VYŘEŠENO soupisy poddaných vs matriční zápisy Jižní čechy

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO soupisy poddaných vs matriční zápisy Jižní čechy

Příspěvekod andrea_chrastinova » úte úno 28, 2023 10:34

Dobrý den, mám prosbu - mám drobný zádrhel v pátrání po předcích a nejsem si jista, zda postupuji správně... mohl by na to někdo kouknout?
jde o období 1780 - 1849, Lišov (a Hůrky)
1849 narozen Václav Sláma - manželský syn Leopolda Slámy a Marie, "dcery Marie Šmejkalové neb Němec svobodné obyvatelkyně, dcery zemřelého Vojtěcha Němce podruha z Hůrek a Roziny rozené Urbanové z Hůrek." https://digi.ceskearchivy.cz/5258/165/2545/810/62/0

A tady přichází ten problém: našla jsem sňatek nejstarších sezdaných (MO 7.2. 1780 Vojtěch Němec a Rozina Urbanová z Hůrek https://digi.ceskearchivy.cz/5262/29/982/1492/83/0 ), těm se narodí dcera Marie (MN Marie 1793 https://digi.ceskearchivy.cz/5256/393/2258/1849/79/0 ), OVŠEM - v soupisech poddaných (kde je Vojtěch i Rozina se svými dětmi) se Marie neobjeví, a to nejen v roce svého narození, ale ani nikdy potom (a také se neobjeví žádné jiné nové dítě - přijmu -li možnost, že ji třeba přejmenovali. Nic. Zhola nic, končíme Janem, který se zřejmě narodí někdy 1790-1791, ovšem žádné další dítě prostě nemají - prošla jsem soupisy od 1788 až po 1820 rok za rokem - vše co je digitalizováno, názorně : https://digi.ceskearchivy.cz/52598/45/1341/1103/57/0 ; https://digi.ceskearchivy.cz/52604/40/2965/1331/78/0). Také jsem hledala v MZ, zda dítě nezemřelo, ale tam žádná Marie či Anna dcera Vojtěcha Němce (ani Šmejkala) není.
Záznamy v matrikách odpovídají, ale soupis naprosto neodpovídá

Nadchází otázka - co je špatně?
je možné, že dítě prostě uniklo ze Soupisu poddaných a jen ji nezapsali? (trochu divné)
Nebo jsou to úplně jiní lidé - ne ti, které hledám, shoda všech jmen je náhodná?

Mimo to šlo o podruhy, nenašla jsem je v žádném zápisu pozemkové knihy jako nápadníky (ale možná hledám nepřesně - ne vše je pro mě čitelné a záznamů je mnoho)
Druhá sranda je, že jsem našla možná i MN nemanželské dcery Marie, té, která s Leopoldem Slámou porodí Václava (na začátku textu) https://digi.ceskearchivy.cz/5256/435/1439/2541/77/0
V hůrkách ale v Soupisech poddaných nikdo takový opět není a z Lišova jsou soupisy jen starší (do r 1718)

No tak nevim, zda jsem dobře...
Když by Vás někoho něco napadlo, budu velmi vděčná
Díky a přeji krásný den
Andrea
Naposledy upravil andrea_chrastinova dne úte bře 07, 2023 7:27, celkově upraveno 1
andrea_chrastinova
 
Příspěvky: 37
Registrován: sob led 02, 2016 13:09
Bydliště: Rudolfov (Veska)
Oblast pátrání: Votice, Malovice, Moraveč, Zářičí, Vosná, Křekovská Lhota (vše v oblasti Mladé Vožice)
Veska, Červený Újezd, Lišov, Hůrky (jčk)
Újezd u Uničova na Moravě, Čadca na Slovensku,

Re: soupisy poddaných nesedí s matričními zápisy Jižní čechy

Příspěvekod zburget » úte úno 28, 2023 11:14

Asi by bylo dobré nějak vysvětlit tu změnu příjmení z Němec na Šmejkal.
Co je napsáno u narození těch tří starších dětí? Jací jsou tam kmotři? Jaké je tam příjmení?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: soupisy poddaných nesedí s matričními zápisy Jižní čechy

Příspěvekod andrea_chrastinova » úte úno 28, 2023 14:41

dobrý den,
v soupisu poddaných jsou i Vojtěchovo rodiče a on sám vedeni jako Šmejkalů, ovšem ve všech matrikách jsou jako Niemec (myslím, že důvodem je nějaká jejich chalupa, v níž žijí Vojtěchovo rodiče - byť jsou v podruzích, mají připsáno vždy .."ve svej chalupě" = poznámky v soupisech poddaných až do roku 1775, navíc, když se jeden ze synů - Jan ožení, má přípis neb Niemec.

Sourozenci Marie mají za kmotry stejně jako ona Václavovského Josefa s manželkou, ti nejstarší Josefa Kaisera(asi) nebo Martina Kaisera kováře s matkou.
Nevidím v tom žádnou paralelu.

jen tak pro info, teď procházím všechny ty soupisy - rodiče Vojtěcha a ten se objeví v soupisech poddaných až ve svých 10 letech, do té doby tam celá rodina je a všichni sourozenci, včetně mladšího bratra, ale on prostě až do roku 1760 neni. Tak mám pocit, že to snad dělali schválně...
andrea_chrastinova
 
Příspěvky: 37
Registrován: sob led 02, 2016 13:09
Bydliště: Rudolfov (Veska)
Oblast pátrání: Votice, Malovice, Moraveč, Zářičí, Vosná, Křekovská Lhota (vše v oblasti Mladé Vožice)
Veska, Červený Újezd, Lišov, Hůrky (jčk)
Újezd u Uničova na Moravě, Čadca na Slovensku,

Re: soupisy poddaných nesedí s matričními zápisy Jižní čechy

Příspěvekod Kika » čtv bře 02, 2023 18:16

S jihočeskými soupisy poddaných jsem si před pár lety docela užila, takže mi to nedalo a prošla jsem vaše odkazy. Zdá se mi, že máte všechno správně, všechno sedí až na to, že poslední dvě dcery Vojtěcha Šmejkala se do soupisů prostě nedostaly. Anna, nar. 1790 se vdávala v r. 1814, to asi víte, a Marie nar. 1793 je určitě ta, která má v r. 1816 nemanželské dítě. Věk starších dětí v soupise moc nesedí, např. Jan se narodil v r. 1787 a v soupise z r. 1795 je mu 5 let, ale to je naprosto běžné, soupis odpovídá spíš stavu před pár lety než současnosti, alespoň co se týče věku poddaných. (Jinak ten věk jim dost lítal, když se třeba přestěhovali do jiné vsi, celé rodině se změnil věk klidně o 3 n. 4 roky, žádný problém....)
Otázkou je, proč se Anna a Marie vůbec nedostaly do soupisů, ani později. Nemohlo to souviset s tím, že ty děti byly slepé? Jak jsem vyrozuměla, Alžběta a Jan byli slepí a také jedna dcera Jana Němce neb Šmejkala (což byl asi Vojtěchův bratr, to máte asi zjištěno, já jsem to neověřovala) byla slepá. Nevím, jak na tom byly Anna a Marie a taky nevím, proč by slepé děti neměly být zapsány, ale zdá se mi, že vrchnost tahle rodina Šmejkalů nějak moc nezajímala. Např. i jejich syn Josef je v soupisech několikrát zapsán jako Josefka! Prostě je tam nějaký chaos, ale myslím, že rodinu máte správnou.
Kika
Kika
 
Příspěvky: 40
Registrován: ned zář 03, 2017 19:02
Oblast pátrání: Klatovsko, Nová Včelnice

Re: soupisy poddaných nesedí s matričními zápisy Jižní čechy

Příspěvekod andrea_chrastinova » úte bře 07, 2023 7:26

Dobrý den, moc Vám děkuji, byla jsem trochu v krizi, zda hledám správné předky. Je to přesně jak píšete, záznamy o věku ze soupisu s matrikami nesedí, ale fakt, že rodina je v SP zapsána, ale některé vybrané děti ne, mně zaskočil a ještě jsem se s něčím takovým nesetkala. Jinak Jan Němec ze stejné vsi je skutečně Vojtěchův bratr a právě už sám Vojtěch je ve starších soupisech doplněn až v 10-11 letech (ale alespoň se do soupisu dostal).
Každopádně Vám velmi děkuji za kontrolu zápisů, skutečně mne to zarazilo a jsem moc ráda, že s čistým svědomím mohu hledat dál bez podezření, že jsem úplně mimo (přeci jen si nejsem vždy jista, že jsem zápis přečetla správě).
Přeji krásný den
Andrea
andrea_chrastinova
 
Příspěvky: 37
Registrován: sob led 02, 2016 13:09
Bydliště: Rudolfov (Veska)
Oblast pátrání: Votice, Malovice, Moraveč, Zářičí, Vosná, Křekovská Lhota (vše v oblasti Mladé Vožice)
Veska, Červený Újezd, Lišov, Hůrky (jčk)
Újezd u Uničova na Moravě, Čadca na Slovensku,


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků