VYŘEŠENO Úmrtí osoby v 50.letech 20.st

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO Úmrtí osoby v 50.letech 20.st

Příspěvekod Heisenberg » sob úno 25, 2023 13:15

Nedaří se mi zjistit datum a místo úmrtí mého prapradědečka. Jde o osobu Alois Jirušek, nar. 22.6.1882 ve Slatince u Brna.

Alois podle údajů z pozemkové knihy mohl zemřít někdy mezi lety 1956-1957, protože v té době byl jeho dům přepsán na jeho syna. Dále vím, že jeho hrob se nachází v Brně-Slatině, kdy na náhrobku je uvedeno pouze jeho jméno.

Prověřil jsem matriky zemřelých z 50.let ve Slatině, kam spadá osada Slatinka, kde bydlel, i v sousední Líšni, avšak bez úspěchu. Na Správě hřbitovů města Brna rovněž nemají žádný údaj k úmrtí. Na Matrice mi úmrtní list nevyhledají, pokud neznám datum úmrtí. Žádost o údaj ze systému Evidence obyvatel mi zamítli, protože nejsem osoba blízká (musel bych být alespoň jeho vnuk, nikoliv prapravnuk).

Alois možná zemřel v některém z brněnských nemocnic, ale v archivech nejsou knihy zemřelých z nemocnic z 50.let.

Napadá mě už asi jediná možnost, a to najít údaj o úmrtí v dobových novinách v Moravské zemské knihovně. Popřípadě nemá někdo ještě nějaký jiný nápad? Děkuji.
Naposledy upravil Heisenberg dne úte úno 28, 2023 13:17, celkově upraveno 1
Heisenberg
 
Příspěvky: 49
Registrován: čtv lis 01, 2012 16:58
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Brno, Slatinka (Brno), Molenburk, Častolovice

Re: Úmrtí osoby v 50.letech 20.st

Příspěvekod Zora » sob úno 25, 2023 14:41

drobnost
Matrika pro Slatinku spadá pod Tuřany,

ale úmrtí kolem r. 1950 a výš, jsou uložena v Brně na Dom. náměstí. stejně jako z farnosti Slatina.
Z

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -02440.jp2
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29131
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Úmrtí osoby v 50.letech 20.st

Příspěvekod Zora » sob úno 25, 2023 15:29

https://billiongraves.com/grave/Alois-J ... k/35300471

Zde pohřbené osoby mají nějaký vztah ke správci - nájemci hrobu. Na hř. správě Vám jméno neřeknou, ale bývá zvykem nechávat na hrobě žádost o spojení, pokud se s nimi neznáte.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29131
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Úmrtí osoby v 50.letech 20.st

Příspěvekod Heisenberg » sob úno 25, 2023 21:14

Děkuji za odpověď. Tuřany, kam Slatinka spadá jsem prošel také bez úspěchu. Ohledně toho Dominikánského náměstí - nejspíš jste myslela Matriční úřad. Ten je nově přesunut na ul. Nádražní v Brně, ale jak jsem psal, zemřelého mi tam nevyhledali, protože neznám datum úmrtí.

Možná to zkusím s tím vzkazem na hrobu. Děkuji.
Heisenberg
 
Příspěvky: 49
Registrován: čtv lis 01, 2012 16:58
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Brno, Slatinka (Brno), Molenburk, Častolovice

Re: Úmrtí osoby v 50.letech 20.st

Příspěvekod David_M » sob úno 25, 2023 21:49

Dobrý den,

zkuste kouknout zde do mapy hrobů za Brno - https://gis.brno.cz/mapa/pruvodce-po-hr ... e_hrb&lyo= , třeba to tam naleznete. Zkuste třeba najít i jeho syny, rodiče, prarodiče v mapě. Případně bych možná požádal danou správu hřbitova, zda by Vám mohli zaslat sken hřbitovní knihy, kde by teoreticky mělo být úmrtí napsáno, samozřejmě údaje o nájemci budou v rámci ochrany osobních údajů (GDPR) začerněny.

Přeji hezký den,

D
-
DM
David_M
 
Příspěvky: 116
Registrován: čtv dub 21, 2022 16:41
Oblast pátrání: Staré Město u Uherského Hradiště, Žítková, Boršice u Buchlovic, Lipník nad Bečvou, Dluhonice

Re: Úmrtí osoby v 50.letech 20.st

Příspěvekod Heisenberg » sob úno 25, 2023 23:01

zkuste kouknout zde do mapy hrobů za Brno - https://gis.brno.cz/mapa/pruvodce-po-hr ... e_hrb&lyo= , třeba to tam naleznete. Zkuste třeba najít i jeho syny, rodiče, prarodiče v mapě. Případně bych možná požádal danou správu hřbitova, zda by Vám mohli zaslat sken hřbitovní knihy, kde by teoreticky mělo být úmrtí napsáno, samozřejmě údaje o nájemci budou v rámci ochrany osobních údajů (GDPR) začerněny.


Dobrý den. Děkuji za odpověď. Aloisův hrob znám a vím kde je, jak jsem psal výše. Ve hřbitovní knize v Archivu města Brna je uveden jako nájemce. Datum jeho pohřbu se však nikde nenachází. Všichni potomci jsou buď po smrti, nebo neví, kdy a kde Alois zemřel.
Heisenberg
 
Příspěvky: 49
Registrován: čtv lis 01, 2012 16:58
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Brno, Slatinka (Brno), Molenburk, Častolovice

Re: Úmrtí osoby v 50.letech 20.st

Příspěvekod Zora » ned úno 26, 2023 2:10

Heisenberg píše:Dobrý den. Děkuji za odpověď. Aloisův hrob znám a vím kde je, jak jsem psal výše. Ve hřbitovní knize v Archivu města Brna je uveden jako nájemce. Datum jeho pohřbu se však nikde nenachází. Všichni potomci jsou buď po smrti, nebo neví, kdy a kde Alois zemřel.


Moc díky za info, že se matrika (matr. úřad) přestěhoval, naprosto mně to uniklo...
Zřejmě se jedná o dům, kde v přízemí býval mléčný bar :-)
--------------
Ano, Aloisův hrob je u na Billiongraves, takže je jisté, že tam datum úmrtí uvedeno není.

Nerozumím ale faktu, kde píšete - Ve hřbitovní knize Archivu města Brna je veden jako nájemce...

Mám tomu rozumět tak, že hrob, který je na Billiongraves, má pronajatý právě Alois a po jeho smrti nebyla doposud provedena žádná změna nájemce?
Smlouva na hrobové místo se uzavírá na konkrétní dobu, event. se prodlužuje, resp, a nevěřím tomu, že by osobu, narozenou v roce 1882, stále vedli jako toho, kdo si hrob pronajímá...

Stejně tak nerozumím faktu, kdy píšete:
Všichni potomci jsou buď po smrti, nebo neví, kdy a kde Alois zemřel.
a současně chcete zvážit možnost zanechat pro nájemce (pozůstalé) dopis...
Proč dopis, když nikdo nic neví, nebo jsou zemřelí...

Otázka - kdo je dnes nájemcem hrobu, kdo platí poplatky? Hřbitovní knihu pro současnost by měla vést Hřbitovní správa města Brna, ne Archiv.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29131
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Úmrtí osoby v 50.letech 20.st

Příspěvekod Heisenberg » ned úno 26, 2023 11:21

V archivu mají starou hřbitovní knihu, kde byl Alois uveden jako tehdejší majitel. Dnes má hrob jiného nájemce. Když jsem žádal o informaci Správu hřbitovů Brno, bylo mi řečeno, že k Aloisovi nenašli v nové knize žádné informace. Se současnými nájemci nejsem v kontaktu a nevím, jestli o Aloisovi něco ví, proto bych to ještě mohl zkusit u nich.

Moji příbuzní - přímí potomci Aloise, tedy můj dědeček, o Aloisovi téměř nic neví.
Heisenberg
 
Příspěvky: 49
Registrován: čtv lis 01, 2012 16:58
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Brno, Slatinka (Brno), Molenburk, Častolovice

Re: Úmrtí osoby v 50.letech 20.st

Příspěvekod Zora » ned úno 26, 2023 11:28

Našla jsem jméno a příjmení v textu jedné diplomky

Seznam funkcionářů Jednoty byl pestrý, např. v roce 1933 se čestným předsedou stal Jan Dvořáček, převor Augustiniánského kláštera, výkonným předsedou byl zvolen Jan Strouhal, plukovník ve výslužbě, místopředsedou Karel Zháněl, řídící učitel ve výslužbě, prvním jednatelem Adolf Žampach, laborant, druhým jednatlem Jan Švábeník, profesor, jednatelem pro německé záležitosti Eduard Günther, sekretář, pokladníkem Alois Jirušek, strojník, revizory účtů Stanislav Vychodil, úředník státních drah, František Mráz, revizní rada.

Výstavba katolických chrámů ve městě Brně v letech 1918-1938
Je třeba to stáhnout do PC.
Možná by se dalo usoudit, pokud se jedná o Vašeho předka, kde Alois žil. Těžko by se staral o kostel v jiné farnosti, i když vyloučit se to nedá.

Víc asi neporadím.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29131
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Úmrtí osoby v 50.letech 20.st

Příspěvekod David_M » ned úno 26, 2023 11:45

Dobrý den,

co Vám možná doporučím, koukněte na MyHeritage, nebo na jakoukoliv platformu, kde jsou tvořeny rodokmeny, zda ho tam někdo nemá zapsaného, třeba se k němu dozvíte více, prostřednictvím osob, které by jej měli uvedeného ve svém rodokmenu. Jinak, určitě jak píše Zora, vyrobte cedulku a nechte to na daném hrobě - to by mohlo pomoci.
Parte jste prověřoval? Někde to určitě také uchovávají, i když to určitě nebude 100% sbírka se všemi osobami.
Dále v archivu jste byl? Napadají mě zápisy o prohlížení mrtvých a taky sbírky listin k matrikám - u Vás tedy úmrtí.
A kdyby furt nic, tak bych možná zkusil zprostředkování kontaktu na jeho potomky - https://www.mvcr.cz/clanek/zprostredkov ... 11838.aspx.

Přeji hezký den,


David
-
DM
David_M
 
Příspěvky: 116
Registrován: čtv dub 21, 2022 16:41
Oblast pátrání: Staré Město u Uherského Hradiště, Žítková, Boršice u Buchlovic, Lipník nad Bečvou, Dluhonice

Re: Úmrtí osoby v 50.letech 20.st

Příspěvekod ductrix » ned úno 26, 2023 11:54

Váš dědeček ještě žije? Píšete, že o Aloisovi nic neví. Jestli je přímým příbuzným, tak by mohl požádat o údaj z Evidence on. Za mě také žádala maminka, já už byla prapravnučka.
Ty Marcela
ductrix
 
Příspěvky: 413
Registrován: pon led 12, 2015 18:05
Bydliště: Liberec
Oblast pátrání: Boží Dar, Krásná Lípa, Kutná Hora, Semilsko, střední Čechy

Re: Úmrtí osoby v 50.letech 20.st

Příspěvekod David_M » ned úno 26, 2023 13:55

Jinak, doplňuji, že Ministerstvo vnitra připravilo novelu zákona o matrikách, která je v současné době v legislativním procesu. Návrh zákona přináší mnohé změny, ale i změnu v případě vydání doslovného výpisu z matriční knihy fyzické osobě (bez prokázání příbuzenského vztahu), v případě uplynula-li od provedení dotčeného zápisu v matriční knize lhůta 100 let u knihy narození, 75 let u knihy manželství nebo partnerství a 30 let u knihy úmrtí. V tomto případě je možné, že přinese i změnu a budete moci o to požádat z té evidence, avšak u tohoto bohužel zatím nemám žádné informace, zda tam také proběhne změna.

Přeji hezký den,


David
-
DM
David_M
 
Příspěvky: 116
Registrován: čtv dub 21, 2022 16:41
Oblast pátrání: Staré Město u Uherského Hradiště, Žítková, Boršice u Buchlovic, Lipník nad Bečvou, Dluhonice

Re: Úmrtí osoby v 50.letech 20.st

Příspěvekod Heisenberg » ned úno 26, 2023 21:15

Zora: Našla jsem jméno a příjmení v textu jedné diplomky

Ten text znám. Jedná se ale o jiného Aloise. Nejspíš to byl syn ,,mého Aloise"...

ductrix: Váš dědeček ještě žije? Píšete, že o Aloisovi nic neví. Jestli je přímým příbuzným, tak by mohl požádat o údaj z Evidence on. Za mě také žádala maminka, já už byla prapravnučka.

Ano dědeček žije, ale je mu 80 let a nerad bych ho kvůli tomu tahal po úřadech, pokud existují i jiné cesty. Toto si nechávám až jako poslední možnost.

Dnes jsem mluvil s majitelem hrobu, protože vím, kde bydlí. Pán mi však radost neudělal, protože vůbec nevěděl, že Alois je na jejich náhrobku...
Heisenberg
 
Příspěvky: 49
Registrován: čtv lis 01, 2012 16:58
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Brno, Slatinka (Brno), Molenburk, Častolovice

Re: Úmrtí osoby v 50.letech 20.st

Příspěvekod David_M » ned úno 26, 2023 21:22

A ověřenou plnou moc byste nezkusil? Jestli by to dědeček neměl daleko na pobočku Czech pointu (pošta, oú, měú)...
-
DM
David_M
 
Příspěvky: 116
Registrován: čtv dub 21, 2022 16:41
Oblast pátrání: Staré Město u Uherského Hradiště, Žítková, Boršice u Buchlovic, Lipník nad Bečvou, Dluhonice

Re: Úmrtí osoby v 50.letech 20.st

Příspěvekod Heisenberg » ned úno 26, 2023 22:42

Ono se to má tak, že dědovi bude 80 letos a já mu plánuji dát kroniku naší rodiny jako dárek. Takže bych mu to tímhle prozradil...

Každopádně zkusím využít všechny vaše rady a pak dám vědět, jak to dopadlo :-)
Heisenberg
 
Příspěvky: 49
Registrován: čtv lis 01, 2012 16:58
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Brno, Slatinka (Brno), Molenburk, Častolovice

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků