Praha 1778 - jak to s těmi rodiči měl?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Praha 1778 - jak to s těmi rodiči měl?

Příspěvekod AndreaM1 » stř črc 27, 2022 12:14

Dobrý den,
mám takový dotaz, snad mi to někdo pomůže rozklíčovat. Je možné, že se úplně na jednoduchou věc dívám složitě.
Hledám toho úplně nejstaršího předka (i možné jeho sourozence) a dostala jsem se do r. 1778, kdy se v Praze ve Vlašském špitále 3.6.1778 (což, jak jsem pochopila, že je předchůdce Apolináře) narodil můj ASI nemanželský předek Waclav Drahan (rodiče nejsou uvedeni, jen kmotři).

http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... =22#scan22

Otázka 1.: Kmotři - jedná se o známé oné matky nebo šli náhodou okolo?

Otázka 2.: Je v té době pravděpodobné, že by matka šla slehnout no Prahy třeba z Jižních Čech nebo musela bydlet v Praze?

Otázka 3.: A teď co je mi nejvíce nejasné, že při sňatku tohoto předka je už uveden otec i matka (Václav a Rosálie - jejich sňatek jsem se snažila dohledat a zatím nic) a je tam i napsáno, že byl vychováván v sirotčinci. To se takto psávalo?
Otec a matka mají stejné příjmení jako on při narození.
http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... 57#scan157
http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... =21#scan21
Jsou to jeho rodiče, a proč tedy byl v sirotčinci? Nebo je to strýc s tetou, kteří si ho vzali?


Vzhledem k tomu, že se vyskytují i další lidé tohoto příjmení většinou v cizině, Ukrajina, Polsko), ale od tohoto uvedeného předka mám linii ucelenou a na nikoho si mi do toho nehodí. Někde, někdo tenkrát musel být...
Mám projito, myslím si, dost matrik, ale není tam nikdo, kdo by někam nepasoval.

Úmrtí Wáclava: zde se také píše o Apolináři...
http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... =32#scan32

Předem děkuj za jakýkoliv názor.
AndreaM1
 
Příspěvky: 26
Registrován: pát říj 23, 2020 17:20

Re: Praha 1778 - jak to s těmi rodiči měl?

Příspěvekod Zora » stř črc 27, 2022 13:02

ad 1 náhodní kmotři - objevují se buď vícekrát nebo levans je psán ze špitálu
ad 2 vše je možné

ad 3
U žádného z dětí zde zapsaných se neobjevují rodiče - moc jsem toho ale neprošla., neobjevuje ani pouhé příjmení matky. Zvažovala bych možnost, že se u rodičů mohlo jednat o vojáka a jeho manželku, kteří dítě z nějakého důvodu odložili.
Ono totiž nikde není jednoznačně uvedeno, že jde o manželské nebo nemanželské dítě...

U svatby je info, že otec byl voják.
Rodiče se později mohli s dítětem nějak spojit, to je ovšem jen moje teorie...
Fakt je ten, že absolutně netuším, jak se děti , pokřtěné ve Vlašském dvoře (špitále) objevovaly, jak se tam dostávaly, nebo zda je nějak křtili preventivně, protože neznali vůbec jejich osudy...
Stejně tak nevím, zda tam fungoval mechanismus, na základě kterého by matka věděla, které ze zapsaných křtěnců je její dítě. U Apollináře měli systém číslování.

Svatba rodičů - mohly být zapsána ve vojenské matrice, mohla se konat naprosto kdekoliv.

Berte, prosím, moji odpověď spíš jako úvahu... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29140
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Praha 1778 - jak to s těmi rodiči měl?

Příspěvekod AndreaM1 » čtv črc 28, 2022 4:35

Zora píše:ad 1 náhodní kmotři - objevují se buď vícekrát nebo levans je psán ze špitálu
ad 2 vše je možné

ad 3
U žádného z dětí zde zapsaných se neobjevují rodiče - moc jsem toho ale neprošla., neobjevuje ani pouhé příjmení matky. Zvažovala bych možnost, že se u rodičů mohlo jednat o vojáka a jeho manželku, kteří dítě z nějakého důvodu odložili.
Ono totiž nikde není jednoznačně uvedeno, že jde o manželské nebo nemanželské dítě...

