Vedení matriky, když shořela fara s kostelem

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Vedení matriky, když shořela fara s kostelem

Příspěvekod pavel.m » pát led 06, 2023 20:06

Dobrý večer,

jdu s nevšedním dotazem. V roce 1666 v Čejkovicích propukl požár a velká část jich shořela, včetně fary a kostela. Je dochovaná matrika NO 1629-1666. Kostel byl znova postaven v roce 1700 (dle webu farnosti), matrika začíná od roku 1699, tak to mohli zaokrouhlit. Jdu tedy z dotazem, zda farář, který tam v danou dobu byl mohl své úkony provádět v nějaké kapli poblíž a dál vést matriku, která se nedochovala (moc si to nemyslím). Nebo po dobu té mezery, než se znova postavil kostel svaté Kunhuty museli chodit všichni lidi z farnosti do jiné farnosti, kde kostel i s matrikou byl?

PaM
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1589
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Vedení matriky, když shořela fara s kostelem

Příspěvekod Zora » pát led 06, 2023 20:41

všechny "matriční úkony" by se měly odehrávat ve farním, příp. filiálním kostele. Musel byste zjistit, zda nějaký takový kostel v okolí byl pro danou dobu.

např Šardice byly přifařeny k Čejkovicím v roce 1624, měly od r. 1666 vlastního faráře
Zřejmě je ale tím myšleno, že stále spadaly pod farní kostel v Čejkovicích... Matrika kolem r. 1666 se pro Šardice také nedochovala.

Kam chodili, to netuším, snad někam, kde byli také jezuité

Až po třicetileté válce v roce 1624 Čejkovice převzali Jezuité, kteří vedli řádnou duchovní správu a také se starali o kostel.
Kostel byl několikrát ve svých dějinách zničen a znovu postaven. Nejdříve jej zničili Švédové v roce 1645 při obléhání Brna. Jezuité ho opravili, ale o 20 let později vyhořel i s velkou částí obce. Požár tehdy vznikl v panské kovárně a při tomto požáru se roztavily i zvony. Kostel byl znovu postaven i s věží v roce 1700. Netrvalo dlouho už po 5 letech sem vtrhli uherští povstalci a kostel zničili ohněm. Následně byl opět obnoven.....
Více zde: https://www.farnostcejkovice.cz/news/kr ... jkovicich/

Do farnosti patří tři vesnice Čejkovice, Starý Poddvorov a Nový Poddvorov s více jak třemi tisíci obyvateli. Čejkovice patří k regionu moravské slovácko, Starý a Nový Poddvorov přináleží k podluží.Ve farnosti jsou dva kostely a jedna malá kaple. Farní kostel v Čejkovicích je zasvěcen sv. Kunhutě, filiální kostel ve Starém Poddvorově je zasvěcen sv. Martinovi a malá kaple v Novém Poddvorově sv. Kateřině Alexandrijské.
Více zde: https://www.farnostcejkovice.cz/

Církev si velice hlídala, které obce patří pod kterou církevní správu, protože z toho plynuly "požitky".
Dost dobře nešlo chodit jinam, kde by to farníkům více vyhovovalo, jak kvůli vzdálenosti, tak třeba kvůli církevnímu životu... Co ale měli nařízeno, těžko říct...
Navíc je to doba třicetileté války, vlastně tam asi měli snad další kostel s dalším vyznáním? To netuším...
Berte to spíš jako úvahu, nemám to nikde ověřeno. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29182
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vedení matriky, když shořela fara s kostelem

Příspěvekod pavel.m » pát led 06, 2023 20:44

Byla tam kaple ve tvrzi. O té vím určitě.

PaM
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1589
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Vedení matriky, když shořela fara s kostelem

Příspěvekod pavel.m » pát led 06, 2023 20:45

Jinak Šardice do roku 1666 byli opravdu pod Čejkovicemi, nemohl tedy farář Čejkovský přejít tam? Když kostel v Čejkovicích lehl popelem. Ale nevím, zda v Šardicích byl jezuitský.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1589
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Vedení matriky, když shořela fara s kostelem

Příspěvekod Zora » pát led 06, 2023 20:55

musel byste mít potvrzeno, že ona kaple se na určitou dobu změnila na farní (filial.) kostel, to si nemyslím. Taky by tam měla být fara, někde musel farář úřadovat, i kdyby tam jen docházel, zajížděl.


S tou kaplí, to fakt nemohu zodpovědně říct,

tvrz byla několikrát vypálena a zpustošena. Výraznější přestavba proběhla v letech 1715–1717. Jezuité ji začali přestavovat na řádovou rezidenci. Byly obnoveny klenby, doplněna štuková výzdoba, postaveny schody, dva pokoje a komora. Zároveń byla zřízena klenutá neorientovaná kaple vystupující z obrysu východního křídla. Pod jižním křídlem tvrze se nacházel rozsáhlý vinný sklep.
https://www.cejkovice.cz/turista/pametihodnosti-obce/

Zdá se mně tedy, že ji postavili až jezuité o trochu později. Ale to fakt nevím, kdysi jsme se dost zajímala o Čejkovice v souvislosti s templáři, ale pak jsem je vynechala, zdálo se mně to nějaké zamotané, pomotané, něco jako Přání otcem myšlenky... a třeba tzv.- templářské sklepy vybudovali až jezuité...

Pro mě platí, že cokoliv z historie Čejkovic z doby templářů je nutné nejprve fakt docela hodně prozkoumat...
JO, to takový Templštýn, Jamolice, ... to je něco zcela jiného... Ale to sem nepatří..., omlouvám se. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29182
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vedení matriky, když shořela fara s kostelem

Příspěvekod Zora » pát led 06, 2023 20:58

vnímám to tak, že Šardice měly vlastního faráře, kam on po požáru Čejkovic odešel, a zda někam odešel, to nevím, ale ani v Šardicích se matrika nedochovala... Takže těžko říct.

JInak - já si to, co píšu, ověřuju, vím stoprocentně, že Šardice byly v dané době pod Čejkovicemi :-), jinak bych to nenapsala.

Zkuste oslovit muzeum v Hodoníně a okresní archiv, třeba budou mít detailní informace. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29182
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vedení matriky, když shořela fara s kostelem

Příspěvekod pavel.m » pát led 06, 2023 21:03

Za 2 týdny jedu do MZA do Brna, tak zkusím i tam. Zajímalo by mě, kam přišli dokumenty jezuitů po zrušení řádu.

PaM
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1589
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Vedení matriky, když shořela fara s kostelem

Příspěvekod Zora » pát led 06, 2023 21:05

tady jsem ale našla, že existují filiální kaple...
https://www.google.com/search?q=fili%C3 ... e&ie=UTF-8

Jak tro bylo v minulosti, to netuším.
Já bych se po jezuitských dokladech pídila spíš v církevních archivech...

To už je na Vás. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29182
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vedení matriky, když shořela fara s kostelem

Příspěvekod pavel.m » pát led 06, 2023 21:23

No tohle mi nedá spát. Do rajhradu jsem psal, ale bojím se, aby to neměli někde jezuiti, pokud se to teda nezničilo.

PaM
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1589
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Vedení matriky, když shořela fara s kostelem

Příspěvekod Zora » pát led 06, 2023 21:30

ona je tam ale ta prodleva, kdy byli jezuité zrušeni, takže těžko říct, co kde kdo dochovává.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29182
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vedení matriky, když shořela fara s kostelem

Příspěvekod pavel.m » pát led 06, 2023 21:37

Napadlo mě, že korespondence s Arcidiecézí v Olomouci by mohla být uložena v archivu a vypadá to, že opravdu ano. Mělo by to být v Opavě v archívu.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1589
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Vedení matriky, když shořela fara s kostelem

Příspěvekod Zora » pát led 06, 2023 22:06

to nevím, domnívám se, že pokud se něco dochovalo, tak to bude v diecézním archivu v Olomouci, případně v Brně, případně někde u jezuitů. Nemyslím si ale, že by se tam dochovaly matriky a doklady k nim.
V Opavě spíš budou doklady všeobecné povahy...
Ono se nikdy kromě matričních dokladů z církevních archivů nic do civilních archivů nepřesouvalo...

A pokud opravdu vše shořelo, tak nevím, nevím...
Moc si od toho neslibujte. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29182
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vedení matriky, když shořela fara s kostelem

Příspěvekod pavel.m » pát led 06, 2023 22:07

Archiv diecéze v Olomouci má právě na stránkách tohle: "Většina zde uložených archiválií je datována od roku 1950 až po současnost, všechny ostatní materiály staršího data jsou uchovávány v pobočce Zemského archivu Opava se sídlem v Olomouci, ul. U Husova sboru 10 – kontakt zde)."
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1589
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Vedení matriky, když shořela fara s kostelem

Příspěvekod pavel.m » pát led 06, 2023 22:08

Nejde mi o matriky, ale o to, jestli neposlal dopis někdo z Šardic nebo Čejkovic diecézi. V Rajhradě mají dopisy všechny např. z fary Mutěnice, co poslali do Brna po jejím vzniku.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1589
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Vedení matriky, když shořela fara s kostelem

Příspěvekod Zora » pát led 06, 2023 22:12

psal jste:
Napadlo mě, že korespondence s Arcidiecézí v Olomouci by mohla být uložena v archivu a vypadá to, že opravdu ano. Mělo by to být v Opavě v archívu.

Pochopila jsem to tak, že chcete hledat v opavském archivu.
----------
Co se týče Olomouce, ano, církev využívá část prostorů Zemského archivu.

Ještě jednou, držím palce, já už asi ničím novým nepřispěju.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29182
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 24 návštevníků