Přiznání se k otcovství

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Přiznání se k otcovství

Příspěvekod Sil » čtv srp 04, 2022 14:56

Mám dotaz jak interpretovat přiznání k otcovství u nevěsty, předposlední záznam tady: https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 4428c17e29
"Já Ján Paterna vyznávám u přitomnosti těchto dvou podepsaných svědků, že jsem otec této neplnoletý nevěsty ... "

Vedle toho pak ještě poznámka:
"Nebyl oprávněn povolení dávat poněvadž nevěsta je v cizološtví zplozena."

Dá se z toho usoudit ať už z formulace nebo předchozích zkušeností zda je to přiznání k biologickému otcovství, a nebo spíše jen pro potřeby povolení k sňatku? Můj tip je že se to z té formulace poznat nedá (možná bych v případě nevlastního otce čekal něco jako otčím ale to se tak asi nepsalo). Je mi jasné že na 100% to říct nejde, jen jestli třeba v podobných situacích/formulacích je nějaká varianta pravděpodobnější...

Pro úplnost narození Anežky v roce 1851 https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 613775bc07 (3. záznam), a svatba Jana Paterny s matkou Anežky v roce 1857 https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 9fc1deb7b2 (1. záznam).
Sil
 
Příspěvky: 271
Registrován: úte črc 25, 2017 20:43
Oblast pátrání: Česká republika, Brno a okolí, Kanice, Babice nad Svitavou, Bílovice nad Svitavou, Měrovice nad Hanou, Uhřičice, Polkovice, Kojetín

Re: Přiznání se k otcovství

Příspěvekod zburget » čtv srp 04, 2022 15:21

Nevěsta nebyla plnoletá, proto potřebovala otcovské povolení ke sňatku. Jenže nevěsta byla nemanželská. Asi si nejdřív mysleli, že když se k otcovství někdo takhle přihlásí, tak to povolení dát může. Jenže to nemohl. Musel by nevěstu legitimizovat po tom, co se by se oženil s její matkou. Jestli ji ale nelegitimizoval, tak otcovské povolení ke sňatku dát nemohl.

Jan Patera byl manželem Františky Sigmundové, proto bych soudil, že se opravdu jednalo jen o pokus zjednodušit svatbu.
U narození Anežky se nikdo k otcovství nepřihlásil, ani ji Jan Patera nelegitimizoval. Z toho soudím, že biologickým otcem Anežky nebyl. Resp. nic nenasvědčuje tomu, že jím byl.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Přiznání se k otcovství

Příspěvekod Zora » čtv srp 04, 2022 16:13

Já bych se hluboce zamyslela... Cesty osudů jsou různé.
Jan Paterna je u svatby uveden jako vdovec, 51 r.

Ještě je také k zamyšlení, jak vlastně Jan Paterna chápal svoje "přiznání k otcovství" . Jestli ve smyslu legitimizace, tedy tuto nemanž. dceru své manželky chce brát a bral vždy jako svoji vlastní... (a nejde o biologické otcovství) nebo jako opravdové vyznání biolog. otcovství. To tedy nedokážu odhadnout. V podstatě vidím takový zápis poprvé.

Je možné, že dítě zplodil coby ženatý, pak nemohl legitimizovat nemanželskou dceru své "přítelkyně".
Mohl se sice nechat na vlastní žádost zapsat coby otec (dítě by bylo stále nemanželské, ale mělo by otce), ale na malém městě, sedlák... nevím, nevím, kdo by si troufl.

Zkuste se podívat, kdy zemřela první žena Jana Patery, zda nějak data druhé jeho svatby korespondují...

Ovšem je to jen úvaha, jistota se získat nedá... Stejně tak matka Aneši mohla prostě u tohoto sedláka sloužit, třeba mu vedla domácnost za nemocnou manželku.... a po ovdovění si ji vzal...
Jak vždycky píšeme, jedině narazit na tajný deníček svobodné matky...
Z
edit - jak staré byly děti z prvního manželství, když se konala druhá svatba ? Třeba děti nesouhlasily s legitimizací nemanželské dcery druhé manželky... kvůli majetku...

Ještě existuje varianta, že dítě bylo legitimizované, ale nebylo to dopsané k narození (důvody mě nenapadají) a ona pozdější poznámka, že otec nemohl legitimizovat byla psána jen a jen na základě kontroly zápisu v matrice, aniž by se cokoliv dohledávalo.
Možná, že i ta poznámka - já Jan patera se v přítomnosti dvou svědků-... byla míněna jako legitimizace, a nebyla přepsána do rodné matriky...
Ovšem tyto dvě možnosti pak už o biol. otcovství nic nevypovídají...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Přiznání se k otcovství

Příspěvekod Sil » čtv srp 04, 2022 17:33

To vdovectví jsem přehlídl, tím se to ještě dobře komplikuje - dohledám ještě a doplním. Z toho co píšete tak je asi bezpečnější to biol. otcovství zatím nepředpokládat. Ne že by to bylo až tak důležitý, stejně ji vychoval, ale je to (teda možná) můj přímý předek... tak jsem se podivoval :)

edit: sňatek s Kristýnou Rakovou 15.2.1825 ( https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... f0db172baa , druhá půlka na dalším skenu ...), pak tam vidím dvě děti Františku 10.3.1828 - 14.3.1885 a Annu 23.7.1830 - ?, žádné další jsem zatím nenašel (zřejmě to nebudou všechny). Kristýna umřela 28.6.1856 ( https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... f9129c5beb ). Tj. Františce bylo 29 let při Janově druhé svatbě.
Sil
 
Příspěvky: 271
Registrován: úte črc 25, 2017 20:43
Oblast pátrání: Česká republika, Brno a okolí, Kanice, Babice nad Svitavou, Bílovice nad Svitavou, Měrovice nad Hanou, Uhřičice, Polkovice, Kojetín

Re: Přiznání se k otcovství

Příspěvekod Zora » čtv srp 04, 2022 18:44

Jistota u biologického otcovství není nikdy, to jedině přes DNA.
I ti potomci, kteří na to mají kolonku v matrice, vlastně vůbec nemusí být biologickými potomky svých otců... :-) Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků