VYŘEŠENO-Nemanželská dcera – 18 let, Osek nad Bečvou

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO-Nemanželská dcera – 18 let, Osek nad Bečvou

Příspěvekod peggous » sob lis 19, 2022 19:52

Dobrý den,
Chtěla bych požádat o radu.
Hledám svatbu prapra…babičky Františky roz. Bárkové, která se narodila jako nemanželské dítě v roce 1851 v Oseku nad Bečvou.
Narození Františky Bártkové – poslední zápis dole
https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 8734727b1d

Ze sčítacích operátů jsem zjistila, že v roce 1857 Františka bydlela s babičkou, strýcem a svojí sestrou. Její matka i děda byli již po smrti.
V době dalšího sčítání, v roce 1869, bylo Františce 18 let a její babička i sestra byly již mrtvé. Strýce jsem našla, byl ženatý a měl dceru. Františka již v Oseku ve sčítání zapsána není.
Další „stopu“ mám až z roku 1876, kdy se jí narodil syn František Josef Přikryl v Novém Světě u Olomouce.
Narození syna Františka Přikryla a Františky roz. Bártkové v Novém Světě –
https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 98e41e4539

Vím, že se vdala za Františka Přikryla, který byl také nemanželské dítě (pocházel ze Senice na Hané). František byl v roce 1869, ve sčítání, ještě evidován u matky Anny Látalové (měla Františka už jako vdova) v Senici.
Narození Františka Přikryla – poslední zápis dole
https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 6e8c55625c

Jejich svatbu jsem hledala v Oseku i v Senici, ale tam není.
Setkal jste se někdo s tím, jaké byly v té době zvyklosti – kde se mohly pohybovat nemanželské děti?
Děkuji
Naposledy upravil peggous dne pát pro 09, 2022 10:55, celkově upraveno 3
peggous
 
Příspěvky: 15
Registrován: sob led 30, 2021 14:26

Re: Nemanželská dcera – 18 let, Osek nad Bečvou

Příspěvekod Zora » sob lis 19, 2022 20:02

zkuste přidat i příjmení obou aktérů a třeba u nějaké odkazy. Každý pátráme v nějaké oblasti, třeba zrovna narazíme na Vaše předky.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29144
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nemanželská dcera – 18 let, Osek nad Bečvou

Příspěvekod peggous » ned lis 20, 2022 14:10

děkuji za reakci - doplnila jsem
peggous
 
Příspěvky: 15
Registrován: sob led 30, 2021 14:26

Re: Nemanželská dcera – 18 let, Osek nad Bečvou

Příspěvekod Zora » ned lis 20, 2022 14:19

Narození Františka Přikryla – poslední zápis dole

odkaz vede na první stránku matriky, zkuste to nějak opravit.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29144
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nemanželská dcera – 18 let, Osek nad Bečvou

Příspěvekod Zora » ned lis 20, 2022 15:08

Všeobecně platilo, že osiřelé dítě (příp. i nemanž. dítě s žijící sv. matkou) muselo mít určeného , teď mě nenapadá to správné slovo, úředního opatrovníka. (to není správně). Jak dohlížel na svěřené dítě, to netuším, zatím jsem o tom moc nenašla. Ten úředně určený člověk se o dítě nestaral ve smyslu bydlení, šacení, jídla a podobně, jen dohlížel, zda se nedějí nějaké nepravosti. Zprávy mu měl podávat především starosta obce, kde dítě bydlelo a farář, příp. lékař.
Tyhle děti, pokud nedosáhly 14 - 16 let - prameny se různí - byly v v pěstounské péči, nebo v sirotčincích...
Pro ty, kteří nežili řádným životem (kluci i holky), byly určeny tzv. donucovací pracovny, kde se měli naučit řádnému životu... Většinou těžká otravná práce, tvrdý režim, nuzné jídlo, ale střecha nad hlavou a vlastní postel.


Do cca 14 let byla povinná školní docházka, pak tyhle děti chodily většinou do služby případně i do fabriky. (méně časté, tam se hlídal věk a pracovní doba...)

Pokud šlo dítě "za prací", pak muselo mít tzv. pracovní knížku. Ty první se vyplňovala v obci, kde osoba začala pracovat. Někde na fóru je o tom hodně dlouhé vlákno, zkuste pohledat.
Pro stěhování, či přesun do jiné obce už v dané době neplatila žádná pravidla...
Co jsem vydedukovala z matrik, tak první službu ji nejčastěji našli ti, u kterých bydlela, další hledání práce bylo již na ni, tedy podle informací od kamarádek, nebo z doslechu, případně zprostředkovatelské kanceláře...
Služba často vůbec nebyla v blízkém okolí.... ale vnímám, že se děvčata "stahovala ", pokud to bylo možné, spíše do města...


Víc mě k tématu v dané chvíli nenapadá, třeba ještě něco doplním. Ne vše je s naprostou jistotou, kolegové zcela jistě doplní nebo zpřesní, opraví...
Svatba se nejčastěji konala v té farnosti, kam spadala nevěsta v době svatby.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29144
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nemanželská dcera – 18 let, Osek nad Bečvou

Příspěvekod Viridis » ned lis 20, 2022 18:32

Zdravím,

s ohledem na to, co píše paní Zora o častých místech služby a vzhledem k místu narození syna Františka bych prohledala olomoucké farnosti - tedy pokud jste to již neudělala, pak jako bych nic nenapsala ;.) . P.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: Nemanželská dcera – 18 let, Osek nad Bečvou

Příspěvekod peggous » úte lis 22, 2022 18:26

Moc děkuji všem za informace a tipy. Nejbližší farnosti jsem již prošla, budu pokračovat dál. Snad budu mít štěští.
Hezký večer všem
M.
peggous
 
Příspěvky: 15
Registrován: sob led 30, 2021 14:26


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků