VYŘEŠENO Seznam vojáků I. světové ???

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod zeter » pát dub 21, 2023 16:22

Magda Fischerová je poručnicí až od dubna 1921, poté, co jí to VM "přenechá". Pokud předtím měla s Rosinou něco společného, pak jenom jako vedoucí té opatrovací instituce.

Ke konci jsem to moc nezkoumal, je toho tam hodně o těch adoptivních rodičích - asi v rámci zkoumání způsobilosti nebo tak něco. Ta komunikace s čs úřady, kterou zmiňujete, byla kvůli domovské příslušnosti, kterou měla Rosina po matce, možná by se tam našly ještě nějaké další záležitosti, tak podrobně jsem to zase nezkoumal - hledal jsem hlavně zmínky o VM.
zeter
 
Příspěvky: 3305
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod zburget » pát dub 21, 2023 16:31

Překlad si můžete zkusit vygenerovat i sám v google translatoru. Občas (často) z toho padají pitomosti, ale to se dá z většího vychytat a když bude nějaká nejasnost, můžete se zeptat zde, skoro určitě se najde někdo, kdo s tím poradí.
Pokud to budou rukopisy, se kterými budete mít problém to přečíst, máme tady sekci čtení a tam není žádné omezení na množství. Když toho bude moc, tak může nějakou dobu trvat, než si na to někdo najde čas. No a po přepisu platí pro překlad to, co výše.

Jestli nenajdete vůbec žádné vodítko, odkud VM pocházel, tak to pak bude problém ho najít. Ale zatím bych flintu do žita neházel. Někde někdy časem můžete narazit na další vodítko, které vás nakonec navede na správné místo.

Mimochodem - netuším, jak moc je Mixa v Česku rozšířené jméno, ale já teď při procházení matrik Šenova (Ostrava) mám Mixu, Miksu, Mikšu nebo Mikšana na každém kroku. A to jsem momentálně v 1. pol. 18. stol.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod Zora » pát dub 21, 2023 16:37

No a jako vždy můj příspěvek - je otázkou, zda Mixa byl biologickým otcem.
Pokud ano, proč by si matku nevzal? Snad kvůli finančnímu nedostatku, pak se ovšem nabízí otázka, kdo byl otcem druhého zemřelého dítěte...
Já na ty dodatečně zapisované (zde tedy přihlášené) otce moc nevěřím...
Rozlousknutí je ovšem na Vás.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29144
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod Zdenek » pát dub 21, 2023 17:21

No biologický??
jistotu nemáte nikdy, ale já svým rodičům věřím.
Proč si ji nevzal?? Vysvětluji si to také kvůli financím. Ale těch otazníků je tam opravdu hodně.
Proč podepsal, že je otec??
Původně mě napadlo, že jako otec by nemusel do armády, ale to nesedí , v době narození Roziny a jeho podpisu válka ještě nebyla.
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod zeter » pát dub 21, 2023 17:33

Vzali nevzali - možná měli úplně jiné starosti než někde běhat po úřadech, navíc sňatek je (a byl i v téhle době) také věc osobního názoru a postoje. Možná se prostě brát nechtěli, a tak se prostě nevzali - konformismus v chování není nic zaručeného. Nebo k tomu nedošlo kvůli nějakým vnějším okolnostem, o kterých víme s prominutím kulové. Nebo se vzít chtěli, ale odkládali to (opět z nějakých neznámých, osobních důvodů), a pak do toho najednou přišla Albínina smrt (která mohla být i docela náhlá, rakovina umí ošklivé věci).
Co naopak víme - VM se k dítěti aktivně hlásil při narození, žil s Albínou v jedné domácnosti (a to možná už před narozením Rosiny II - narození Rosiny I 1909, to klidně může znamenat, že ten vztah byl ještě delší, a je otázka, jestli by se třeba další dítě ještě nenašlo), a byl bez velkých cavyků určen opatrovníkem.
Otcovství je sice nejisté principiálně, ale ne vždy je skepse namístě.

Jak najít VM, to je otázka - nar. cca 1870, to se klidně mohl dožít konce II. sv. války. Možností je příliš mnoho - pokud byl i v r. 1921 ve Vídni, tak tam možná zůstal, ale možná taky ne.
O možnosti vypátrat ho pomocí pobytových přihlášek by asi věděl nejlíp zase prozměnu nějaký vídeňský profesionální genealog.
Jinak mě teď nic nenapadá.
zeter
 
Příspěvky: 3305
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod Zora » pát dub 21, 2023 17:58

... nebo to sice nebyl biologický otec, ale opravdu tvořil s matkou dětí společnou domácnost. Těch variant je strašně mnoho... mohl být ženatý...
Jinak - mezi námi, v době válečné bylo dobré být vdovou, než z hlediska úřadů svobodnou matkou...

Co by biologické otce vedlo k tomu, že by dítě nemělo v matrice otce zapsaného.. ... Neumím odpovědět. Legitimizace nebyla tak náročná...
Ale jak říkám, je to na Vás :-). Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29144
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod Zdenek » pát dub 21, 2023 18:18

Ten Vídeňský genealog po něm ve Vídni pátral, ale nenašel nic. Tím jeho podpisem Václav me navedl k pátrání do Česka.
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod zeter » sob dub 22, 2023 7:26

Sice nevíme, jaké zdroje propátral (možná by to stálo za dotaz), ale zase by bylo divné, kdyby nehledal právě například v těch pobytových přihláškách.
No, tak to bude potom asi buď otázka náhody, nebo naopak otázka systematické práce s nejistým výsledkem - totiž vzít to vylučovací metodou a odškrtávat si nejrůznější nalezené Václavy Mixy (možná radši i Miksy) narozené (1870)-1871-1872-(1873) - ovšem velmi opatrně, protože nelze vyloučit ani různé nestandardní situace, protože ve velkém městě a za války se může stát ledacos.
zeter
 
Příspěvky: 3305
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod Polexina » sob dub 22, 2023 15:45

Na vídeňských hřbitovech se vyskytuje příjmení Mixa i Miksa.

K prozkoumání:

Mixa, Wenzel
Geboren: * 24.01.1879
Verstorben: † 23.12.1960
Bestattungsdatum: 28.12.1960
Alter: 81
Friedhof: Ottakring
Gallitzinstraße 5, 1160
Telefon +43(0)1-534 69-28240
Grabdaten
Gruppe:
19
Reihe:
24
Nummer:
2

Polexina
Polexina
 
Příspěvky: 281
Registrován: stř dub 20, 2016 20:51

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod zeter » sob dub 22, 2023 16:07

k tomuhle jsem náhodou dohledal i dítko (*/+)

https://data.matricula-online.eu/de/oes ... -17/?pg=32
https://data.matricula-online.eu/de/oes ... -05/?pg=85

Ten věk nesedí, ale samozřejmě nikde není psáno, že těch 40 let není blbě :-)
zeter
 
Příspěvky: 3305
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod Zdenek » sob dub 22, 2023 16:47

Jejda, to mám najednou Mixůů,
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod Zdenek » sob dub 22, 2023 18:12

Tak mě 11 kluk naučil něco nového :roll:
googl překladač umí překládat i obrázky. Text je sice zkomolený, ale když se to opraví ušetří to spoustu času.

Zde můj první pokus:

https://drive.google.com/file/d/1iLvtcJ ... share_link
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod Zora » sob dub 22, 2023 18:21

dobrej synek, posílám uctivé pozdravení :Klobouk dolů, hustý" -:)

Mohl by nám sem napsat postup, třeba pro prababičky. :-)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29144
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod Zdenek » sob dub 22, 2023 18:39

Pokusím se to vysvětlit já, teď nemá čas, hraje si s mobilem. :roll:

Zde odkaz:
https://translate.google.cz/?hl=cs

v levo dát němčinu a v pravo dát češtinu

nahoře kliknout na obrázky

potom kliknout na procházet počítač

a tam vybrat uložený obrázek


trvá to i několik minut než to přeloží

potom se zobrazí přeložený text

pokud chcete vidět původní i přeložený vedle sebe klikněte na zobrazit původní

ten překlad je sice dost chybový, ale pro začátek stačí. Aspoň člověk přibližně tuší o co tam jde a může to doladit.
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod Zora » sob dub 22, 2023 18:40

super, díky. Z

edit

tedy translátor používám dnes a denně, ale nikdy mě nenapadlo, snad jsem si ani nevšimla, že je tam možnost obrázky. No jo, to bude věkem. jedenáct mně fakt není :-( škoda. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29144
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

PředchozíDalší

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků