Pěší robota pro podruhy 17. a 18.st.

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Pěší robota pro podruhy 17. a 18.st.

Příspěvekod volfrom » pon led 16, 2023 20:11

Dobrý den,
není mi jasné, jak je to s robotou pro poddané, kteří nebyli sedláci a chalupníci, tedy neměli v pronájmu vrchnostenskou půdu a neměli dům.
Chápu, že sedlák či chalupník měli stanovenu robotu dle velikosti pronajatých pozemků resp. dle výše daní které za to vrchnosti
platili.
Jak je to ale u ostatních poddaných- podruhů? Pravděpodobně každý měl stanoven počet dní roboty pěší-dle patentu Marie Terezie 1775:
podruzi a podruhyně byli povinni robotovat jednou osobou ročně 13 dní.
Moje otázky:
1/ týká se robota každé dospělé osoby?, pokud ano, tak od kolika let? Rodina podruha s manželkou a jedním dospělým dítětem tedy robotuje 3x13 dní ročně?
nebo je robota stanovena pro rodinu?
2/čeledíni na gruntu sedláka pro něj pracující- chápu že za sedláka mohou vykonávat robotu předepsanou na grunt. Mají k tomu také svoji robotu podruha?
3/ dospělé děti sedláka nemající svou rodinu- jsou povinni touto robotou pro podruhy? nebo pro ně neplatí a vztahuje se sem jen robota stanovená jejich otci?
4/dospělé děti sedláka, když založí vlastní rodinu, ale zůstávají podruhy- platí stejné jako v bodu 3?
díky za názory
volfrom
 
Příspěvky: 41
Registrován: ned úno 03, 2019 13:01

Re: Pěší robota pro podruhy 17. a 18.st.

Příspěvekod matju » úte led 17, 2023 16:30

Já žiju v domění (ale možná není správné), že robota vždy ležela na gruntu a ne na osobě. Takže podle mne mohl podruh konat robotu, jen pokud byl u někoho v podruží = měl od něj pronajatou půdu/chalupu a k té nemovitosti se pak počítala jeho robota... Ale moc jistá si nejsem a nedaří se mi k tomu ani nic zajímavého dohledat... Třeba ještě bude někdo vědět lépe.
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Pěší robota pro podruhy 17. a 18.st.

Příspěvekod Zora » úte led 17, 2023 16:35

matju píše:Já žiju v domění (ale možná není správné), že robota vždy ležela na gruntu a ne na osobě. Takže podle mne mohl podruh konat robotu, jen pokud byl u někoho v podruží = měl od něj pronajatou půdu/chalupu a k té nemovitosti se pak počítala jeho robota... Ale moc jistá si nejsem a nedaří se mi k tomu ani nic zajímavého dohledat... Třeba ještě bude někdo vědět lépe.


Naprosto stejný jsem měla dojem i já...
Třeba v urbářích je rozepisována robota podle majitelů tedy správně držitelů stavení, zatím jsem na rozpis roboty pro podruhy nikde nenarazila.
Můžete uvést, kde jste na event. údaje, o kterých píšete narazil?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pěší robota pro podruhy 17. a 18.st.

Příspěvekod volfrom » úte led 17, 2023 17:58

Robotní patent pro Království české 1775
https://books.google.cz/books?vid=NKP:1002296373&printsec=frontcover&hl=cs#v=onepage&q&f=false

článek první
za šesté
zde je uvedena výše roboty podle výše vyměřených daní- podruh neb podruhyně vesměs s jednou osobou 13 dní- jak to chápete vy?
volfrom
 
Příspěvky: 41
Registrován: ned úno 03, 2019 13:01

Re: Pěší robota pro podruhy 17. a 18.st.

Příspěvekod Zora » úte led 17, 2023 18:04

obávám se, že tomu nějak nerozumím. Počkejte ně další kolegy. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pěší robota pro podruhy 17. a 18.st.

Příspěvekod volfrom » čtv úno 02, 2023 10:18

Článek 5, bod 9 robotního patentu říká:
„Všichni bídní, nuzní, neb šedesát let staří podruhové a podruhyně, všichni jak svobodní tak ženatí synové a dcery, kteří u svých rodičů, neb svýho tchána neb u své tchyně sloužejí, všichni bývalí hospodářové a hospodyně, kteří bez provinění o svý domy a grunty přišli ,jakož taky všichni invalidové a z vojny propuštění vojáci mají tak dlouho ode vší roboty osvobozeni zůstati, jak dlouho oni bez domu jakožto pouzí podruhové budou, jak brzy ale oni dům neb nějaký robotní grunt obdržejí,tak rovně takové robotě podrobeni býti mají, k jaké časný držitel tokového domu neb gruntu zavázán jest.“

Z toho bych tedy usuzoval, že tímto patentem chudí podruhové bez domu jsou od roboty osvobozeni. Otázka je, zda ale do této kategorie spadá každý podruh-co třeba ten, který bydlí u sedláka, není ani bídný ani nuzný ani starý, živí se řemeslem, které ho ale asi samo neuživí, a tak si přivydělává prací pro sedláka?
volfrom
 
Příspěvky: 41
Registrován: ned úno 03, 2019 13:01


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků