[Vyřešeno] Šedesátá léta - propadnutí na základce

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

[Vyřešeno] Šedesátá léta - propadnutí na základce

Příspěvekod pesovirodkm » úte črc 19, 2022 19:46

Tušíte někdo, z jakého důvodu se dalo v šedesátých létech propadnout na základce?

Dostaly se mi do ruky vysvědčení z pozůstalosti. Dotyčný měl v páté třídě nejhorší známky dvě čtyřky, neměl sníženou známku z chování, žádnou neomluvenou hodinu, omluvených hodin rozumný počet (4 v pololetí, 10 na konci roku), rodina neměla politický škraloup (otec žáka jezdil na montáže po celém světě) a přesto byl závěr "Nezpůsobilý do dalšího ročníku". Pátou třídu skutečně opakoval, nešlo jen o chybu při vyplňování formuláře.
Nejprvě mě napadlo, jestli se v šedesátých létech neznámkovalo jako na VŠ, kdy už 4 = nedostatečná, ale v dalších ročnících už propadal doopravdy s pětkami.

Napadá někoho, proč mohl propadnout jen se čtyřkami? Génuis jistě nebyl, když v dalších třídách měl pětky, ale nezdá se mi, že by ho nechali opakovat jen tak preventivně. Nebo bylo pravidlo, že do dalšího roku postoupí jen s jednou čtyřkou a kdo měl dvě, propadl?
Naposledy upravil pesovirodkm dne pát črc 22, 2022 12:52, celkově upraveno 1
pesovirodkm
 
Příspěvky: 119
Registrován: ned čer 21, 2015 11:04

Re: Šedesátá léta - propadnutí na základce

Příspěvekod Zora » úte črc 19, 2022 20:44

Žádné pravidlo na počet čtyřek a propadání neexistovalo. Stejně tak se nepropadalo v 5. třídě z politických důvodů. Známkování od jedničky po pětku.
Jedna pětka - pak ano, propadalo se, ale myslím, že existovaly předměty, kde se to nezohledňovalo - to fakt ale nevím, mám na mysli třeba kreslení nebo zpěv.
Pokud někdo dostal pětku z češtiny, matematiky, ruštiny, asi i dalších důležitých předmětů, pak propadl a opakoval třídu nebo odešel do zvláštní školy.

Ve Vašem případě mě pouze napadá, že opakoval ročník na přání rodičů...snad se jevil jako nezralý nebo měl nějaké zdravotní problémy, které si rodiče uvědomovali.
V takovém případě ale nevím, co se psalo na vysvědčení.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Šedesátá léta - propadnutí na základce

Příspěvekod jano » stř črc 20, 2022 9:01

Rozhodování o postupu do vyšší třídy
jano
 
Příspěvky: 177
Registrován: pon zář 15, 2014 16:45

Re: [Vyřešeno] Šedesátá léta - propadnutí na základce

Příspěvekod pesovirodkm » pát črc 22, 2022 12:55

Děkuji za odpovědi. Otázku uzavírám s tím, že šlo patrně o domluvu školy s rodiči. Skutečnost se těžko dozvím, nikdo ze zúčastněných již nežije.
pesovirodkm
 
Příspěvky: 119
Registrován: ned čer 21, 2015 11:04


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 12 návštevníků