Stránka 1 z 1

Pěší robota pro podruhy 17. a 18.st.

PříspěvekNapsal: pon led 16, 2023 20:11
od volfrom
Dobrý den,
není mi jasné, jak je to s robotou pro poddané, kteří nebyli sedláci a chalupníci, tedy neměli v pronájmu vrchnostenskou půdu a neměli dům.
Chápu, že sedlák či chalupník měli stanovenu robotu dle velikosti pronajatých pozemků resp. dle výše daní které za to vrchnosti
platili.
Jak je to ale u ostatních poddaných- podruhů? Pravděpodobně každý měl stanoven počet dní roboty pěší-dle patentu Marie Terezie 1775:
podruzi a podruhyně byli povinni robotovat jednou osobou ročně 13 dní.
Moje otázky:
1/ týká se robota každé dospělé osoby?, pokud ano, tak od kolika let? Rodina podruha s manželkou a jedním dospělým dítětem tedy robotuje 3x13 dní ročně?
nebo je robota stanovena pro rodinu?
2/čeledíni na gruntu sedláka pro něj pracující- chápu že za sedláka mohou vykonávat robotu předepsanou na grunt. Mají k tomu také svoji robotu podruha?
3/ dospělé děti sedláka nemající svou rodinu- jsou povinni touto robotou pro podruhy? nebo pro ně neplatí a vztahuje se sem jen robota stanovená jejich otci?
4/dospělé děti sedláka, když založí vlastní rodinu, ale zůstávají podruhy- platí stejné jako v bodu 3?
díky za názory

Re: Pěší robota pro podruhy 17. a 18.st.

PříspěvekNapsal: úte led 17, 2023 16:30
od matju
Já žiju v domění (ale možná není správné), že robota vždy ležela na gruntu a ne na osobě. Takže podle mne mohl podruh konat robotu, jen pokud byl u někoho v podruží = měl od něj pronajatou půdu/chalupu a k té nemovitosti se pak počítala jeho robota... Ale moc jistá si nejsem a nedaří se mi k tomu ani nic zajímavého dohledat... Třeba ještě bude někdo vědět lépe.

Re: Pěší robota pro podruhy 17. a 18.st.

PříspěvekNapsal: úte led 17, 2023 16:35
od Zora
matju píše:Já žiju v domění (ale možná není správné), že robota vždy ležela na gruntu a ne na osobě. Takže podle mne mohl podruh konat robotu, jen pokud byl u někoho v podruží = měl od něj pronajatou půdu/chalupu a k té nemovitosti se pak počítala jeho robota... Ale moc jistá si nejsem a nedaří se mi k tomu ani nic zajímavého dohledat... Třeba ještě bude někdo vědět lépe.


Naprosto stejný jsem měla dojem i já...
Třeba v urbářích je rozepisována robota podle majitelů tedy správně držitelů stavení, zatím jsem na rozpis roboty pro podruhy nikde nenarazila.
Můžete uvést, kde jste na event. údaje, o kterých píšete narazil?
Z

Re: Pěší robota pro podruhy 17. a 18.st.

PříspěvekNapsal: úte led 17, 2023 17:58
od volfrom
Robotní patent pro Království české 1775
https://books.google.cz/books?vid=NKP:1002296373&printsec=frontcover&hl=cs#v=onepage&q&f=false

článek první
za šesté
zde je uvedena výše roboty podle výše vyměřených daní- podruh neb podruhyně vesměs s jednou osobou 13 dní- jak to chápete vy?

Re: Pěší robota pro podruhy 17. a 18.st.

PříspěvekNapsal: úte led 17, 2023 18:04
od Zora
obávám se, že tomu nějak nerozumím. Počkejte ně další kolegy. Z

Re: Pěší robota pro podruhy 17. a 18.st.

PříspěvekNapsal: čtv úno 02, 2023 10:18
od volfrom
Článek 5, bod 9 robotního patentu říká:
„Všichni bídní, nuzní, neb šedesát let staří podruhové a podruhyně, všichni jak svobodní tak ženatí synové a dcery, kteří u svých rodičů, neb svýho tchána neb u své tchyně sloužejí, všichni bývalí hospodářové a hospodyně, kteří bez provinění o svý domy a grunty přišli ,jakož taky všichni invalidové a z vojny propuštění vojáci mají tak dlouho ode vší roboty osvobozeni zůstati, jak dlouho oni bez domu jakožto pouzí podruhové budou, jak brzy ale oni dům neb nějaký robotní grunt obdržejí,tak rovně takové robotě podrobeni býti mají, k jaké časný držitel tokového domu neb gruntu zavázán jest.“

Z toho bych tedy usuzoval, že tímto patentem chudí podruhové bez domu jsou od roboty osvobozeni. Otázka je, zda ale do této kategorie spadá každý podruh-co třeba ten, který bydlí u sedláka, není ani bídný ani nuzný ani starý, živí se řemeslem, které ho ale asi samo neuživí, a tak si přivydělává prací pro sedláka?