VYŘEŠENO Seznam vojáků I. světové ???

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod Zdenek » čtv dub 20, 2023 8:13

Dobrý den přátelé, mám na Vás prosbu.

Před 10lety jsem někde na internetu našel seznam vojáků kteří bojovali v I.světové.
Našel jsem tam i své 2 pradědečky.

Teď bych si tam zase něco potřeboval ověřit, ale před pár lety mě shořel počítač a tak ten odkaz na ty stránky bohužel již nemám.
Poradíte někdo prosím?
Jen pro doplnění co hledám.

Snažím je dopátrat něco o osobě Václav Mixa, narodil se někdy před rokem 1871. v letech 1911-1916 žil ve Vídni s matkou mé prababičky (nejspíš je její otec, ale nebyli manželé).
V roce 1916 matka mé prababičky zemřela a Václav podepsal souhlas k adopci mé prababičky jedné Vídeňské bezdětné rodině a on se někde ztratil.

Tak mě napadlo, jestli bych ho nenašel v tom seznamu vojáků.

Asi je to hoodně zmatený popis, ale prababička nikdy nikomu neřekla jak to bylo. A tak jsem po tom začal pátrat mám dohledané zápisy z Vídeňských matrik o narození prababičky a úmrtí její matky.
Dále mám listiny z Vídeňského archivu o předání k adopci, ale je toho hodně a nemám to ještě přeložené.


O původu Václava Mixi nevím nic, ale podepsal se ,,Václav Mixa,, takže bude z Čech
Matka prababičky se také narodila u nás v Praskolesích, tuto linii mám zpracovanou až do roku 1600


Předem děkuji za radu
Zdeněk
Naposledy upravil Zdenek dne pon kvě 29, 2023 15:10, celkově upraveno 1
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod zeter » čtv dub 20, 2023 9:53

Seznam vojáků jako takových těžko, ale jsou seznamy ztrát atp, ale jako u všeho je problém s úplností... zkusil jsem namátkou hledat - ve Verlustliste jsou dva VM, ale mladší, *1879 a *1886, takže ti to asi nebudou.
Pak je v databázi padlých na VHA jeden nadějnější, *1872, nezvěstný
https://www.vuapraha.cz/padli-1-svetova/104180
jeho narození skutečně je v Milešicích (na snímku dole)
https://digi.ceskearchivy.cz/8661/163/1916/2583/52/0
ale není tam žádná poznámka... jeho pobyt ve Vídni by případně byl podchycený (možná) v nějaké evidenci obyvatel (matrika obecních příslušníků atp), možná ve sčítacích operátech).

Jenom trocha počítání: nar. cca 1870, tj. v době, kdy žil s matkou vaší prababičky, mu bylo přes čtyřicet - mohl být už předtím ženatý, mohl ovdovět nebo se i rozvést.
Není v těch dokumentech u něj nějaká adresa? V Lehmannově adresáři jsem namátkou zkusil ročníky 1909, 1913 a 1920, žádný Václav/Wenzl Mixa tam není, což ale nemusí nic znamenat.
zeter
 
Příspěvky: 3304
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod Zdenek » čtv dub 20, 2023 11:07

Děkuji za zaslané odkazy.

Adresa tam bohužel žádná není. Vlastně tam o něm nejsou žádné údaje. Datum narození je jen odhad, prapra se narodila 1869, tak jen odhaduji, že žila s mužem podobného věku. Jeho národnost jsem odhadl z jeho podpisu, pisatel zápisu napsal Wenzel Mixa a on se podepsal Václav Mixa.
To že je otec prababičky odhaduji z toho, že po úmrtí prapra podepsal se jako zákonný zástupce v listině o předání prababičky.
Proto mě napadla ta armáda.

Je mi jasné, že je jen minimální šance vyřešit tuto záhadu, ale chci to zkusit, třeba mě potká veeeliké štěsti.

(Prababička o tom nikdy nechtěla mluvit, jediné, co jsme z ní vymámili bylo, že hned po jejím narození její maminka umřela, tatínka neměla, tak ji dali do sirotčince, kde ji potom adoptovali ti Hackerovi. Nikdy jsme tomu moc nevěřili, ale nalezené dokumenty mě potvrdili, že to tak nějak bylo. Mám i její rodný list i zápis z matriky, pouze matka otec nemanželských dětí se nezapisoval. Fotky mám pouze adoptivních rodičů).

Moc děkuji.
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod zeter » čtv dub 20, 2023 11:42

Aha, myslel jsem, že ten věk máte nějak podložený - v tom případě je to problém, věkově nerovné páry - sezdané i nesezdané - nebyly a nejsou nic neobvyklého, a klidně by mohli přicházet v úvahu jeden nebo oba ti vojáci, které jsem vyloučil. A pokud byl Václav starší, pak už dost možná ani nemusel narukovat, pokud byl mladší, pak možná padá teorie, že to byl například vdovec.
Předpokládám, že prababička se narodila ve Všeobecné nemocnici? Věděl byste aspoň čtvrť/ulici-farnost, ve které pak praprababička s VM a dcerkou pobývali? Jestli to ale bude co platné, to nevím - byla to turbulentní doba a těch scénářů, jak se mohl Václavův život vyvíjet dál, je nespočet.
zeter
 
Příspěvky: 3304
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod Zora » čtv dub 20, 2023 11:50

Snažím je dopátrat něco o osobě Václav Mixa, narodil se někdy před rokem 1871. v letech 1911-1916 žil ve Vídni s matkou mé prababičky (nejspíš je její otec, ale nebyli manželé).
V roce 1916 matka mé prababičky zemřela a Václav podepsal souhlas k adopci mé prababičky jedné Vídeňské bezdětné rodině a on se někde ztratil.....
.....že po úmrtí prapra podepsal se jako zákonný zástupce v listině o předání prababičky.
----------------
Je to nějaké zašmodrchané, možná jsem špatně pochopila.

Rodiče nebyli manželé. Odkud máte info, že ale spolu žili?

Nezdá se mně, že by muž, byť partner matky, mohl podepsat adopční listiny,. neměl k dítěti žádné práva, ani povinnosti.
Každé nemanželské dítě mělo určeného zákonného zástupce, to byl vlastně uředník, který měl tyto děti jakoby pod dohledem.
Moje babička osiřela, její zákonný zástupce jí byl za svědka na svatbě, rodina s ním moc dobře vycházela, ale nebyl to vůbec příbuzný.

Napadá Vás, proč by měl p. Maxa být zákonným zástupcem a současně jejím otcem?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29140
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod Boza » čtv dub 20, 2023 13:28

Jen pro jistotu: máte matriční zápis + matky vaší prababičky z toho roku 1916, a je tam uvedena jako svobodná?

Taky mi jako Zoře vrtá hlavou, na základě čeho ten člověk vůbec mohl podepsat souhlas k adopci. To přeci není jen tak, předat dítě.
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1973
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod Zdenek » čtv dub 20, 2023 14:39

Ano, je to šílený příběh.

Praprababička- Albína Svobodová narozena 1869 v Praskolesích zemřela jako svobodná matka 1916 ve Vídni

Prababička Rozina Svobodová narozená 1911 ve Vídni a zemřela 1990 v Moravském Berouně
V rodném listě uvedena pouze matka Albína

přiznám se, němčina není moje silná stránka, tak jsem požádal genealoga z Vídně, který mě našel v místním archivu ,,dědickou listinu,, Roziny. Je toho 78 stránek a jsou tam záznamy o Rozině od jejího narození až do roku 1923 kdy byla adoptována.

Ano jako nemanželskému dítěti jí byl ihned po narození přiznán ,,poručník,, Magda Fischerová, vedoucí domácí skupiny ve 12. válečné nemocnice, jejíž podpis je také na většině listin.
Všichni tři žili v jedné domácnosti

Nemám zatím doslovný překlad všech těch listin, ale to co jsem popsal je stručný popis.
Bohužel o Václavovi Mixovi tam není mnoho údajů.
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod Zdenek » čtv dub 20, 2023 14:42

Zde překlad zprávy, co mi poslal ten genealog z Vídně:

Albina Svoboda zemřela ve Vídni 18. listopadu 1916. V té době žila ve 13. okrese, Sporckplatz 1, a zemřela na degeneraci mléčné žlázy. Zemřela v nemocnici Wilhelminen v 16. okrese.
47 let, rakovina prsu, pohřben v Centralfriedhof 20. listopadu 1916.
Otcem Rosiny Wilhelmine Svobody byl Wenzel Mixa - žil v roce 1911 ve 13. obvodu na Meiselstraße 49. Narodil se kolem roku 1871 - nepodařilo se mi zjistit kde. Nenarodil se ve 13. okrese.
Podle dědické listiny žil s dcerou a matkou ve společné domácnosti – pouze rodiče nebyli manželé.

Když matka v roce 1916 zemřela, otec zjistil, že není schopen se o dceru postarat. Ale již v roce 1911 byla poručnicí ustanovena paní Magda Fischerová, vedoucí domácí skupiny ve 12. válečné nemocnici. Domnívám se, že je to tím, že rodina žila v nejchudších podmínkách, a proto bylo dítě přiděleno do domácí skupiny.

Až v roce 1923 bylo dítě adoptováno okresním soudem v Hietzingu manželskému páru Johannu Adamovi a Antonie Hackerovým.

Wenzel Mixa se podepsal jako Mixa Václav. Dá se tedy předpokládat, že se nenarodil ve Vídni, ale na Moravě či v Čechách.

Tyto informace mám z Albiny dědické listiny, která je uložena ve Vídeňském městském a státním archivu. Nese spisové číslo: WStLA, BG Hietzing, A5/1-1P
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod zeter » čtv dub 20, 2023 15:29

tak ať to máme vyfutrované i nějakými odkazy - to je vždycky základ, a ďábel vězívá v detailu

narození Rosiny
https://data.matricula-online.eu/de/oes ... 13/?pg=162

úmrtí Albiny
https://data.matricula-online.eu/de/oes ... 37/?pg=223

EDIT: přípisek se týká jenom adopce, není tam žádná doplňující informace; to jméno Thomas, které se vyskytuje i u úmrtního záznamu (a vnáší do věci zmatek), je patrně jen omyl - záměna otce rodičky za otce dítěte, to jsem už viděl...
Naposledy upravil zeter dne čtv dub 20, 2023 16:00, celkově upraveno 2
zeter
 
Příspěvky: 3304
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod Zdenek » čtv dub 20, 2023 15:34

Ano tyto zápisy z matriky mám, zrovna jsem ty odkazy chtěl zde vložit, ale předběhl jste mě.

Já hledám profíky ve Vídni a přitom je mám zde přímo za dveřmi. :)
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod Zdenek » čtv dub 20, 2023 15:38

Jejda, to je už hodin, musím valit do práce.
Ještě jednou děkuji za snahu o pomoc.


Mám i ty listiny naskenované, ale je toho strašně moc.
I když mě ten profík poslal výpis co vše tam našel (viz výše) stejně to budu muset celé nechat přeložit slovíčko po slovíčku a třeba tam najdu něco, co pomůže.
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod zeter » čtv dub 20, 2023 15:42

copak o to, nějaké to know-how by tu i bylo, bohužel samozřejmě nemáme takový přístup k archivním dokumentům jako profesionální genealog ve Vídni :-(
zeter
 
Příspěvky: 3304
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod zeter » čtv dub 20, 2023 15:57

mimochodem, o dva roky dříve měla Albína také nemanželskou Rosinu Franzisku, která ale záhy zemřela.
*
https://data.matricula-online.eu/de/oes ... -11/?pg=31
+
https://data.matricula-online.eu/de/oes ... -10/?pg=50
zeter
 
Příspěvky: 3304
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod Zora » čtv dub 20, 2023 17:27

Víte, na základě čeho je v dokumentu napsáno, že Václav Mixa byl její otec? Nerozumím tomu, kde to vídeňský genealog zjistil. Je to jen psáno jako fakt.

Pořád nechápu, jak by cizí muž mohl souhlasit s adopcí dítěte, k němuž matričně (vhodnější slovo mě nenapadá) nepatřil.

Je někde v té zprávě uvedeno, kde přesně žilo dítě v období 1911 - 1916? Míním tím nějaký doklad, odkaz.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29140
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod zeter » čtv dub 20, 2023 17:50

Zoro, to všechno patrně vyplývá z toho pozůstalostního spisu a z protokolů o adopci - obojím se tak či onak zabýval soud, takže to nejspíš nějakou právně-formální stránku dostalo.
Soužití nesezdaného páru s nemanželským dítětem ve velkém městě na začátku 20. století bych se vůbec nedivil.
zeter
 
Příspěvky: 3304
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků