VYŘEŠENO Rod Labay

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO Rod Labay

Příspěvekod Marek91 » sob led 14, 2023 17:24

Dobrý den, jakožto nováček bych se na Vás zkušenější potřeboval obrátit s dotazem. Hledám rodiče Adama Labaye narozeného 16.9.1814

https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 3c99d6f4c4

Zápis na levé stráně úplně dole. Rodiče jsou Michael Labay a Susana Lipus (Lipur?)
Zde jejich svatba, 8.7.1800:

https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 7fc0fcbfce

Chápu správně, že v době svatby bylo Michaelovi 24 a Susaně 20 let?
Našel jsem totiž dvě Susany Lipus narozené 3 roky od sebe (1783 a 1780) a nedokážu odvodit, která je matkou Adama.
Pokud je ve sloupci za jménem uveden věk, pak mám zase problém najít Michaela. Žádného jsem narozeného v roce 1776 (+/-1) nedokázal najít. Jedině v roce 1783, ale že by se ženil v 17 letech?

Prosím o radu,
děkuji

Marek
Naposledy upravil Marek91 dne pon led 16, 2023 17:54, celkově upraveno 1
Marek91
 
Příspěvky: 25
Registrován: sob led 14, 2023 16:46

Re: Rod Labay

Příspěvekod zburget » sob led 14, 2023 20:20

Marek91 píše:Rodiče jsou Michael Labay a Susana Lipus (Lipur?)
Lipus
Chápu správně, že v době svatby bylo Michaelovi 24 a Susaně 20 let
Asi bych psal normálně česky Zuzaně - ale jinak ano, rozumíte zápisu správně.
Našel jsem totiž dvě Susany Lipus narozené 3 roky od sebe (1783 a 1780) a nedokážu odvodit, která je matkou Adama.
odkazy?
…Michaela. Žádného jsem narozeného v roce 1776 (+/-1) nedokázal najít. Jedině v roce 1783, ale že by se ženil v 17 letech?
No, nemožné to není. Je to sice o hodně vedle, ale při svatbě mohlo dojít k "poupravení" věku. A nebo byl farář bordelář a narození Michala nezapsal. Stává se to.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12597
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Rod Labay

Příspěvekod Marek91 » sob led 14, 2023 20:49

Našel jsem totiž dvě Susany Lipus narozené 3 roky od sebe (1783 a 1780) a nedokážu odvodit, která je matkou Adama.
odkazy?

https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 018610ac27
Druhý řádek, pravá strana. Toto by měla být matka Adama.

https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 94abe17d5a
Třetí řádek na pravé straně. Není hledanou osobou.

…Michaela. Žádného jsem narozeného v roce 1776 (+/-1) nedokázal najít. Jedině v roce 1783, ale že by se ženil v 17 letech?
No, nemožné to není. Je to sice o hodně vedle, ale při svatbě mohlo dojít k "poupravení" věku. A nebo byl farář bordelář a narození Michala nezapsal. Stává se to.


Ještě přikládám odkaz pro narození Michaela, druhý řádek, levá strana:
https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... e2090f411d

Je to o sedm roků vedle, ale nic jiného jsem nebyl schopný najít. Nemůže to být tím, že u mužů byla plnoletost od 24 (někde jsem teda četl, že od tohoto věku), tak se to jak říkáte 'poupravilo'?

Dík za předchozí odpověď Zburgete.
Marek91
 
Příspěvky: 25
Registrován: sob led 14, 2023 16:46

Re: Rod Labay

Příspěvekod zburget » ned led 15, 2023 9:05

Tak narození hádáte přesně naopak - špatně jse ti přečetl záznam svatby.
U nevěsty je přece napsáno:
Sus[anna] P[au]li Lipus - takže otec musí být Pavel, nikoli Šimon.

Plnoletost od 24 let - to platilo tuším až od roku 1811 - přesně vám to z rukávu vysype Zora, snad se sem koukne. Dřív žádná věkem daná hranice plnoletosti nebyla. A až byla stanovena hranice plnoletosti věkem, platila pro obě pohlaví stejně.
Pokud se kluk ženil takhle brzo, musel by k tomu být nějaký důvod. Buď svoji nastávající přivedl do jiného stavu (kdy se narodilo první dítě Michala a Zuzany?) a nebo přišel o rodiče a musel převzít starost o hospodářství (byl Michal nejstarší ze sourozenců? kdy zemřeli Michalovi rodiče?)

Zkuste najít úmrtí Michala - někdy v tom 19. stol. by u jeho úmrtí mohlo být víc informací.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12597
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Rod Labay

Příspěvekod Zora » ned led 15, 2023 10:21

od r. 1812 platil ABVG Všeobecný zákoník občanský uzákoněný v roce 11811 - věk plnoletosti 24 r. , přesně jak píše kolega.
Před tím bylo vše na posouzení církve, kdy je kdo schopen uzavřít manželství
viz třeba tady:

https://www.neznamo.cz/genealogie/zleti ... anzelstvi/

Ve Vašem případě by mohl 17letý mladík uzavřít svatbu, snad jen musel vypadat ne jako dítě, ale jako dospívající muž.

Mně docela pomáhá vypsat si z matriky všechny události (N, O, Z) na domě s daným č. p. Jednak poznáte, zda se rod stěhoval, případně , kdo tam bydlel dříve ...

Doporučuji vše řádně přečíst, v případě nejistoty, vložit zápis do sekce čtení, vyhnete se tak event. problémům s identifikaci osob.
Je fajn, když je pak přepis vložen i do sekce, kde hledáte nějakou radu, odpověď, já třeba na některé texty skoro nevidím...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rod Labay

Příspěvekod Marek91 » pon led 16, 2023 17:53

Máte pravdu. Já jsem se soustředil na to, kolik měla let v den svatby a hlava už pak viděla Shi namísto Pli, čtení starších zápisu mi ještě nejde. Takže i věk nevěsty je chybně zapsán, také měla 17. Proč se brali tak mladí zatím netuším, žádného potomka narozeného těsně po svatbě jsem nenašel. Zkusím ještě něco vyhledat přes úmrtní listy.

Oběma moc děkuji

M.
Marek91
 
Příspěvky: 25
Registrován: sob led 14, 2023 16:46

Re: Rod Labay

Příspěvekod zburget » úte led 17, 2023 0:20

Marek91 píše:Zkusím ještě něco vyhledat přes úmrtní listy.
Přes úmrtní listy asi ne - ty, předpokládám, asi nemáte k dispozici. Když tak přes úmrtní matriční záznamy. Úmrtní list je něco úplně jiného.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12597
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků