Zámrsk – matriky uložené na matričních úřadech

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Zámrsk – matriky uložené na matričních úřadech

Příspěvekod Mistr Jan » ned zář 18, 2022 15:34

Zdravím,

dostal jsem se ve svém pátrání do oblasti spravované zámrským archivem, ale je to pro mě docela španělská vesnice.
Mám záznam v indexu (https://matriky.online/zamrsk/165-07505 ... 65&y=0.445 – Javůrek Jaroslav, 23.7.1899, (Velké) Petrovice, matr. XV. fol. 17) a rád bych si vyhledal tento záznam v matrice, avšak ta je stále nepřístupná. Chci tedy zjistit, na jakém matričním úřadě by mohla ležet – avšak z toho, co jsem našel, poskytuje Zámrsk informace o matrikách na matr. úřadech jen v některých okresech (https://vychodoceskearchivy.cz/home/ziv ... a-uradech/).

Petrovice jsou v okrese Rychnov nad Kněžnou, který v tom výčtu není.
Netušíte tedy prosím někdo, jak zjistit informace o této matrice, resp. kde je vůbec uložena? Mám případně rovnou psát s dotazem do Zámrsku?

Předem moc děkuji.
Jan
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2938
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Zámrsk – matriky uložené na matričních úřadech

Příspěvekod Zora » ned zář 18, 2022 16:55

Rozhodně ne nejprve do Zámrsku.

Je třeba nejprve psát na matriční úřad obce. V daném případě asi Týniště nad Orlicí, což by měla být pověřená obec.

Buďto mají neodevzdané matriky přímo v Týništi, nebo Tě odkážou na jinou větší obec v okolí.

Už to kdysi probíhalo, je to dost boj.
V Zámrsku neměli nic uvedeno, (neb prý informaci nedostali), příslušná obec - matrika nejprve tvrdila, že u nich takového není, nakonec se zjistilo, že nepořádek byl na obou stranách...

Rozhodně je třeba začít s pátráním tam, kde matriky vznikají, nebo jsou uložené a ověřit si, zda je tam ještě mají, nebo už předali.
Teprve potom Zámrsk.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zámrsk – matriky uložené na matričních úřadech

Příspěvekod Mistr Jan » ned zář 18, 2022 22:01

Díky, Zoro. Tak jsem myslel, že v tom mají trochu pořádek. :-) Napíšu tedy do Týniště a pak se uvidí.
J
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2938
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Zámrsk – matriky uložené na matričních úřadech

Příspěvekod pavel.m » pon zář 19, 2022 5:40

Já to měl stejně, věděl jsem, že je to v Matrice Štikov, tak jsem volal do Libic a paní mi to ten zaznam sdělila po telefonu. Co jsem zatím řešil, tak přes telefon to šlo vždy líp a rychlejc, Kolegovi dokonce paní nechtěla najít záznám, který už nespadal pod ochranu.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Zámrsk – matriky uložené na matričních úřadech

Příspěvekod Mistr Jan » pon zář 19, 2022 7:52

pavel.m píše:Já to měl stejně, věděl jsem, že je to v Matrice Štikov, tak jsem volal do Libic a paní mi to ten zaznam sdělila po telefonu. Co jsem zatím řešil, tak přes telefon to šlo vždy líp a rychlejc, Kolegovi dokonce paní nechtěla najít záznám, který už nespadal pod ochranu.

Díky za zkušenost, asi se to bude hodně lišit případ od případu (záleží na matrikáři). Odpoledne tam napíšu.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2938
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Zámrsk – matriky uložené na matričních úřadech

Příspěvekod Zora » pon zář 19, 2022 8:10

Přesně tak, většinou na matrikářce :-)

Ona nemá přímo povinnost vyhledávat, ona má povinnost umožnit vyhledat. Zvlášt v menších obcích většinou má další agendy, není to jednoduché.
Naopak, setkala jsem se s tím, že jsem doslova matrikářku po telefonu naváděla, kde má hledat, netušila chudák, že kniha je dělena podle obcí a že tedy podle nahlášeného přesného data a místa zcela lehce najde, jen je třeba hledat ve správné části matriky. Myslet si můžu, co chci, ale pokud se potřebuji dostat k zápisu, tak si mohu jeńom myslet, případně hledat způsob, jak se k zápisu dostat a nerozházet si to s matrikářkou.

Jedna matrikářka přímo přede mnou tedy otráveně , ale pečlivě hledala, Nenašla. Musela jsem stát asi dva metry od ní, abych nenahlížela, na konec jsme to nevydržela a podívala se na knihu. Správné období, nesprávné obce...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zámrsk – matriky uložené na matričních úřadech

Příspěvekod Mistr Jan » úte zář 27, 2022 22:40

Odpověď stále nepřišla... :-D
Jakou máte zkušenost s čekací dobou?
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2938
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Zámrsk – matriky uložené na matričních úřadech

Příspěvekod pavel.m » stř zář 28, 2022 6:42

Emailem do těch 30 dní. Proto radši volám :D
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Zámrsk – matriky uložené na matričních úřadech

Příspěvekod Zora » stř zář 28, 2022 6:52

Zákonná lhůta pro písemné odpovědi je do 30 dnů (jeden měsíc), v odůvodněných případech si ji mohou i prodloužit.
Dělám to tak, že nejprve zavolám, sdělím, co potřebuji a ihned doplním, ýe posílám mejl.,

Za den - tři zavolám, jestli mejl dostali. Tím neuháním přímo výsledek, ale připomínám se, aby o mě věděli.
Nevím, kam to posíláš, malá matrika - velká matrika... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zámrsk – matriky uložené na matričních úřadech

Příspěvekod Mistr Jan » stř říj 05, 2022 8:52

Dnes přišla odpověď mailem. Paní matrikářka mi ochotně přepsala údaje od rodičích - všechny potřebné informace. :-)
J
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2938
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 16 návštevníků