Voj. hřbitov Itálie, rok 1918

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Voj. hřbitov Itálie, rok 1918

Příspěvekod VratislavF » pát říj 14, 2022 17:36

Hezký den,
neví někdo, kde najít či alespoň hledat dotyčný hřbitov? Z voj. archívu o zemřelém (55 dní před koncem války) je tato informace:

Příslušnost k útvaru rakousko-uherské armády : polní dělostřelecký pluk č.28
Datum úmrtí: 17.9.1918
Příčina úmrtí: Zemřel
Místo úmrtí: Camporosato, Asiago, Itálie
Bojiště: jihozápadní fronta (italské bojiště)
Místo pohřbení: Campo Rosato, vojenský hřbitov, hrob číslo 314, 17.9.1918
Poznámka: vojín

Děkuji za pomoc či radu!
VratislavF
 
Příspěvky: 353
Registrován: pát čer 28, 2019 18:54
Oblast pátrání: Sadská-okres Nymburk-Střední Čechy
Rodokmen online: MyHeritage - soukromý

Re: Voj. hřbitov Itálie, rok 1918

Příspěvekod zburget » pát říj 14, 2022 19:59

Zkuste pohledat nějaký oficiální kontakt na tohle muzeum: https://en.wikipedia.org/wiki/Asiago_War_Memorial
Já ani po chlvíli hledání tedy nenašel.

A zkuste se zeptat přímo tam.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12610
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Voj. hřbitov Itálie, rok 1918

Příspěvekod amutnet » pát říj 14, 2022 21:37

Má pátrání: příbuzný měl uvedeno místo pohřbení Jamiano Monfalcone - Přímoří. Když jsem pátral po hřbitovu, po čase jsem zjistil, že většina hřbitovů z války v okolí byla zrušena a pozůstatky soustředěny na jeden hřbitov.

V listopadu 1915 zahájila polní nemocnice operace v Prosecco. Pohřby těch, kteří zemřeli v důsledku svých zranění, byly zpočátku prováděny přímo na civilním hřbitově v Prosecco. V říjnu 1916 byly podniknuty kroky k výstavbě dvou ad hoc hřbitovů, jednoho v bezprostřední blízkosti civilní struktury a druhého - současného rakousko-uherského vojenského hřbitova Prosecco - v dolině nebo krasové výlevce poblíž silnice spojující Aurisinu a Prosecco. Ten byl několikrát reorganizován a těla padlých, původně pohřbená v jiných hřbitovech v Prosecco, Opicina, Banne, Basovizza a Doberdò a Piedimonte, byla převáděna v různých fázích.
V roce 1970 byly v Prosecco pohřbeny zbytky nejmenovaných padlých vojáků, kteří byli exhumováni z 1369 hrobů z oblasti Doberdò. Toto číslo je přibližné, protože některé pohřby byly dvojité nebo trojité. Původně byli mrtví pohřbeni v hřbitovech u Doberdò v oblasti známé jako Draga (krasový dřez podél silnice vedoucí k jezeru), Palchisce, Bonetti, Jamiano a Micoli.
V minulých letech se Österreichische Schwarze Kreuz (rakouská asociace, která se stará o vzpomínku na vojáky zabité ve válce), postarala o instalaci nových křížů v cementu, které určují současný vzhled hřbitova. Na hřbitově jsou těla 5 052 vojáků.
amutnet
 
Příspěvky: 73
Registrován: stř led 30, 2019 13:59
Oblast pátrání: Bílá Hůrka - Dřítěň, Litoradlice, Temelínec, Zahájí; Vílov;Vyskytná;

Re: Voj. hřbitov Itálie, rok 1918

Příspěvekod zeter » sob říj 15, 2022 7:34

podle tohoto místopisného slovníku Campo Rosato = Campo Rosà = Camporosà (na mapách asi jako Malga Camporosà, malga = pastvina)
http://luoghigrandeguerra.iia.cnr.it/wp ... ag2020.pdf

přičemž podle wiki tam byly ty hřbitovy dva, na obou jsou uvedeni i rakouskouherští padlí (jméno místa uvedeno jako Campo Rosà)
https://it.wikipedia.org/wiki/Cimiteri_ ... tte_Comuni

https://www.cultura.trentino.it/layout/ ... CAMPO-ROSA

(úplně za to neručím, ale smysl by to dávalo)
zeter
 
Příspěvky: 3309
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Voj. hřbitov Itálie, rok 1918

Příspěvekod zburget » sob říj 15, 2022 8:47

Mě do očí praštila ještě jedna věc u toho památníku v Asiago. Jeho architektem byl Orfeo Rossato - podobnost jména jen čistě náhodná? Netuším. Postavený byl ale až ve 30. letech 20. stol., tedy víc, jak dekádu po konci války. Je ale možné, že ta shoda jména architekta a názvu hřbitova je opravdu jen čistě náhodná.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12610
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Voj. hřbitov Itálie, rok 1918

Příspěvekod zeter » sob říj 15, 2022 18:12

@zburget
ano, toho jsem si také všiml, ale to bude opravdu náhoda - památník jinde a pozdější; hřbitov byl prostě pojmenován podle nějakého lokálního místního názvu - když jsem to hledal, nacházel jsem sem tam název Campo Rosato mezi ostatními místními jmény různých okolních kopců a průsmyků...
zeter
 
Příspěvky: 3309
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků