matriky Prostějov

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

matriky Prostějov

Příspěvekod EvaSmrcek » čtv kvě 25, 2023 19:41

Dobrý podvečerm mám v zápise narození mého předka uvedené datum sňatku rodičů, podle toho co tam vidím by to mělo být 1.5.1867 v Prostějově, nicméně tam jsem ho nenašla.
Otázka zní, opravdu měl Prostějov jenom jednu jedinou farnost u sv. Kříže?
na mza nic jiného není.

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... 03900.jp2&
1.zápis vlevo u Gizely

Děkuji
EvaSmrcek
 
Příspěvky: 16
Registrován: stř úno 17, 2016 7:33
Oblast pátrání: Brno-Zábrdovice,Židenice,Juliánov, Blansko, Sebranice,Rozseč,Lačnov,Štěchov,Brťov, Litenčice,Borkovany, Slavkov, Křenovice,Prace, Chrlice

Re: matriky Prostějov

Příspěvekod Zora » čtv kvě 25, 2023 20:22

Ono je to trochu jinak...
pravděpodobně se jedná o správnou farnost, ale o více vedených knih pro části obce (příp. vesnice.)

prošla jsem matriky pro Vrahovice a Držovice, bez výsledku. Ale ona ještě existuje kniha pro Krasice a pro rok 1867 a další je ještě stále uložena na Magistgrátu

9581 Krasice (Magistrát města Prostějova) - Narození
Oddaní
Zemřelí 1867-1933
1867-1933
1867-1933

Já samozřejmě nevím, jestli onen sňatek je zapsán právě v této knize.
Dost často se ale setkávám s tím, že odkazy , zapsané v matriční knize , se píší ne k obci konání, ale k farnosti...

Chápu, že nevěsta pocházela z Držovic, ale v Krasicích mohla být třeba ve službě...

Samozřejmě to nemohu ověřit. Zkuste ještě+ jednou projít i matriku pro Držovice, mohla jsem se přehlédnout, nebo je třeba chybně zaspáno datum v Brně - i to se stává...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: matriky Prostějov

Příspěvekod zburget » čtv kvě 25, 2023 21:49

V té době byl Prostějov opravdu jen jedna farnost.

V Držovicích bych asi moc nehledal - ty byly tehdy kus za Prostějovem a přímo pod farnost Prostějov nikdy nepatřily. Spíš bych zkusil nějaký dotaz na prostějovský magistrát, jestli by se nemohli podívat do matriky těch Krasic na to konkrétní datum. Ona svatba nemusela být ani v Krasicích mohla být klidně v Prostějově, jen zapsaná do špatné knihy. Jinak ten rok 1867 opravdu nemá být moc kde jinde zapsaný.

Případně zkuste pohledat ještě nějaké jejich další dítě, třeba tam najdete nějakou jinou informaci (jiné datum, jiná obec)…
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: matriky Prostějov

Příspěvekod Zora » pát kvě 26, 2023 0:12

Z Držovic byla nevěsta. Proto jsem hledala tam.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: matriky Prostějov

Příspěvekod EvaSmrcek » pát kvě 26, 2023 12:02

Zora píše:Z Držovic byla nevěsta. Proto jsem hledala tam.
Z

Držovice jsem prošla celé, tam to nebylo, zkusila jsem i Margelíkov odkud byl ženich, též nic
EvaSmrcek
 
Příspěvky: 16
Registrován: stř úno 17, 2016 7:33
Oblast pátrání: Brno-Zábrdovice,Židenice,Juliánov, Blansko, Sebranice,Rozseč,Lačnov,Štěchov,Brťov, Litenčice,Borkovany, Slavkov, Křenovice,Prace, Chrlice

Re: matriky Prostějov

Příspěvekod EvaSmrcek » pát kvě 26, 2023 12:14

Zora píše:Ono je to trochu jinak...
pravděpodobně se jedná o správnou farnost, ale o více vedených knih pro části obce (příp. vesnice.)

prošla jsem matriky pro Vrahovice a Držovice, bez výsledku. Ale ona ještě existuje kniha pro Krasice a pro rok 1867 a další je ještě stále uložena na Magistgrátu

9581 Krasice (Magistrát města Prostějova) - Narození
Oddaní
Zemřelí 1867-1933
1867-1933
1867-1933

Já samozřejmě nevím, jestli onen sňatek je zapsán právě v této knize.
Dost často se ale setkávám s tím, že odkazy , zapsané v matriční knize , se píší ne k obci konání, ale k farnosti...

Chápu, že nevěsta pocházela z Držovic, ale v Krasicích mohla být třeba ve službě...

Samozřejmě to nemohu ověřit. Zkuste ještě+ jednou projít i matriku pro Držovice, mohla jsem se přehlédnout, nebo je třeba chybně zaspáno datum v Brně - i to se stává...
Z

zkusím napsat na úřad ohledně těch Krasic, to je dobrý tip
Moc děkuji
EvaSmrcek
 
Příspěvky: 16
Registrován: stř úno 17, 2016 7:33
Oblast pátrání: Brno-Zábrdovice,Židenice,Juliánov, Blansko, Sebranice,Rozseč,Lačnov,Štěchov,Brťov, Litenčice,Borkovany, Slavkov, Křenovice,Prace, Chrlice


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků