Matrika Z, Žďárná, rok 1806, němčina. Význam slova knabe

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Matrika Z, Žďárná, rok 1806, němčina. Význam slova knabe

Příspěvekod Heisenberg » úte říj 25, 2022 11:55

Dobrý den. Jde mi o třetí zápis na této stránce matriky zemřelých:
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/detail/3728?image=216000010-000253-003368-000000-000938-000000-00-B00166-00160.jp2

Johann knabe des Johann Jiruschka schuster.

Má slovo knabe (chlapec) stejný význam jako slovo syn? Tedy byl to jeho syn? Protože nemohu najit, kde se malý Jan narodil. Jde mi o to, jestli si ho Jan Jiruschka neosvojil například po úmrtí jeho biologických rodičů.
Heisenberg
 
Příspěvky: 49
Registrován: čtv lis 01, 2012 16:58
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Brno, Slatinka (Brno), Molenburk, Častolovice

Re: Matrika Z, Žďárná, rok 1806, němčina. Význam slova knabe

Příspěvekod pavel.m » úte říj 25, 2022 13:34

Knabe je prostě německy chlapec.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1559
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Matrika Z, Žďárná, rok 1806, němčina. Význam slova knabe

Příspěvekod Zora » úte říj 25, 2022 17:09

Má slovo knabe (chlapec) stejný význam jako slovo syn? Tedy byl to jeho syn? Protože nemohu najit, kde se malý Jan narodil. Jde mi o to, jestli si ho Jan Jiruschka neosvojil například po úmrtí jeho biologických rodičů.

Zapomeňte na nějaké osvojení v době kolem r. 1800. Dělo se ale zcela výjimečně.

Mohlo dojít k legitimizaci dítěte, to znamená, že manželka dítě porodila před svatbou pod svým rodným příjmení.

Její manžel buď dítě legitimizoval, pak dostalo jeho příjmení, nebo k legitimizaci nedošlo a dítě sice mělo příjmení po matce, ale velmi často se pro něj používalo příjmení po manželovi matky.

Takže musíte hledat Johanna, který se narodil cca 1,5 r. před úmrtím (pokud čtu dobře) a to pod příjmením otce nebo rodného příjmení matky.

Máte nalezenou svatbu rodičů Johanna nebo nějaké další sourozence?

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matrika Z, Žďárná, rok 1806, němčina. Význam slova knabe

Příspěvekod Zora » úte říj 25, 2022 17:34

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00350.jp2

Zde je svatba Johanna J, je v roce 1806, dá se předpokládat, že tedy + Johann nebyl jeho biologický syn, ale že si ho přivedla manželka do manželství. Zkusím se podívat ještě po jeho narození.

Z

edit,
V Boskovicích se zřejmě syn Johann nenarodil, matka ho mohla porodit ve službě mimo fa Boskovice.

zde je seznam okolních farností

https://www.requiro.cz/location/search? ... &year_to=0
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matrika Z, Žďárná, rok 1806, němčina. Význam slova knabe

Příspěvekod Heisenberg » úte říj 25, 2022 20:09

Johann Jiruschka se narodil 15.5. 1782 v Častolovicích okr. Rychnov nad Kněžnou. Roku 1805 již nejspíše žil ve Žďárné u Boskovic. Roku 1806 se v Boskovicích oženil s Františkou, jak se Vám podařilo najít. Poté spolu měli asi 8 manželských dětí.

Pátrám zejména po důvodu jeho přestěhování z Častolovic. Vím pouze, že byl ševcovským mistrem, a že v Boskovicích žil již od roku 1780 nějaký Melichar Jiruschka pocházející z Týniště n. Orlicí, což je blízko Častolovic. Ty dva se mi ale nedaří nijak spojit, a nevím tedy jestli se mohli znát, ale pravděpodobně ano.

Ohledně Jana zemřelého roku 1806 zkusím ještě projít okolní fary, jak jste mi poradila.
Heisenberg
 
Příspěvky: 49
Registrován: čtv lis 01, 2012 16:58
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Brno, Slatinka (Brno), Molenburk, Častolovice

Re: Matrika Z, Žďárná, rok 1806, němčina. Význam slova knabe

Příspěvekod Zora » úte říj 25, 2022 20:22

Od roku 1781 se mohli poddaní volně stěhovat i mimo panství, je dost pravděpodobné, že byl Johann třeba na vandru, poté složil mistrovské zkoušky a usídlil se ve Ždárné...
Bohužel je to jen teorie, jak to doložit, nevím, snad tedy zkoušet, zda se nedochovaly nějaké písemnosti ševcovského cechu pro Ždárnou,
Františka je sice psaná jako dcera podruha, ale není vůbec vyloučené, že její otec byl také švec. Cechy měly povinnost a také ji dodržovaly, postarat se o vdovy a sirotky, u svatby je Františky je otec psaný jako zemřelý.

S tím, že cech domlouval svatbu, jsem se už setkala. někdy to dokonce byla podmínka přijetí . Bez přijetí do cechu by nemohl provozovat svoje řemeslo...

Nemyslím si, že místo narození Johanna, dítěte Františky nějak souvisí s tím, jak se pak manželé potkali.
Františka byla velmi pravděpodobně někde ve službě a po porodu se vrátila domů do Boskovic, takže matka vdova, dcera svobodná matka a nemanželské dítě - tuto situaci bylo možná třeba ze strany cechu nějak řešit...
Opět - jde pouze o úvahu, potvrdit se to dá jen mravenčí prací.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matrika Z, Žďárná, rok 1806, němčina. Význam slova knabe

Příspěvekod Heisenberg » úte říj 25, 2022 20:51

Děkuji za zajímavou úvahu.

Knihu cechu z boskovicka mám ofocenou a snažím se ji, i přes moji slabou schopnost číst staré texty, pozorně prostudovat. Na nic zvláštního jsem v ní však zatím nenarazil.

Ke sňatku Jana a Františky z roku 1806 jsem v blanenském archivu našel tři doklady, které však jen obecně hovoří o tom, kde se Jan narodil, kdo jim svědčil na svatbě, atd. Uvidím, snad časem na něco narazím.
Heisenberg
 
Příspěvky: 49
Registrován: čtv lis 01, 2012 16:58
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Brno, Slatinka (Brno), Molenburk, Častolovice

Re: Matrika Z, Žďárná, rok 1806, němčina. Význam slova knabe

Příspěvekod Zora » úte říj 25, 2022 21:57

Pak ovšem stojí za zvážení, podívat se na cechovní dokumenty i místě rodiště. Tam ale asi bude problém, jde o Zámrsk...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matrika Z, Žďárná, rok 1806, němčina. Význam slova knabe

Příspěvekod Heisenberg » úte říj 25, 2022 22:15

Ano mám to v plánu. Něco k cechu ševců z Častolovic mají v archivu Rychnov nad Kněžnou. Zkusím jim tam napsat. Děkuji Vám za rady
Heisenberg
 
Příspěvky: 49
Registrován: čtv lis 01, 2012 16:58
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Brno, Slatinka (Brno), Molenburk, Častolovice

Re: Matrika Z, Žďárná, rok 1806, němčina. Význam slova knabe

Příspěvekod Zora » úte říj 25, 2022 22:16

Dejte pak vědět, jak se Vaše pátrání posunulo, je to zajímavé... děkuji. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků