Domovské/pracovní knížky + neaktivní mužstvo vojka

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Domovské/pracovní knížky + neaktivní mužstvo vojka

Příspěvekod W4S3K » sob říj 22, 2022 23:16

Dobrý den,
Poprvé jsem nedávno zavítal fyzicky do archivu a zkoumal knihy pod názvem: Rejstřík vydaných domovských listů a pracovních knížek
Všechny se vztahujou k jednomu městu, ač v knize není přímo zmiňováno, včetně čp.
Ale například u své prababičky, mám asi tři záznamy v rozmezí 1900 - 1910,kde je zmiňovaná jako švadlena (v Klenčí pod Čerchovem) spolu s domovským právem (v roce 1910 to už není specifikováno) ... co to znamená? že se jako švadlena v rámci obce v den zápisu přestěhovala do jíného domu?

A k tomu bych si dovolil druhý dotaz:
Ve stejném archivu jsem četl knihu "Přihlašovací kniha neaktivního mužstva vojska a loďstva válečného 1903-1945"
Našel jsem tam svého předka, který vím, že se nějakým způsobem učastnil první svěhové války. V knize má zápasi před první světovou, po ní, ale i před druhou světovou (často jako rotmistr v záloze).
Jsou zde údaje: Den kdy se přihlásil, sbor vojenský (ústav), ročník assentní, listu základní knihy č., důstonejství, jméno, obec domovská (příslušná), Hlásil se k pobytu; Hlásil se k cestě do místa
Co by vlastně takový záznam mohl znamenat?

Děkuji moc :-)
W4S3K
 
Příspěvky: 876
Registrován: pon říj 21, 2013 23:08
Oblast pátrání: Klenčí pod Čerchovem, Ledeč nad Sázavou, Klatovy, Přeštice

Re: Domovské/pracovní knížky + neaktivní mužstvo vojka

Příspěvekod Zora » ned říj 23, 2022 2:26

Je dobrí ptát se přímo v archivu.

o pracovních knížkách zde:
viewtopic.php?f=16&t=58104&hilit=pracovn%C3%AD

domovská příslušnost
nerozumím otázce.

babička měla nějakou d. příslušnost od narození, buď se jí v roce 1910 změnila, nebo v tomto roce požádala o vydání domovského listu.
U žen d. příslušnost nejprve po otci , po svatbě automaticky po manželovi, nepříliš často mohla požádat v jiném městě o domovskou příslušnost, pokud obdržela, ta původní se jí automaticky zrušila.

S pojmem domovská knížka jsem se nesetkala.

Informace k neaktivnímu mužstvu hledejte na netu v příslušné legislativě.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Domovské/pracovní knížky + neaktivní mužstvo vojka

Příspěvekod W4S3K » pon říj 24, 2022 20:58

Ptát se v archivu určitě příště budu, ale byl jsem z toho lehce poprvý nervozní :-)

U prvního zápisu je dost je možný mohla být někde jinde (manžel pracoval v Bavorech) a mohla se vrátit, to samý v roce 1902 (po neznámém místě úmrtí manžela) - přikládám fotku záznamu https://ibb.co/hfhRNr6 , řádek 17, úplně stejný záznam jako z roku 1897. A úplně stejný záznam v roce 1910 .. jen upřesním, v roce 1910 ji bylo 75 let.
Manžela měla mrtvého, byla stará.. nenapadá mě, proč by si nechváala vydat nový domovský list?

K tomu neaktivnímu vojku ... našel jsem snad jen https://www.aspi.cz/products/lawText/1/2721/1/2 , ale nejsem z toho moc chytřejší.
Ale vlastně mi asi napadá, že jako vysloužili voják (ročník 1891) se prostě hlásil jako záložník k dispozici vojsku (nic neříká o tom, jestli byl povolán?)
První mám 09/1920
Pak někdy 1928+
A 11/1938 - druhá vlna zabrání sudet
To by asi mohlo dávat smysl, že ano?
W4S3K
 
Příspěvky: 876
Registrován: pon říj 21, 2013 23:08
Oblast pátrání: Klenčí pod Čerchovem, Ledeč nad Sázavou, Klatovy, Přeštice

Re: Domovské/pracovní knížky + neaktivní mužstvo vojka

Příspěvekod Zora » pon říj 24, 2022 21:14

Mohla žádat o podporu, mohla vyřizovat pozůstalost, měla soudní jednání, starala se o vnoučata, přijetí do nějakého zaopatřovacího ústavu (vzhledem k věku a event. nemoci), variant je mnoho, musíte hledat nějaký zlomový okamžik v jejím životě.
Vydání domovského listu nesouvisí se změnou adresy.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Domovské/pracovní knížky + neaktivní mužstvo vojka

Příspěvekod W4S3K » úte říj 25, 2022 10:41

Děkuju, asi tomu rozumím teď víc.

Ono to s ní bude asi komplikovaný - s manželem podle sčítání 1869 ( https://www.portafontium.eu/iipimage/34 ... =513&h=223 ) nežila a při sčítání 1900 a 1910 vůbec není evidovaná v Klenčí.
W4S3K
 
Příspěvky: 876
Registrován: pon říj 21, 2013 23:08
Oblast pátrání: Klenčí pod Čerchovem, Ledeč nad Sázavou, Klatovy, Přeštice

Re: Domovské/pracovní knížky + neaktivní mužstvo vojka

Příspěvekod Zora » úte říj 25, 2022 17:04

Tady jsou nějaké odkazy na domovské listy, domovská příslušnost, většinou je tam rozumně popsána a vysvětlena historie domovského práva, jsou přidány obrázky domovských listů, třeba Vám to nějak pomůže,

https://www.google.com/search?q=domovsk ... U01nwQyerM

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků