VYŘEŠENO Seznam vojáků I. světové ???

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod Zora » pon kvě 08, 2023 10:03

Važte silná slova, Zdeňku, nic o těch lidešch nevíte... Neznáte způsob života tehdejších chudých lidí...

bývalo zvykem, že si nájemce místnosti vzal k sobě buď strávníka (postel, jídlo), nebo šlaufa - nocležníka. Ten chodil jen na spaní, kdy se doslova vytahovaly různé strožoky na podlahu, kde se přes den žilo.
Je otázka, zda tahle nějak nežila matka dítěte a naopak Maxa byl ten, kdo jim alespoň trochu pomáhal.

Možná že on byl právě jediný, kdo se ujal poručnictví u dítěte a kterému proto přibyly další starosti...

Opusťte ale myšlenku, že šlo o biologického otce, to fakt moc do úvahy nepřichází.

Jak dlouho žilo to první dítě, co zemřelo?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod Zdenek » pon kvě 08, 2023 10:59

Rozina Františka 7.2.1909 , +31.5.1909

Ano máte pravdu, jak to ve skutečnosti bylo se nejspíš nedozvím, jediný kdo to věděl byla prababička a ta to tajila. V rodině jsme si všichni mysleli, že zlá byla ta Albína. Dítě dala do sirotčince a někam zmizla.
Až mě se se podařilo vypátrat, že opravdu zemřela a až potom přišel ten sirotčinec. Všem bylo jasné, že nějaký ,,Mixa,, musel existovat, ale až v těchto papírech jsem objevil jeho jméno.
Ano, možná to bylo jak píšete, dnes už těžko zjistíme kdo v tom bytě bydlel jako první.

Ale teď mě začíná vrtat v hlavě další věc.
Ta komunikace sirotčince/okresního soudu s domovskou obcí???
Nejspíš se to nedochoval, ale v jaké složce by to bylo uloženo a v kterém archivu?
Dačice spadají pod Brno.
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod Zora » pon kvě 08, 2023 11:17

Soud Telč, který dnes neexistuje, by asi spíš spadal pod Jihlavu, ale to musíte ověřit dotazem.

Zřejmě šlo o to, že po rozdělení Rakouska - Uherska byla Rosa brána jako - snad- československý občan, tedy spíš formulace - mohla by být čsl. občanem ... Je tam v textu odvolání se na nějaký paragraf, najděte si ho ve Všeobecném rakouském občanském zákoníku. Tento zákoník v roce 1923 až na výjimky platil jak v Rakousku, tak v Československu.

Čili bylo třeba asi zařídit jak změnu občanství, tak i změnu domovské obce. Původní domovská obec, pokud by jí to nenařizoval nějaký zákon, neměla žádné důvody dívku ze svazku domovských příslušníků propustit... (stejně se dalo předpokládat, že se vdá a získá dom. právo po manželovi - tedy změní se jí domovské právo).

Co se týče vzpomínek prababičky, myšleno tedy Rozy, podle mě si Maxu vůbec nepamatovala.
Mohla si pamatovat, že maminka zemřela, a že pak žila v sirotčinci, odkud si ji vzali adoptivní rodiče.
Prababička o tom nemluvila, ale zvažte, zda si vůbec něco podstatného mohla pamatovat... Jen pobyt v sirotčinci, s malým dítětem přece nikdo neprobíral poručníky, výdělek Maxy či nakonec ani domovskou obec...
Její první vzpomínky se vázaly na život v sirotčinci, byla určitě bída, tedy hlad, zima, nedostatek oblečení... To bylo Vídni skoro všude...,a situace se po skončení války měnila pomalu ... obrovská inflace, nebyly potraviny, uhlí...

A samozřejmě velkým problémem v tehdejší společnosti všeobecně - byl nemanželský původ prababičky, o tom se nehovořilo vůbec a i před širší rodinou se to tajilo...

---------
Ta první zemřelá dcera musela mít taky poručníka, byla nemanželská, bez otce, takže i u ní by měl proběhnout podobný proces... Proto jsem se ptala na úmrtí, u druhé dcery byl ustanoven poručník tuším během 14 dnů, měsíce...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod zeter » pon kvě 08, 2023 13:37

Já naopak biologické otcovství VM považuji za dost pravděpodobné, i kdyby jenom aplikací Occamovy břitvy - pokud bychom potřebovali nějakého záhadného dalšího neznámého coby otce, jednak by museli být dva nebo jeden dvakrát (dvě Rosiny), jednak bychom pak museli vysvětlit, proč VM a AS bydleli tak dlouho společně, proč se VM k dítěti minimálně zpočátku hlásil atd. To všechno by mimochodem vyžadovalo, aby AS vedla mnohem dobrodružnější život, než jak to předpokládá jednoduchý, přímočarý a nikoli neběžný scénář déledobého nesezdaného soužití s dětmi, kdy prostě jeden nebo oba z nějakých důvodů o sňatek nestáli, nebo jej z racionálních nebo iracionálních důvodů odkládali tak dlouho, až k němu nedošlo - zde kvůli úmrtí AS, ale klidně mohla potom hrát roli i válka, a ta mohla hrát roli i v tom, proč se potom VM vzdal poručnictví. Těch možných scénářů je nesmírná spousta - neváhal bych v tomhle odkázat na (dobovou) beletrii.

Na nějaké odsudky nebo silná prohlášení imho nemáme dostatek informací, nevíme o těch lidech víceméně nic, takže to bych si skutečně odpustil - natož z toho dokonce vyvozovat nějaké nebezpečí v podobě dědičné zátěže...
zeter
 
Příspěvky: 3296
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod Zdenek » pon kvě 08, 2023 14:52

Kolegové, děkuji vám za Vaše názory a rady.
Co se týká toho Telče, nejspíš bych se tam nic nového nedozvěděl, určitě tam toho nebude víc jak ve Vídni.
Co se týká těch Vídeňských listin, tak už mě zbývá projít jen ty co se týkají adopce a informací o adoptivních rodičích.
Myslím, že jsem tam zahlédl zápis, že Johan Adam Hacker pocházel z Pressburgu/Bratislavy tak me napadá taková věc??
Růženka měla po matce československé občanství, jestli by to mohlo mít vliv na výběr adoptivních rodičů.
Předpokládám, že Albína a Václav s ní komunikovali česky, v sirotčinci určitě německy a Hackerovi???
Po roce 1930, kdy už žila u nás samozřejmě čeština.
Pomatuji si to její německé rrrrr, ale česky mluvila normálně.
Jo ještě něco zkouším. Její syn (bratr mé babičky) mě kdysi vyprávěl, že když Růžena žádala o důchod, museli poshánět spoustu papírů, kdy kde bydlela a pracovala.... a odevzdali to na úřadě.
Napsal jsem jim dotaz, jestli se ta složka nedochovala, ale je to již dlouho a asi to bude skartované.

A omlouvám se Václavovi, nemám právo a dostatek informací ho ,,soudit,, bůhví, jak to bylo??? Důležité je, že to Růženka zvládla a já jsem tady. :oops:
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod Zdenek » pon kvě 08, 2023 14:55

Tak a valím do práce, vydělat nějaké peníze, ať nemusí moje děti do ,,sirotčince,,

Všem Vám přeji hezký zbytek svátečního dne.
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod zeter » pon kvě 08, 2023 15:53

ještě ad VM - toho *1879 si myslím můžeme škrtnout, díval jsem se ještě do databáze vídeňských hřbitovů, a ve stejném hrobě je uložená i Antonie Mixová - podle data uložení jsem v soupisu zemřelých (matriky online jsou jen do 1938) dohledat i úmrtí 4.12.1939, přičemž datum narození odpovídá, takže se jedná o manželku toho VM *1879 (je to ta samá jako u toho nalezeného dítěte). Rozluka je dost nepravděpodobná (asi by nebyli ve stejném hrobě) a mimomanželský poměr je sice možný, ale taky by to myslím chtělo dost ochoty k dobrodružným spekulacím. Navíc ani nesedí to datum narození, takže těch "jenže" je na můj vkus už příliš.

Antonie v Soupisu, vlevo šestá shora
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... &cat=96269

EDIT: Tady ještě dvě úmrtí
Wenzel Mixa z Tvržic *1850, +1912, manželka Turková
https://data.matricula-online.eu/de/oes ... 64a/?pg=65
Wenzel Mixa *cca 1840, přísl. do Krátké Vsi (Kurzdorf), +1884, nahoře - rodiště je psáno Kyntinow (i v Seznamech), nedohledal jsem.
https://data.matricula-online.eu/de/oes ... 23/?pg=274
Oba ve věku, že by VM mohl být jejich syn - někdy se vyplatí jít po křestním jménu, protože je určitá šance, že ho potomek 'zdědí'.
zeter
 
Příspěvky: 3296
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod Zdenek » úte kvě 09, 2023 10:09

Zeter moc děkuji.
Já to zkoušel taky v rodné obci Albíny. Ve stejné farnosti se vyskytuje příjmení ,,Miksan,, ale Vašek žádnej.

To jsem fakt netušil, jak časté příjmení Mixa bylo, a kolik jich bylo i ve Vídni.

Přátelé moc Vám všem děkuji za pomoc s pátráním.
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod Zdenek » čtv kvě 11, 2023 21:17

Tak jsem trochu zapátral, proč se o Růženku nepostarali prarodiče Josefa a Tomáš Svobodovi.

babička už byla mrtvá
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00750.jp2

ale děda ještě byl

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00760.jp2
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Seznam vojáků I. světové ???

Příspěvekod Zdenek » pon kvě 29, 2023 15:09

Po dlouhé době vás všechny zdravím.

Myslím, že moje pátrání po dětství Růženky a Václavovi dosáhlo horní hranici mojich možností a schopností.

Poslal jsem ,,profíkovi,, do Vídně časovou tabulku, kterou jsme zde společně vypátrali z těch listin. V podstatě mě potvrdil, že totéž tam vyčetl i on. Opravil mě tam jen pár drobností (špatně přečtenou adresu....)

Takže Vám zde děkuji za suprovou práci.

Teď jsem se pustil do revize svého dřívějšího pátrání po předcích Růženky Svobodové. Doplnil jsem tam pár drobností a opravuji chybičky které jsem tam měl.

Až to dám celé dokupy, chci to zpracovat do ,,malé knížečky,, vytisknout a rozdat rodině.

Bylo by škoda, až se jednou odeberu za svými předky, aby všechno co se mi porařilo dopátrat skončilo v popelnici.
Tak je aspoň šance, že se aspoň některá ta ,,knížečka,, zachová, a třeba se v budoucnu najde někdo, kdo v tom bude pokračovat.

Tak ještě jednou veliké díky.

Vyřešeno.
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Předchozí

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků