VYŘEŠENO Seznam vojáků I. světové ???

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod Zora » čtv dub 20, 2023 18:13

Souhlasit by se dalo, zvlášť v době válečné žilo hodně párů nesezdaných. Ale snad by někde mělo být tedy alespoň oficiální vyjádření Mixy, že je otcem dítěte... třeba u soudu...

Podepsal se jako zákonný zástupce... tak někde tohle muselo být "uzákoněno".

POkud by byl otcem, měl by přispívat na dítě v sirotčinci, pokud by dítě oficiálně otce nemělo, mělo by se to v čase mírovém řešit buď přes dědečka dítěte nebo by musela platit domovská obec (matka ji měla po otci, tedy po dědečkovi dítěte, pokud se nenarodila jako nemanželská).

V době 1. sv. války byla ve Vídni šílená bída, osiřelé děti se posílaly do českých zemí do domovských obcí nebo i ty rakouské děti k lidem, kteří se jich na chvíli ujali...
Pak vzniklo tzv. České srdce, někdy koncem r. 1917, které se postupně o osiřelé děti staralo...

Ale dost spekulací, třeba kolega dodá časem ještě další údaje...

Ještě možná by bylo dobré zjistit, kde se nacházela ona domácí skupina ve 12. válečné nemocnici, jaký měla charakter, zda to třeba bylo nějaké zařízení přes den, na noc šlo dítě domů... , nebo tam děti byly trvale..., nebo tam děti vůbec nebyly a šlo jen o úřední označení "kanceláře, úřadu", pro osudy dětí, které pod tento úřad spadaly.... chtělo by to přesný název v němčině.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29152
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod zburget » čtv dub 20, 2023 19:11

Zdenek píše:…genealoga z Vídně, který mě našel v místním archivu ,,dědickou listinu,, Roziny. Je toho 78 stránek a jsou tam záznamy o Rozině od jejího narození až do roku 1923 kdy byla adoptována.
V jaké formě to máte? Skeny? Jsou to rukopisy nebo strojopisy? Pokud skeny a rukopisy, můžeme vám pomoct to postupně přečíst. 78 stran je sice pěkný román, ale byl by v tom čert, kdyby se nam nenašla spousta odpovědí.
Nahrajte ty skeny třeba na GoogleDisk nebo na OneDrive, nastavete práva tak, aby to viděli všichni (nejen vy po přihlášení), zkuste přečíst nějaký kousek - 1, 2 odstavce a dejte si to sem do čtení (pozor na pravidla sekce čtení). My vám to opravíme a doplníme a vy dostanete mustr k tomu, jak to číst dál. A klidně tady postupně přečteme celých 78 stran (i když si to teď úplně nedokážu představit :-) ). Překlad zvládnete buď s pomocí google translatoru a s pasážemi, které budou z překladače nesrozumitelné vám tady taky určitě někdo poradí.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12591
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod zeter » čtv dub 20, 2023 19:27

Číst to všechno nejspíš nebude mít smysl, očekával bych spoustu zdeúředničiny a hlušiny... spíš to bude prvně chtít vytipovat, co v tom dokumentu je vlastně za druh informací a jakou má celý spis strukturu (nějaké výpovědi v rámci zjišťování, atd), a z toho pak teprve vybrat.
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod Zdenek » pát dub 21, 2023 7:56

Dobré ráno přátelé.
Před chvílí jsem přišel z práce a koukám nalezena další Rozina.
Já před lety dlooouho bádal, nenašel nic a vy to vše dohledáte během chvilky. Moc děkuji.

Teď k těm otázkám k listinám.

Jak jsem psal, je těch skenů hodně a jsou v němčině. K řádnému probádání je potřeba to pročíst slovíčko po slovíčku, což já nedokážu.
Před lety jsem měl kontakt na jednu studentku která mě za pár korun pomáhala se čtením starých listin. Potom ale už nebyla studentka, ale maminka a neměla čas.

Tak jsem se rozhodl, že se pokusím najít někoho dalšího, kdo bude ochoten mě to za úplatu přeložit.

Kdyby jste někdo věděl o nějaké studentce, budu rád za kontakt.

Kdyby to někoho zajímalo mohu to vložit i zde, jen bych potřeboval poradit jak.
Asi by to chtělo vložit na nějaké úložiště a zde nechat jen odkaz, poradíte?

Ještě takový, asi hloupý dotaz, mohu toto téma zde zatím nechat otevřené pro další diskuzi?

Všem Vám mnohokrát děkuji za zájem a snahu mi pomoci.
Přeji hezký slunečný nadcházející víkend.
Zdeněk z Olomouce
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod Zdenek » pát dub 21, 2023 8:23

https://drive.google.com/file/d/1MiVGmu ... share_link

Můj pokus o uložení nafocených listin.

Dejte mi prosím vědět, jestli se mě to povedlo, dělal jsem to poprvé.

Děkuji
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod Zora » pát dub 21, 2023 9:15

náhled se nepodařilo zobrazit... asi pro jeho velikost

stáhnout si to asi můžu, ale píše mně to, že nelze pro velikost souboru zkontrolovat viry... Tak jsme to radši nedělala. :-(

Tak snad možná to udělat po částech... Ovšem rozhodující je, co řeknou čtečky a ajťáci, já jsem v tomhle dost mimo. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29152
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod Zdenek » pát dub 21, 2023 9:27

Zoro děkuji za reakci.
Já to dělal poprvé. Máte pravdu, počkáme, až to testne nějaký ,,ajťák,,. A ano je to velikost 148 MB a zip.

Kdyby byl problém mohu se pokusit vložit to jednotlivě, ale to by bylo zase mnoho odkazů.

Budu rád za radu od někoho, kdo s tím má zkušenosti.

Děkuji
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod Zora » pát dub 21, 2023 9:39

za sebe se domnívám, že větší počet odkazů není na škodu, stejně se to bude překládat postupně... a tak by se asi pletlo, kdo se k čemu přidal, jestli je text na str, např. 17, nebo kde vlastně je... Ještě hůř by se pak sestavovaly odpovědi...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29152
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod Boza » pát dub 21, 2023 10:11

Mám staženo, Google Drive jenom mrcasí že je to ZIP a navíc velký (samozřejmě), tak ho nedokáže oskenovat. Uvnitř je 78 obrázků.

Většina je strojem psaný text a formuláře s relativně minimem ručního textu (EDIT: beru zpět, ke konci je psaného textu výrazně více).

K pátrání po V. Mixovi bych Vám doporučil publikovat samostatně minimálně následující obrázky:

IMG_7428.jpeg
IMG_7443.jpeg
IMG_7445.jpeg
IMG_7449.jpeg
IMG_7454.jpeg
IMG_7455.jpeg
IMG_7456.jpeg
IMG_7457.jpeg
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1973
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod Zdenek » pát dub 21, 2023 10:35

Děkuji.

chci se zeptat, mohu ty jednotlivé odkazy vložit zde, nebo jednotlivě do čtení zápisů?
To by bylo určitě správně, ale zase by tam chyběla souvislost s tímto tématem.


Já su pako, co? Šíleně to komplikuji. :roll:
No su po 12hod noční a spal jsem jen 45min. :(
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod Zora » pát dub 21, 2023 10:51

do čtení, nahoru vložte odkaz na tohle téma.
Kdo četl, chápe, kdo nečetl, přečte si.

Jen vždycky přepište něco , abychom dodrželi pravidla čtení.
Z

PS pako nejste ani náhodou.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29152
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod Zdenek » pát dub 21, 2023 10:54

Děkuji, večer se do toho pustím.
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod Zora » pát dub 21, 2023 10:57

Napřed povinně vyspat :-) Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29152
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod zeter » pát dub 21, 2023 13:01

Velmi stručně jsem prolistoval - a jenom abych uvedl na pravou míru sled událostí: VM se přihlásil za otce Rosiny již po jejím narození, kdy je výslovně uvedeno, že s Albínou žije ve společné domácnosti, a byl jejím poručníkem až do dubna 1921, kdy udělil (osobně - dostavil se) souhlas s tím, aby poručnictví přešlo na onu zmíněnou Magdu Fischerovou, která pak rozjela celou adopci, jíž se týká většina listin a VM již v nich nefiguruje. Co přesně se s dítětem dělo během války, to nevím, jestli tam najdeme, každopádně z hlediska VM je zajímavý klasický zjišťovací formulář o pobytu (dotaz na policejní ředitelství, aby zjistilo a sdělilo současnou adresu) - přičemž od 9.9.1917 byl VM hlášený na Sampogasse 9 (XIII) (dotaz je z března 1921 a předchází tomu předání poručnictví.
Žádné osobní údaje jsem tam nenašel, jenom věk v r. 1911 - 40/39 let - ale mohl jsem něco přehlédnout.
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod Zdenek » pát dub 21, 2023 14:46

Smekám!!!!
Nejdřív profesionál ve Vídni a potom profesionál u ,,nás,,
Tolik štěstí během pár dnů.

Tak ve stručnosti už vím toto:

1909 se narodila/zemřela Albíně Rozina Františka 13.obvod (ulici nepřečtu)

1911 13 obvod Meisenstrase 49
-bydlí tam Václav Mixa věk 39/40let
- narodila se Rozina Wilhelmína matka - Albína Svobodová
- Václav Mixa podepsal, že je otec Roziny
-poručníky Roziny jsou Václav Mixa-otec i Magda Fischerová-úřednice
- ,,rodina žije ve společné domácnosti,,

1916 zemřela Albína 13 okres Sporckplatz 1

Albína asi v sirotčinci???

1917 Václav Mixa hlášený na adrese Sampogasse 9 13 okres

1921 Václav Mixa přenechává poručnictví Roziny na Magdu Fischerovou

1923 adopce Roziny manželům Hackerovým


Vypadá to, že pohádka se blíží ke konci, více informací o Václavovi Mixovi asi z těch papírů nevykouzlíme
Co myslíte kolegové, má smysl zdejší forum hltit kompletním překladem všech těch nafocených papírů.

Co jsem z toho já ,,vykoukal,, (německy neumím) na těch posledních papírech je něco o původu Hackerových (adoptivní rodiče) a něco, co mě připadá jako určení národnosti Roziny.

Za první republiky Rozina odešla do Československa, první zmínky o ní u nás mám z obce Bystročice 1930 a v témže roce v Prostějovské nemocnici se jí narodila moje babička.
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

PředchozíDalší

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 31 návštevníků