Různé ženy nebo různá jména?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Různé ženy nebo různá jména?

Příspěvekod nathan » pát črc 08, 2022 13:58

Předek Matouš Kohout z Havlíčkovy Borové se 8. října 1746 v Ronově nad Sázavou oženil s Johanou/Janou Tománkovou, dcerou Jana Tománka z Polné. Jako matka u syna Vojtěcha, který je také mým předkem, je uvedena Johana/Jana Klementová, dcera Jana Klementa z Polné.

Jedna varianta je, že Matouš krátce po svatbě ovdověl, ale není tam pak příliš mnoho stejných proměnných? (jméno manželky Jana, jméno jejího otce Jan, Polná)
Nebo jde o nějakou záměnu způsobenou třeba tím, že naopak ona byla vdovou a Tománek nebo Klement je ve skutečnosti jméno prvního manžela?

Zde odkaz na záznam o sňatku (první záznam vlevo): https://matriky.online/zamrsk/000-02587 ... 81&y=0.268
Zde odkaz na záznam o narození syna Vojtěcha (vlevo dole): https://matriky.online/zamrsk/000-00590 ... 90&y=0.505

Mám i záznam o úmrtí (23. září 1811 v Havlíčkově Borové), ale tam je uvedeno jen, že je to Johana Kohoutová, vdova po Matouši Kohoutovi.
Uživatelský avatar
nathan
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát kvě 27, 2022 18:12
Oblast pátrání: Především okresy Blansko, Brno-venkov, Havlíčkův Brod, Písek, Praha, Prostějov, Příbram. Okrajověji také Karviná, Kladno, Kutná Hora, Ostrava, Rakovník, Tábor, Teplice, Třebíč, Ústí nad Orlicí.
Rodokmen online: myheritage j.j.skrob[a]gmail.com

Re: Různé ženy nebo různá jména?

Příspěvekod zburget » pát črc 08, 2022 14:42

Jan je tak běžné jméno, že obrovská spousta děvčat měla otce Jana.
Jak dalece je dívčí jméno Jana/Johana běžné v dané oblasti, to netuším. Tam, kde se pohybuju já, to bylo jméno spíš vzácné. Takže ve svých oblastech bych dvě Jany jako manželky určitě znamenaly velké zpozornění. Jak je tomu ale ve vaší matrice, nemám tušení.

Poddaní k Polné? No alo to byli při svatbě oba snoubenci, takže tohle nic ani nenaznačuje.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12597
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Různé ženy nebo různá jména?

Příspěvekod nathan » pát črc 08, 2022 15:26

Myslím, že kromě poddanosti v Polné je v prvním záznamu přímo uvedeno, že nevěsta z Polné pochází stejně jako u matky dítěte v druhém záznamu (respektive tedy jejího otce). Nebo tomu špatně rozumím?

S tím Janem máte samozřejmě pravdu. Spíš kdyby tam bylo křestní jméno jiné, byla by to indicie, že jde o různé osoby.
A se jménem Johana/Jana jsem se v této oblasti v matrikách zatím moc nesetkal, ale ruku do ohně bych za neobvyklost nedal. (Například Kateřin je oproti tomu několik bezmála na každé stránce.)
Uživatelský avatar
nathan
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát kvě 27, 2022 18:12
Oblast pátrání: Především okresy Blansko, Brno-venkov, Havlíčkův Brod, Písek, Praha, Prostějov, Příbram. Okrajověji také Karviná, Kladno, Kutná Hora, Ostrava, Rakovník, Tábor, Teplice, Třebíč, Ústí nad Orlicí.
Rodokmen online: myheritage j.j.skrob[a]gmail.com

Re: Různé ženy nebo různá jména?

Příspěvekod pavel.m » pát črc 08, 2022 15:59

Jelikož jsem v dané oblasti docela dost zkoumal rod moji drahé polovičky, tak si dovolím tvrdit, že Jana je tam v dané době extrémně vzácné jméno. Ale může se to lišit vesnici od vesnice. U nás je například vesnice, kde Isidor je naprosto běžné jméno a o vesnici vedle se za 300 let nenarodil jediný
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1559
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Různé ženy nebo různá jména?

Příspěvekod zeter » pát črc 08, 2022 16:05

takhle na Jihlavsku podle mne nelze vyloučit ani příjmí po chalupě.
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Různé ženy nebo různá jména?

Příspěvekod pavel.m » pát črc 08, 2022 16:09

No mně se spíš líbil výraz zmatek po chalupě :D
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1559
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Různé ženy nebo různá jména?

Příspěvekod zeter » pát črc 08, 2022 16:12

zmatek, nebo možná ještě spíš peklo :-D
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Různé ženy nebo různá jména?

Příspěvekod pavel.m » pát črc 08, 2022 16:14

Já si to užil i v Mutěnicích, nebýt toho, že někdo do gruntovnice napsal vulgo Rathouský, tak to nedohlednu nikdy.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1559
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Různé ženy nebo různá jména?

Příspěvekod Zora » pát črc 08, 2022 17:17

Vdova by se vdávala zcela jistě pod příjmením zemřelého manžela a až teprve potom by bylo uvedeno, že je dcerou otce XY

U svatby je otec uveden jako zemřelý, u narození dítěte to tak zcela není, pouze info o povolání

V obou případech jde o šafáře v Polné, resp. na na Velkém Dvoře, (vsi, statku)

Zkuste se podívat, zda se tento muž (muži?)
nevyskytují v dané době coby např. svědci nebo kmotři u jiných zápisů... Možná by se z toho dalo něco zjistit...

Osobně bych zkusila kouknout na MH, zda se tam neobjevuje nějaká linie tohoto rodu a není tam vzpomenuta možnost příjmení po chalupě. (nebo zcela obyčejná chyba - třeba záměna s příjmením předchozího šafáře... )

Vše tomu totiž nasvědčuje, ale jistota to není...
Zkuste hledat úmrtí obou potenciálních zemřelých otců před rokem svatby-
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Různé ženy nebo různá jména?

Příspěvekod Mistr Jan » pát črc 08, 2022 17:19

Jižní Čechy jsou ještě větší zlo, mám vícero případů, kdy dotyčný během života používal třeba čtyři přijmí. :-)
Oproti tomu ve středních Čechách se přijmí po chalupě vyskytuje velmi, velmi zřídka, avšak je skoro jasné, že pokud se vyskytne, tak nedává ani trochu smysl. Jeden z mých předků používal celý svůj život příjmení Horák – a jednoho dne se asi rozhodl, že bude používat i příjmí Vedlejší. Nepřestěhoval se, nikdo z rodiny nezemřel... :-) Podobně jsem se setkal s případem, kdy syn hospodáře začal používat přijmí jednoho z podruhů, který byl u nich na chalupě.

Nicméně k původní otázce – prověřil bych v první řadě přijmí po chalupě, zda se nenajde ještě nějaký záznam třeba se slovem "vulgo" – a pak bych se podíval, jestli v tom není binec kvůli druhé svatbě některého z aktérů. Mně u jedné předkyně střídavě zapisovali příjmení jejího otce a prvního manžela její matky. :-)
J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2941
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Různé ženy nebo různá jména?

Příspěvekod nathan » pát črc 08, 2022 17:33

Moc díky!

Na MH se objevuje obojí. Respektive se Johana objevuje jako Tománková i Klementová se stejným datem svatby. Tam, kde je jako Tománková, je méně podrobností. Viz zde: https://www.myheritage.cz/research/coll ... v%C3%A1%29

U Klementové je víc podrobností i o rodičích. Otce jsem ověřoval -- jako Klement (respektive Clement) v matrice skutečně je uveden jak u narození dcery, tak u vlastního sňatku -- kde tedy bohužel není žádná zmínka o tom, že by se mu třeba také říkalo Tománek. Odkaz zde: https://www.myheritage.cz/research/coll ... v%C3%A1%29

(Doufám, že ty odkazy budou fungovat.)

Jestli jde v obou případech o šafáře ve stejném místě, připadá mi už skoro jisté, že půjde o stejnou osobu, byť úplně jisté to není. (Na to moje schopnosti čtení a znalosti latiny nestačily.) A všude kromě toho jednoho záznamu o sňatku se objevuje příjmení Klement (Clement) -- jak u Jana, tak potom v dalších zápisech souvisejících s Johanou. Teď jenom zjistit, jestli má ten Tománek nějaký reálný základ nebo je to prostě chyba v zápise.

To svědkovství/kmotrovství je dobrý tip -- předpokládám, že coby o šafáře o něj v tomto směru mohl být zájem.
Uživatelský avatar
nathan
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát kvě 27, 2022 18:12
Oblast pátrání: Především okresy Blansko, Brno-venkov, Havlíčkův Brod, Písek, Praha, Prostějov, Příbram. Okrajověji také Karviná, Kladno, Kutná Hora, Ostrava, Rakovník, Tábor, Teplice, Třebíč, Ústí nad Orlicí.
Rodokmen online: myheritage j.j.skrob[a]gmail.com

Re: Různé ženy nebo různá jména?

Příspěvekod Zora » pát črc 08, 2022 17:38

jedna připomínka, pokud nepřečtete s jistotou, nebo nepřeložíte všechno, fakt je moc dobré vkládat zápisy do Čtení,
Není třeba se stydět, nebo nějak váhat, protože my nevíme, co jste přečetl, co správně, co nesprávně, a netušíme, co jste správně přeložil...
Navíc, třeba já si můžu pro seber něco nesprávně přečíst, přeložit a pak vám to "vnucovat"
Vždycky platí, více očí, více vidí, svědectví více křišťálových koulí má větší váhu :-)

Nikdy nikdo se Vám smát nebo vysmívat nebude, naopak, každá snaha se opravdu cení...
A někdy jsou důležitá i slovíčka typu quondam a podobně, která na první pohled vypadají jako vycpávka textu, ale jsou nesmírně důležitá z hlediska časové struktury...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Různé ženy nebo různá jména?

Příspěvekod nathan » pát črc 08, 2022 17:40

Za tuto připomínku moc děkuju. Myslím, že se musím zlepšit nejen v samotném čtení, ale právě i v tomto hodnocení, co v textu je (nebo může být) podstatné. Budu se na to snažit myslet.
Uživatelský avatar
nathan
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát kvě 27, 2022 18:12
Oblast pátrání: Především okresy Blansko, Brno-venkov, Havlíčkův Brod, Písek, Praha, Prostějov, Příbram. Okrajověji také Karviná, Kladno, Kutná Hora, Ostrava, Rakovník, Tábor, Teplice, Třebíč, Ústí nad Orlicí.
Rodokmen online: myheritage j.j.skrob[a]gmail.com

Re: Různé ženy nebo různá jména?

Příspěvekod Zora » pát črc 08, 2022 17:49

Takže přepište, my doplníme, (resp,. opravíme) a zase budeme všichni chytřejší :-)
Dokonce i s překladem pomůžeme...
z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Různé ženy nebo různá jména?

Příspěvekod nathan » pát črc 08, 2022 19:11

Tak jsem ještě zkusil napsat na MH pánovi, který tam má Johanu Klementovou (včetně předků) i s tím sňatkem, kde se zdá být Tománkovou. Třeba bude něco vědět.
Uživatelský avatar
nathan
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát kvě 27, 2022 18:12
Oblast pátrání: Především okresy Blansko, Brno-venkov, Havlíčkův Brod, Písek, Praha, Prostějov, Příbram. Okrajověji také Karviná, Kladno, Kutná Hora, Ostrava, Rakovník, Tábor, Teplice, Třebíč, Ústí nad Orlicí.
Rodokmen online: myheritage j.j.skrob[a]gmail.com

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků