenská služba, ne rodina.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29155
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rozhlas - poznámka

Příspěvekod noir » pát črc 14, 2023 20:29

No dobrá, budu připouštět i tuto variantu a možná, že se zase někdy později nějaké další upřesňující informace objeví. V současné době jsem v tomto směru v koncích, v rodině mi již nikdo s tímto nepomůže.
Děkuji Vám za snahu pomoci a tipy.
noir
Linux nutí lidi přemýšlet, proto má menšinový podíl oproti Windows.
noir
 
Příspěvky: 331
Registrován: pon čer 23, 2014 14:20
Oblast pátrání: Jižní Čechy, Severní Morava, Praha

Re: Rozhlas - poznámka

Příspěvekod filmovymaniak » sob črc 15, 2023 11:21

Dobrý den,

můj děda byl také u Vládního vojska i v Itálii.

Na tu poznámku jsem narazil na několika kartách.
Předpokládám, že vybraným vojákům bylo umožněno
poslat zprávu do rozhlasu a tyto zprávy byly předčítány v rozhlase

V digitální badatelně MO je pro registrované zpřístupněno několik kartonu o :
1. československá divize v Itálii
v karonu 03
mi to ukazuje
Velitelství - Přehledy rozhlasových zpráv

Signatura:

CIV/1

Původce:

1. československá divize v Itálii (1945), armádní útvar v zahraničí

Rozmezí vzniku:

19.6.-27.7.1945

Omezení nahlížení:

nolimit
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Rozhlas - poznámka

Příspěvekod noir » ned črc 16, 2023 12:13

filmovymaniak
taky děkuji za upřesnění, zkusím tedy popátrat ještě v tomto směru
noir
Linux nutí lidi přemýšlet, proto má menšinový podíl oproti Windows.
noir
 
Příspěvky: 331
Registrován: pon čer 23, 2014 14:20
Oblast pátrání: Jižní Čechy, Severní Morava, Praha


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků