sňatek rozvedeného

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

sňatek rozvedeného

Příspěvekod zeter » pon úno 13, 2023 20:34

Umožňovali evangelíci církevní sňatek rozvedeného katolíka (po konverzi), nebo musel být civilní?
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: sňatek rozvedeného

Příspěvekod Zora » pon úno 13, 2023 20:40

období?

Mám pocit, že jsem to už viděla v evang. matrice, pokusím se dohledat. Z

Bohužel, jednalo se o matriku církve československé.
např. zde:
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00460.jp2
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29160
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: sňatek rozvedeného

Příspěvekod zeter » pon úno 13, 2023 20:43

mezi válkami, přelom 20. a 30. let
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: sňatek rozvedeného

Příspěvekod Zora » pon úno 13, 2023 20:47

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00010.jp2

tady je zrovna jeden rozloučený

myslím si, že při následném církevním aktu se už každý posuzoval jako evangelik, tedy v tomto případě už byla změna názvu církve na českobratrskou evengelickou...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29160
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: sňatek rozvedeného

Příspěvekod zeter » pon úno 13, 2023 20:50

Ok, takže to asi šlo... díky!
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: sňatek rozvedeného

Příspěvekod Zora » pon úno 13, 2023 20:51

Mám co oplácet. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29160
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: sňatek rozvedeného

Příspěvekod zeter » pon úno 13, 2023 22:03

Tak skutečně - našel jsem je v evangelické oddací matrice... Zatím jen v podobě záznamu v rejstříku, protože ty vídeňské evangelické matriky pro vnitřní město odkazují i na knihy ev. farností, které zatím nejsou online; snad se časem dočkám.
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: sňatek rozvedeného

Příspěvekod Mistr Jan » úte úno 14, 2023 18:34

zeter píše:Tak skutečně - našel jsem je v evangelické oddací matrice... Zatím jen v podobě záznamu v rejstříku, protože ty vídeňské evangelické matriky pro vnitřní město odkazují i na knihy ev. farností, které zatím nejsou online; snad se časem dočkám.

Jestli to byl Váš předek nebo příbuzný, můžete si zajet osobně na matriku do Vídně – vemte si rodný list, občanku a dostatek peněz; za nahlédnutí zaplatíte € 1,80 a za zhotovení kopie € 10,40 :-) Vyfotit si záznam nesmíte, ale zato se musíte prokázat občankou a příbuzenský vztah dokázat rodným listem...
J
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2941
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: sňatek rozvedeného

Příspěvekod zeter » stř úno 15, 2023 8:16

Dobré vědět :-) - ale příbuzenstvo to není a navíc mi to takhle vlastně stačí, protože na tom zápise samotném už nic moc nestojí. Měl jsem narození té budoucí nevěsty, ale léta jsem netušil, co se s ní stalo, celé jsem to rozpletl díky nově přidanému snímku (poválečného) náhrobku na Billiongraves... pak už stačilo jen zjistit, že nevěsta z Tarvízu si bere ženicha-vdovce z Mariboru, sňatek je ve Vídni a evangelický... no prostě takový ten triviální případ, co je za pět minut dohledaný, nebo padesát... teda vlastně spíš pět set :-D
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: sňatek rozvedeného

Příspěvekod Zora » stř úno 15, 2023 8:30

Mám jednoho předka, z 19. st. z běžné katolické rodiny, (v Ivančicích evangelíci vlastně nebyli) a vídám ho a jeho děti z 1. manž. (později ovdověl) v evang.- matrikách ve Vídni. Jde ale o , jak už jsem psala, 19. st. a pořád přemýšlím, proč změnil víru... Musím se do toho ještě jednou pustit,... Díky za inspiraci.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29160
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: sňatek rozvedeného

Příspěvekod zeter » stř úno 15, 2023 9:45

(Mě ti jinověrci teď nějak začali pronásledovat nebo co - včera jsem náhodou objevil jeden smíšený sňatek (protestant oo katolička) a pak ještě v jiném případě dvě děti původně řk páru zapsané ve starokatolické matrice, kterou jsem listoval jenom proto, že jsem si nevšiml, že není římskokatolická :-) ... ale můžu si za to sám, tady v těch hodně okrajových větvích jsem občas líný dohledat narození partnera (nebo na to zapomenu nebo to není jen tak), kde poznámka o přestupu často bývá (tady byla).)
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: sňatek rozvedeného

Příspěvekod Zora » stř úno 15, 2023 10:26

S těmi evangelíky je strašná potíž - nesnášeli se mezi sebou, pak se nesnášeli s katolíky, byli ochotní se objevit v jakémkoliv kostele jen ne katolickém a když nebylo zbytí, tak šli raději uzavřít civilní sňatek.
Změny názvů, jhednotlivých vyznání, církví... to je další problém, do toho německá evangelická církev, v Česku se hrozně špatně hledá, kam asi tak mohli patřit, kam to měli blízko...
Užila jsem si s tím své, asi před půl rokem..dokonce jsem našla jednu zrušenou svatbu (nepřinesli doklad)...

Nedávno jsem hledala narození Jiřího Kratochvíla a přiznávám, že nenašla.
měl se oficiálně narodit v Ivančicích, ale zde není v kat. matrice zapsaný, napadla mě Československá církev...
Zřejmě jiné vyznání, ale kde hledat a jak hledat, o svatbě rodičů si mohu nechat jenom zdát... nevím, odkud pocházeli... jestli byli evangelíci, katolíci, kteří přestoupili k Československé církvi (nemám to ničím potvrzeno). prohledala jsem civilní sňatky... okolní obce...
Z hrobu v Brně znám data narození i rodičů, z dalších zdrojů i něco navíc... ale nenašla jsem nic matričního...



Jednou jsem tady dohledávala někomu předkaněkde od Blanska... protože v okolí nebylo dostupné evangelické působiště, dojeli do Brna do německé evang. církve... (byli to podle zápisu velmi pravděpodobně rodiče česky hovořící...)

Tady docela dobrá vychytávka - kde všude se dá v na Moravě hledat
https://sites.google.com/site/nekatolici/
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29160
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: sňatek rozvedeného

Příspěvekod zeter » stř úno 15, 2023 10:57

Jo, je v tom dost zmatek. Navíc ty samostatné knihy často pokrývají celé časové období od vzniku až do r. 1949 a nejsou dostupné.
Za odkaz díky, ukládám.
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: sňatek rozvedeného

Příspěvekod Mistr Jan » stř úno 15, 2023 11:05

Zora píše:Nedávno jsem hledala narození Jiřího Kratochvíla a přiznávám, že nenašla. ...

Je to trochu off topic, ale snad nevadí.
Zoro, zmínil jsem se, že další ze zakladatelů Janáčkova kvarteta, Jiří Trávníček, byl bratr mého pradědy. Tak jsem po tom trošku pátral a zjistil, že v roce 1967 natočili jakýsi pořad Létající kvarteto: https://www.csfd.cz/film/339252-letajic ... o/galerie/ - asi o působení kvarteta. Pro mě docela poklad, protože na Jiřího už mám jen vzpomínky a několik málo fotek. Tebe by to taky možná mohlo zajímat.
Jenom je otázka, kde ten pořad sehnat. Na iVysílaní to přehrát nejde: https://www.ceskatelevize.cz/porady/120 ... kvarteto/; na ČSFD pak jediný člověk uvádí, že jej má na DVD :-)
J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2941
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: sňatek rozvedeného

Příspěvekod Zora » stř úno 15, 2023 12:12

Díky, zapátrám :-), jen se obávám, že tam asi vyznání neřešili. Což neznamená, že by mě pořad nezajímal.
Z

edit, asi je to na ulozto, stahuji, dám vědět, co to obsahuje.
Moc děkuji
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29160
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 návštevníků