U svatby je info, že otec byl voják.
Rodiče se později mohli s dítětem nějak spojit, to je ovšem jen moje teorie...
Fakt je ten, že absolutně netuším, jak se děti , pokřtěné ve Vlašském dvoře (špitále) objevovaly, jak se tam dostávaly, nebo zda je nějak křtili preventivně, protože neznali vůbec jejich osudy...
Stejně tak nevím, zda tam fungoval mechanismus, na základě kterého by matka věděla, které ze zapsaných křtěnců je její dítě. U Apollináře měli systém číslování.

Svatba rodičů - mohly být zapsána ve vojenské matrice, mohla se konat naprosto kdekoliv.

Berte, prosím, moji odpověď spíš jako úvahu... Z



Ano, také se mé myšlenky ubíraly tímto směrem, děkuji za názor.
AndreaM1
 
Příspěvky: 26
Registrován: pát říj 23, 2020 17:20

Re: Praha 1778 - jak to s těmi rodiči měl?

Příspěvekod hovorkas » čtv črc 28, 2022 22:36

Přispěji také jen úvahami, zkušenosti s podobnými matrikami nemám. Říkám si, jak děti dostaly své příjmení, když ve všech záznamech není uveden ani jeden rodič (až v pozdější době se střídají zápisy bez uvedení obou rodičů a s uvedením matky)? Pokud by narozené dítě "šlo" do opatrovnictví (nevím, jestli volím správně slovo) do nějaké rodiny, nemohlo obdržet příjmení pěstounů? I když nevím, jak je pravděpodobné, že pěstounská rodina by byla rodinou vojáka.
hovorkas
 
Příspěvky: 285
Registrován: sob pro 15, 2012 21:53
Oblast pátrání: Kutnohorsko: Kaňk, Grunta, Chotouchov, Červený Hrádek, Rohozec, Horka (Žehušice), Borek (Žehušice), Solopysky, Mančice, Žleby (Čáslav), Radovesnice II, Zdechovice, Zbýšov, Bumbálka, Dobrnice, Červené Janovice; Kolínsko: Libenice, Tři Dvory, Polní Chrčice, Krakovany, Starý Kolín; Posázaví: Vrbka (Ledeč nad Sázavou); Nymbursko: Křinec, Zábrdovice; Jičínsko: Libáň, Dětenice, Veselice, Zliv (Libáň), Bačalky, Lično, Bystřice (Libáň), Údrnice, Únětice (Libáň), Vitiněves, Nemyčeves, Hřmenín, Markvartice, Rakov, Mrkvojedy, Dolní Lochov; Jablonecko: Vrát; Morava: Bělkovice

Re: Praha 1778 - jak to s těmi rodiči měl?

Příspěvekod Zora » čtv črc 28, 2022 23:10

Vzhledem k tomu, že Vlašský špitál byl propojen s porodnicí u Appollináře, zvažte možnost dotazu. U dotazů na děti od Apolináře to funguje.
Jednak bych se zeptala na "nakládání s dětmi" - míněno podivná matrika bez uvedení rodičů a druhak na to, jak se zapisovala - přidělovala příjmení těmto dětem.
Třeba v tom byl nějaký systém, praxe a podobně... Matka (příp. rodiče) byli známí, ale z nějakého důvodu se do matriky neuváděli, jen jejich? příjmení. Nebo naopak, zapsali příjmení, které měli manželé, jimž bylo dítě nějak přiděleno?

V dané době se v jiných matrikách občas objevuje - schovanec, schovanka a uvedení rodiče, u kterých dítě vyrůstalo. Neuvědomuji si nic dalšího, snad z dřívějších dob (opět z jiných, mimopražských matrik sirotek (vyrůstající) u "Nováků, z "Hornodolního" dvora a pod., bez uvedení příjmení

Dítě mohla matka odložit po porodu - částečně ji porodnice mohla znát. Divné, proč nezapsali alespoň její jméno...
Dítě ale také mohl někdo odložit anonymně, pak rodiče (matka) asi nebyli známí a stejně tak ani příjmení... ...

Zkuste hledat i nějaké všeobecné informace o fungování Vlašského špitálu, třeba diplomky...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29140
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 20 návštevníků