Adopce/pěstounská péče a pachatelé trestných činů

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Adopce/pěstounská péče a pachatelé trestných činů

Příspěvekod Elisebach » pon srp 22, 2022 21:10

Chtěla bych se zeptat na dvě věci:
1) existuje nějaká matrika/seznam, kam by se zapisovaly adoptované děti, osvojené děti nebo děti v pěstounské péči? Mám v rodokmenu ženu, která za svobodna porodila dceru. Děvče podle vyprávění skončilo u bohatých lidí, kteří se o ni starali (možná adopce, osvojení, pěstounská péče). Matka děvčete se v roce 1927 vdala, měla další děti, ale děvče si k sobě nevzala. Podle vyprávění prý zemřelo. Jméno dítěte ani rok narození nevím. Psala jsem na matriku v místě, kde dítě mělo zemřít, že hledám nemanželskou dceru oné matky, ale podle matrikářky žádný takový záznam neexistuje. Napadlo mě, jestli dítě nedala k adopci a pozdějším generacím neřekla, že dítě zemřelo, protože pro ni bylo mrtvé.

2) existuje nějaká matrika/seznam pachatelů trestných činů? konkrétně vrahů? V rodokmenu mám rodinu, kde mladší dítě (syn) náhodou zastřelil starší dítě (dceru) https://www.portafontium.eu/iipimage/30067647/predslav-12_0190-z?x=509&y=467&w=496&h=184. Nepovedlo se mi dohledat jakýkoliv záznam o existenci chlapce po roce 1809 (ona nehoda). Prošla jsem snad všechny matriky v okrese a nic.

Mnohokrát děkuji za odpovědi.
Elisebach
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon srp 22, 2022 20:49
Oblast pátrání: Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj

Re: Adopce/pěstounská péče a pachatelé trestných činů

Příspěvekod pavel.m » úte srp 23, 2022 6:15

Existují soudní záznamy, ale nevím do jaké doby sahají
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Adopce/pěstounská péče a pachatelé trestných činů

Příspěvekod Zora » úte srp 23, 2022 7:01

ad1....Napadlo mě, jestli dítě nedala k adopci a pozdějším generacím neřekla, že dítě zemřelo, protože pro ni bylo mrtvé....

Adopce se poznačuje do matriky narození, mění se jména rodičů, datum a místo narození zůstává. Jinak by dítě nebylo adoptované... , nemohlo by dostat křestní (rodný) list se jmény nových rodičů a tedy ani žádný další doklad.
Pokud bylo dítě svěřeno do rodiny, nezměnilo se mu příjmení... Tzv. pěstounská péče probíhala tak, že opuštěné dítě si převzali zájemci i z velké dálky, jak na vesnicích, tak ve městě to byl mnohdy vítaný přivýdělek... jediné, kde by byla stopa, by byl seznam domovských příslušníků. Domovská obec vyřizovala tyto a podobné případy.
Pokud se dítě narodilo před r. 1921, můžete hledat její stopu ve sčítacích operátech, mravenčí práce.

ad2
v úmrtním zápise je jasně napsáno, že k činu došlo náhodně, nejedná se tedy v žádném případě o vraha a není ani třeba zjišťovat věk pro trestní odpovědnost v daném roce.
V trestních spisech bych tento případ nehledala

To, že onoho hocha nemůžete najít, znamená jen to, že:
nehledala jste tam, kde žil. oženil se a zemřel,
mohl odejít hodně daleko - oženil se,
měl třeba zednické nebo podobné řemeslo a pohyboval se za prací

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků