Dohledání správné matky

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Dohledání správné matky

Příspěvekod lpetto » pon říj 31, 2022 8:53

Dobrý den všem,

po delší době jsem se opět vrátil k dohledávání předků, a potřeboval bych pomoci s určním správné osoby jako manželky. O co se jedná:

Hledal jsem svatbu mých předků - Georg Halfar + Anna Mari Bolatzky
Tuto svatbu jsem dohledal - https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 07ef200216 - levá strana - 3 zápis (otec nevesty Johan z Hoštic)

Dle tohoto jsem dohledal narození George - https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 795d67704f - levá strana - 5 zápis

Ale mám problém s Annou Marií - dle tohoto indexu - https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... be4f402b90 - se Anna Maria narodila v roce 1789 (otec Johan + matka Johana) a hned následující rok opět (zde opět otec Johan + Marina)

Aktualizace - kouknul jsem do indexu zemželých - https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... e471ceee35 - hned první rok 1861 - následné přímo zápis o úmrtí - https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 76b7b363ef - kde je napsán věk 68 let, což je ročník 1793.. toto nesedí..

Někdo nějaký tip, jak by se toto dalo dohledat? Možná mi něco uniká, ale v tento moment netuším, která je ta moje..

Díky za rady, případně tipy
lpetto
 
Příspěvky: 384
Registrován: ned úno 20, 2022 17:46
Oblast pátrání: Bohuslavive, Závada, Bělá, Hať, Petřkovice, Šilheřovice (okres Opava, Ostrava)

Re: Dohledání správné matky

Příspěvekod Boza » pon říj 31, 2022 9:43

No tak klasicky - prvně prozkoumejte oba zápisy narození, resp. si rovnou vypište všechny potomky Johanna Bolatzkeho, ať už byly s kýmkoli; sedí místo narození (zde už by měla být č.p.), opakují se kmotři atd.?

Potřebujete vyloučit, nebo lépe řečeno "uchopit" možnost, že v obci rodili dva Janové - otec a syn, strýc a synovec, dva bratranci atd...

Následně mapovat úmrtí, sňatky.

Považuju za dosti nepravděpodobné, že by se dvě děti stejnému páru narodily 8 měsíců po sobě (červen 1789-únor 1790). Ne zcela vyloučené, ale dost nepravděpodobné.

Ročník dopočítaný podle + berte jako indikativní, ne autoritativní: klidně může být +/- několik let vedle.
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1973
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Dohledání správné matky

Příspěvekod Zora » pon říj 31, 2022 9:53

1857 první sčítání, mohlo by napomoci. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dohledání správné matky

Příspěvekod lpetto » pon říj 31, 2022 10:31

dobrý den,

zde je sčítání dostupné až 1921
lpetto
 
Příspěvky: 384
Registrován: ned úno 20, 2022 17:46
Oblast pátrání: Bohuslavive, Závada, Bělá, Hať, Petřkovice, Šilheřovice (okres Opava, Ostrava)

Re: Dohledání správné matky

Příspěvekod lpetto » pon říj 31, 2022 11:04

Je možné, že by pořadí jmen zapsaných v matrice mohlo hrát roli?

Níže dohledané narzení obou dětí:

Johan + Johana - https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... e024a16782 - dcera jako Anna maria
Johan + Marina - https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... b98a043e93 - dcera jako Maria Anna

Díky za info..
lpetto
 
Příspěvky: 384
Registrován: ned úno 20, 2022 17:46
Oblast pátrání: Bohuslavive, Závada, Bělá, Hať, Petřkovice, Šilheřovice (okres Opava, Ostrava)

Re: Dohledání správné matky

Příspěvekod Boza » pon říj 31, 2022 15:06

Hmm, nepřijde vám zajímavé, že u jedné dcery je otcem soldatus von dem Regiment Hager compagnie Lu??? a u druhé dcery gärtners?
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1973
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Dohledání správné matky

Příspěvekod Zora » pon říj 31, 2022 15:38

Zdá se mně, že se v v dané obci rodily děti páru Johann - JOhanna, ale Marině pouze jedno (to je JOhann - voják)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dohledání správné matky

Příspěvekod lpetto » pát lis 04, 2022 14:32

Dobrý den všem, byl jsem pracovně mimo, dostal jsem se sem až dnes.

to Boza - tím, že na to upozorňujete, to asi zajímavé bude, ale nejsem až tak zběhlý v historii a nevím, co by to pro mě (jako laika) mělo znamenat (za sebe jsem většínou rád, že jsem schopný přelouskat kurent/latinu a správně přiřadit předky - u tohoto ale dost tápu). Takto akorát (snad správně) chápu, že u jedné je otec voják, u druhé "zahradník" ?

Možná to vyzní soběcky, ale na tomto připadu by mě pomohlo, kdyby mi někdo polopaticky vystvětlil, z jakého důvodu je otec ten a ten, nebo popřípadě proč se vylučuje ten druhý.

V každém případě děkuji za pomoc a navedení..
lpetto
 
Příspěvky: 384
Registrován: ned úno 20, 2022 17:46
Oblast pátrání: Bohuslavive, Závada, Bělá, Hať, Petřkovice, Šilheřovice (okres Opava, Ostrava)

Re: Dohledání správné matky

Příspěvekod Zora » pát lis 04, 2022 15:16

inu, mně se zdá, že existovali dva muži stejného jména,.
podívejte se do indexu na děti s tímto příjmením a s otcem JOhann.

třeba obcí prošel Johann voják, ten měl za ženu Marinu. Proto se ve farnosti vyskytuje jen jeden zápis jejich dítěte.

ten druhý měl Johannu a s tou měl plno dětí... a byl zahradník
Zahradník - podle výměry obdělávané půdy.

samozřejmě to může být i tak, že u prvního dítěte by zapsali voják - podle svatebního zápisu či listu, a u dalších by už psali slovo zahradník. (muž přišel z vojny), ale
Dítě, které mělo matku Marinu, se objevuje uprostřed narozených dětí Johanně.
Čili - nemohlo se jednat o nějakou první, druhou manželku, ale spíše o dva manželské páry, z nichž jeden zůstal v obci jen krátce.

Samozřejmě, matriky mohou skýtat různá překvapení, třeba chybně zapsané kř. jméno matky... ale tady to vypadá celkem rozumně.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dohledání správné matky

Příspěvekod Boza » pát lis 04, 2022 16:18

Já nevím, ale četl jste, co jsem Vám napsal pon říj 31, 2022 10:43?

Potíž je samozřejmě v tom, že "od stolu" jenom podle těchto dvou zápisů se nedá rozhodnout, a vypisovat jednotlivé zápisy za Vás nikdo nebude.

V tomto období není jiná cesta, než si vše vypsat a pak postupovat heuristicky. Ledaže by jste měl např. gruntovnici, ze které budou rodinné vztahy jasnější (např. výměnek pro vdovu ABCD), seznamy poddaných atd.

Bohužel takové zákysy nejsou vůbec neobvyklé.
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1973
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků