Úmrtní zápis ve dvou matrikách

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Úmrtní zápis ve dvou matrikách

Příspěvekod Sil » pát čer 30, 2023 12:47

Zajímalo by mě co mohlo vést k tomu že úmrtí, v tomto případě 2 letého dítěte, je zapsáno ve dvou různých matrikách? Konkrétně Anna Ulrichová jednou zapsáno v Brně u sv. Petra a Pavla (https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -01590.jp2 vlevo 1.) a podruhé ve Wiesenbergu / Loučné nad Desnou (https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... df775eb9f5 vpravo 7.). Aby to bylo ještě zajimavější tak u toho zápisu v Brně je jako místo uvedené Wiesenberg, a u zápisu ve Wiesenbergu je uvedené Brno ...

Matka je Marie Kleinová narozená v Loučné, ale rodina by tou dobou měla žít v Brně kde otec působí jako právník. Tj. proto tyhle místa, proč by se ale úmrtní zápis zapisoval na obou místech?
Sil
 
Příspěvky: 275
Registrován: úte črc 25, 2017 20:43
Oblast pátrání: Česká republika, Brno a okolí, Kanice, Babice nad Svitavou, Bílovice nad Svitavou, Měrovice nad Hanou, Uhřičice, Polkovice, Kojetín

Re: Úmrtní zápis ve dvou matrikách

Příspěvekod Zora » pát čer 30, 2023 14:38

asi :-) :
rodina bydlela v Loučné, ale přebývali v otcově působišti

Anna zemřela v Brně, (čtvrtý sloupec u loučského zápisu) uveden brněnský kněz, který pohřbil (u brněnského zápisu)

Farnost, kde došlo k úmrtí, nahlásila tuto událost do farnosti narození. Někde tuto okolnost uváděli jako přípisek k zápisu o narození, jinde to zapisovali samostatně do úmrtní matriky.
Já to ovšem nepřečtu, takže je třeba prostudovat, zda ji nepřeváželi, ale u tak malého dítěte to nepředpokládám...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Úmrtní zápis ve dvou matrikách

Příspěvekod Sil » pát čer 30, 2023 20:37

Díky, nějak tak to zřejmě bude i když možná spíš naopak, koukám na narození/křest a to se odehrálo v Brně, viz https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -01220.jp2 2. vpravo
Sil
 
Příspěvky: 275
Registrován: úte črc 25, 2017 20:43
Oblast pátrání: Česká republika, Brno a okolí, Kanice, Babice nad Svitavou, Bílovice nad Svitavou, Měrovice nad Hanou, Uhřičice, Polkovice, Kojetín

Re: Úmrtní zápis ve dvou matrikách

Příspěvekod Zora » sob črc 01, 2023 7:00

ve čtvrtém sloupci loučské matriky je napsáno Brno - ve sloupci místo pohřbení.
Ovšem ve třetím sloupci tohoto zápisu je jedno slovo, co já nerozluštím, pak jméno kněze - Tadeáš snad Král?
U ostatních zemřelých je tam většinou jen jméno kněze, který zemřelého pohřbíval.

v zápise v Brně je pak jméno brněnského kněze, opět v kolonce - pohřbil.

Ještě se ale také liší datum pohřbu - v loučské matrice 27. srpen, v brněnské 28 srpen..

Myslím, že to vše ale vysvětluje poznámka v brněnské matrice, nepřečtu, ale je tam zmiňováno povolení z Louček ze dne 27. 8.
Usuzuji, že asi tedy došlo k převozu zemřelé do Brna... Bohužel, nejprve je to třeba přečíst...
tak snad zemřela v Loučkách a byla převezena do Brna, tam zapsána logicky podruhé a pohřbena.
Až to přečtete, bude jasněji :-)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Úmrtní zápis ve dvou matrikách

Příspěvekod Sil » sob črc 01, 2023 12:58

Ten farář v Loučné je Tadeáš Thiel, ale jak píšete tak důležitá je nakonec ta poznámka v Brně. Přelouskal jsem to v rámci možností, opravdu je tam převezení mrtvé z Wiesenbergu, ale zaráží mě tam zmínka o "Benedigt" u které netuším na co referuje (tak už nezaráží, bude to spíš něco jako beerdigt), každopádně pro jistotu jsem to vložil do sekce na dočtení ( viewtopic.php?f=41&t=59630&p=276756#p276756 ).

edit: potvrzeno, tím pádem i toto vlákno vyřešeno, díky za pomoc. Zpětně mě trochu zaráží že jsem takhle druhý záznam neviděl nikde dřív, samotné převážení vím že se dělo, holt jsem nikdy vyloženě nehledal druhý záznam...
Sil
 
Příspěvky: 275
Registrován: úte črc 25, 2017 20:43
Oblast pátrání: Česká republika, Brno a okolí, Kanice, Babice nad Svitavou, Bílovice nad Svitavou, Měrovice nad Hanou, Uhřičice, Polkovice, Kojetín


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků