Nemanželské dítě v manželství?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Nemanželské dítě v manželství?

Příspěvekod pavel.m » úte srp 30, 2022 12:19

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00190.jp2

Dobrý den,

zaujal mě zápis vpravo nahoře.

Anna Spuria

Dorothea Thomæ Pohladil uxor.

Pokud to chápu správně, ta Dorota měla nemanželské dítě s někým jiným a v matrice je to zapsáno? Tomáš normálně žil a později s ní měl své děti. Ale nikdy jsem se nesetkal, že by jako "svobodná matka" byla zapsána vdaná žena, ale třeba jsem si toho jenom nevšiml.

Je to normální takový zápis, nebo ho chápu špatně? Pokud je správně, čí teda bude mít dítě příjmení?

Díky
PaM
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Nemanželské dítě v manželství?

Příspěvekod Zora » úte srp 30, 2022 12:32

podstatné je, kdy se konala svatba.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nemanželské dítě v manželství?

Příspěvekod pavel.m » úte srp 30, 2022 12:34

Nekonala se v dané farnosti, tudíž nevím :/

PaM
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Nemanželské dítě v manželství?

Příspěvekod Zora » úte srp 30, 2022 12:58

Pak je těžké odpovědět.

Co jsem se setkala, byly děti narozené tam, kde žena byla vdaná, vždy označovány za manželské.
Setkala jsem se v 19. století s tím, že manžel si nepřál být jako otec uveden, pochyboval o svém otcovství, řešeno soudně, dítě následně nemanželské. Následně přípisky u narození dítěte.
V 18. století jsem se setkala s tím, že dítě narozené moc brzo po svatbě bylo označeno za nemanželské nebo se musel vyjádřit otec, že je to jeho dítě... (Jinak řečeno - žena porodila jako manželka, ale počala jako svobodná)
Moc brzo po svatbě - tzv. lhůta pro početí manž. dítěte. Ta je, myslím, uvedena v příspěvku Jak začít pátrat. Jak moc dlouho před svatbou může být počato dítě a je ještě považováno za manželské)
V podstatě ale vždy záleželo na faráři, které dítě jak určil, jak dokázal obejít nebo se neřídit onou lhůtou.
-
V zápise může být chyba - místo uxor mělo být vidua nebo filia..

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nemanželské dítě v manželství?

Příspěvekod Viridis » úte srp 30, 2022 19:38

Já jsem se s tím potkala - pomáhala jsem někomu dohledat narození dítěte, které se nenarodilo na stejné adrese jako jeho starší a mladší sourozenci. Našla jsem jeho narození u rodičů matky, dítě bylo zapsáno jako nemanželské pod jejím rodným příjmením .... Podle sčítacího archu pak žilo se sourozenci, matkou a jejím manželem (v archu nebylo uvedeno příjmení, takže se původně nevědělo, že není manžela matky). Ale je to pozdější doba, snad 2.polovina 19. nebo začátek 20.století, kdy už jsou dostupná sčítání. Důvod nikde uveden nebyl. Manžel matky dítě nelegitimoval.
Ale samozřejmě je třeba napřed prozkoumat všechno okolo a vyloučit chybu.
P.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: Nemanželské dítě v manželství?

Příspěvekod zatec » stř srp 31, 2022 7:15

Ano, mám to v rodě také. Oba rodiče nemanželského dítěte byli v tu dobu v manželství s někým jiným. Ze strany otce příčinou byla dlouhodobá duševní choroba jeho manželky. Ze strany matky se mi to nepodařilo zjistit, možná to byl stejný důvod. Viz zde:
/viewtopic.php?f=16&t=41584
zatec
 
Příspěvky: 110
Registrován: pon led 01, 2018 14:13
Oblast pátrání: Jindřichohradecko
Y-DNA: R1b-Z43

Re: Nemanželské dítě v manželství?

Příspěvekod Zora » stř srp 31, 2022 7:30

K příspěvku kolegy Zatce


Jde o polovinu 19. st., to se dá těžko srovnávat...

Ale na tenhle případ si pamatuji, dost dlouho se to řešilo...
Ovšem o tom, že by matka a dítěte a její manžel byli v době narození v manželství s někým jiným, tam není ani slovo. Taková situace je nemyslitelná. Nové manželství, jedině až po smrti jednoho z partnerů v prvním manželství...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nemanželské dítě v manželství?

Příspěvekod pavel.m » stř srp 31, 2022 8:09

Jediné co k tomu mám ještě je:
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00280.jp2
-2.odspodu vlevo.

Narození jejich společného dítěte, ale samozřejmě nemám potvrzeno, že je to stejný pár, ale vzhledem k vysoké vzácnosti tohoto příjmení v dané farnosti a okolí si myslím, že jsou to oni.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Nemanželské dítě v manželství?

Příspěvekod zatec » stř srp 31, 2022 8:19

Zora píše:Ovšem o tom, že by matka a dítěte a její manžel byli v době narození v manželství s někým jiným, tam není ani slovo. Taková situace je nemyslitelná. Nové manželství, jedině až po smrti jednoho z partnerů v prvním manželství...

Ano, proto je řeč o nemanželském dítěti v manželství. Otec dítěte nikde není uveden, natož jako manžel. Matka nemanželského dítěte je manželkou jiného známého muže.
zatec
 
Příspěvky: 110
Registrován: pon led 01, 2018 14:13
Oblast pátrání: Jindřichohradecko
Y-DNA: R1b-Z43

Re: Nemanželské dítě v manželství?

Příspěvekod Zora » stř srp 31, 2022 10:16

pavel.m píše:Jediné co k tomu mám ještě je:
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00280.jp2
-2.odspodu vlevo.

Narození jejich společného dítěte, ale samozřejmě nemám potvrzeno, že je to stejný pár, ale vzhledem k vysoké vzácnosti tohoto příjmení v dané farnosti a okolí si myslím, že jsou to oni.


Mě ten odkaz háže na první stranu matriky, aspoň stránku, ať se s tím nemusím hledat. Díky, Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nemanželské dítě v manželství?

Příspěvekod Zora » stř srp 31, 2022 10:23

Pro kolegu Zatce
Vaši formulaci jsem tedy zřejmě špatně chápala

----Oba rodiče nemanželského dítěte byli v tu dobu v manželství s někým jiným. Ze strany otce příčinou byla dlouhodobá duševní choroba jeho manželky. Ze strany matky se mi to nepodařilo zjistit, možná to byl stejný důvod......

Bylo to myšleno zřejmě tak, že u obou bilologických rodičů stále trvala uzavřená manželství.
Omlouvám se, pochopila jsem to špatně, a to ve smyslu, že rodiče nemanž. dítěte byli v tu dobu už v dalším manželství s někým jiným...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nemanželské dítě v manželství?

Příspěvekod Raven » čtv zář 01, 2022 17:16

U jedné rodiny jsem na takový případ narazila. Dítě narozené během trvání manželství je označeno jako nemanželské, protože otec byl již druhým rokem ve vězení. Zapisující to věděl, proto dítě zapsal jako nemanželské. Jde o rok 1863.
Naposledy upravil Raven dne čtv zář 01, 2022 17:45, celkově upraveno 1
Raven
 
Příspěvky: 205
Registrován: sob srp 12, 2006 20:08
Bydliště: Pardubice

Re: Nemanželské dítě v manželství?

Příspěvekod Zora » čtv zář 01, 2022 17:42

Nenapsal jste dataci, doplňte, prosím. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků