VYŘEŠENO změna příjmení

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO změna příjmení

Příspěvekod jku » úte kvě 16, 2023 6:35

Dobrý den,
narazil jsem na takovou věc, že příjmení jednoho předka bylo asi na deset let změněno z "Vysloužil" na "Vyroubal". Po projití matrik křížem krážem (i z okolí) se spíš kloním k tomu, že jde o jednu osobu. Chronologicky jde o tyto zápisy:
13. 2. 1759 byl oddán hon. adol. Paulus Vysloužil rust. cum Mariana fil. Georgi Křečka rust. Dzbelio
24. 1. 1760 Dzbel: nar. Carolus, rodiče: Paulus Verobal et Mariana (km: Libor Jeřábek, Kateřina Serinka) https://www.mza.cz/actapublica/matrika/detail/5695?image=216000010-000253-003375-000000-009069-000000-00-B03995-00770.jp2
13. 10. 1765 Dzbel: nar. Catharina, rodiče: Paulus Vyroubal vicinus et Marina (km: Libor Jeřabek vicinus, Kateřina Francisci Navratil ambo Dzbelio)
11. 1. 1768 Dzbel: nar. Veronica, r: Paulus Vyroubal rusticus et Mariana (km: Libor Jeřabek, Catarina ux. Wenceslai Rosa ambo Dzbelio)
16. 2. 1770 Dzbel: nar. Mathias, r: Paulus Vyroubal et Marianna (km: Libor Jeřábek, Kateřina Wenc. Rosa ux. ze Dzbele)
12. 4. 1773 Dzbel 8: nar. Rosarie, r: Pavel Vysloužil a Mariana (km: Libor Jeřábek, Kateřina Wenc. Rosa ux. ze Dzbele)
10. 7. 1787 Dzbel 8: sňatek Karla Vysloužila (27 let) s Kateřinou Kubovou z Ponikve (19 let)
1. 8. 1801 Dzbel 8: + umírá Marianna Vysloužilová, 70 let
7. 11. 1805 Dzbel 8: + umírá Pavel Vysloužil, 75 let

Nenapadá někoho proč došlo ke změně? Pokud vím, tak v této oblasti nebylo zvykem přejímat příjmení po staveních, max. jsem se setkal s počeštěním německého jména (Weiss - Bílý, ale i u toho bylo alespoň u pár zápisů uvedeno "Weiss alias Bilý"). Nebo byl pan farář tvrdošíjně přesvědčen, že by se rodina raději měla jmenovat Vyroubalova (jde vlastně pouze o změnu příjmení v matrice narozených 1750-70, když nad tím teď přemýšlím...)
Anebo se pletu a bylo to ještě jinak ? :roll: :D
Naposledy upravil jku dne stř kvě 17, 2023 5:19, celkově upraveno 1
jku
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte dub 18, 2023 8:14

Re: změna příjmení

Příspěvekod Zora » úte kvě 16, 2023 7:14

Vyskytuje se v obci ono nepatřičné příjmení Vyroubal? (u jiných rodin)

Já jsem se s tím setkala, většinou to dá opravdu hodně práce to vyhledat. Zvládl jste to perfektně.

Je to jakási obdoba příjmení po střeše, na Moravě a ve Vaší oblasti se vyskytuje minimálně, ale vyskytuje...

Možná se manželé po svatbě přestěhovali do domu , kde před nimi bydleli Vyroubalovi, nebo si postavili domek a napřed vyrubali stromy... - to ale znáte...
Těžko říct, jak a proč to bylo, také mohlo jít o chybu faráře, přece jen jsou příjmení zaměnitelná.
Koncem 18. století se tyto nepatřičné změny dost často vyhledávaly a příjmení se opravovala (úředně - tedy pan farář) zpět na to původní...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: změna příjmení

Příspěvekod jku » úte kvě 16, 2023 13:12

Ano, jméno Vyroubal se v obci vyskytuje (stejně tak v okolí: Ponikev, Hvozd, Luká...).
I podle poddanské fase z r. 1749 (Jan Vyroubal, http://www.mza.cz/a8web/a8apps1/d2/docs/D0002-122.htm).
Jan Vyroubal ale zemřel 3. dubna 1755, 8. května 1759 pak vdova po něm: Anna Vyroubalová.
7. 2. 1762 si Jan po zemřelém Janu Vyroubalovi ze Dzbele bere Annu Mazalovou z Ponikve (https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00990.jp2).
Pak jméno z obce na nějaký čas mizí a objevuje se až v r. 1801, kdy si Paul Wyrubal, 20letý halbbauer ze Dzbele bere Barbaru Švecovou...
A to je právě ta doba, kdy se z "mého" Pavla Vysloužila stává Vyroubal (1760-1770). Takže to skutečně vypadá, že se nastěhovali do domu po nebožt. Vyroubalových. A aby se odlišili od ostatních Vysloužilových, kterých byly min. 2-3 rodiny, dostali jméno "po střeše", jak pěkně říkáte :)

Děkuji moc za reakci. Původně jsem hledal narození Kateřiny Vysloužilové kolem r. 1765, která se ale narodila jako Vyroubalová. Docela mi to zamotalo hlavu... Potřeboval jsem se ujistit, že moje hypotéza o možné dočasné změně příjmení je možná, protože, jak jsem říkal, zatím jsem se s tím nesetkal...
Děkuji.
Jan
jku
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte dub 18, 2023 8:14

Re: změna příjmení

Příspěvekod Zora » úte kvě 16, 2023 13:27

Hypotéza byla naprosto správná, orientace především podle kř. jmen manželů a příjmení kmotrů.

Jen fakt neodhadnu, kde se vzalo to příjmení, zda šlo opravdu o původního majitele stavení, ale je to velmi pravděpodobné.

U mě to bylo podobné, ale - pro zajímavost.
onen přejmenovaný muž a jeho manželka zemřeli dříve, než došlo k opravě, takže děti - sirotci nesly dál ono "nesprávné" příjmení.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků