VYŘEŠENO: Kde je chyba? (různá data narození)

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO: Kde je chyba? (různá data narození)

Příspěvekod nathan » stř čer 22, 2022 15:34

Opakovaně narážím na problémy při hledání informací o prababičce Růženě, roz. Sapákové -- v rodině o ní a její rodině nikdo nic neví, protože (zřejmě, ani to nikdo neví jistě) zemřela v šestinedělí.
V oddacím listu prarodičů je uvedeno, že se narodila 6. srpna 1891 v Obcích (Ubcích). V matrice ale jako na potvoru chybí stránky (!) zrovna v rozmezí několika let, kam spadá i její narození. (Opravdu nejde o chybějící záznamy, ale vzhledem k mezeře v číslování stránek o chybějící stránky.) Napadlo mě projít sčítací operáty z roku 1910, kde jsem skutečně jednu Růženu Sapákovou našel. Rok narození odpovídá, ale datum je jiné: 27. září. Myslím, že je dost pravděpodobné, že se jedná o tutéž osobu (to by jinak nemohlo sedět ani místo narození -- prošel jsem ty Obce celé), ale rád bych měl jednak jistotu a jednak správný údaj. Napadá někoho, jak na to?

Napadlo mě, že bych mohl podat úřední žádost o rodný list babičky, ale než se do toho pustím, chtěl jsem se zkusit zeptat na případné jiné možnosti.
Naposledy upravil nathan dne stř čer 22, 2022 16:33, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
nathan
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát kvě 27, 2022 18:12
Oblast pátrání: Především okresy Blansko, Brno-venkov, Havlíčkův Brod, Písek, Praha, Prostějov, Příbram. Okrajověji také Karviná, Kladno, Kutná Hora, Ostrava, Rakovník, Tábor, Teplice, Třebíč, Ústí nad Orlicí.
Rodokmen online: myheritage j.j.skrob[a]gmail.com

Re: Kde je chyba? (různá data narození)

Příspěvekod pavel.m » stř čer 22, 2022 15:42

Ve sčítacích operátech je mraky chyb a to datum mi u mnoha lidí nesedělo. I v operátech 1921 je dost chyb, ale jsou už pak přesnější.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1559
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Kde je chyba? (různá data narození)

Příspěvekod Zora » stř čer 22, 2022 16:09

vložte odkaz na chybějící stránky v matrice sem, sekce archivy - MZA, je tam shromaždiště Chyby v matrikách.
viewtopic.php?f=7&t=54069&p=266717#p266717

Kolega Burget to hromadně přeposílá a pokud se stránky neztratily, pak to MZA opravi zhruba do měsíce.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kde je chyba? (různá data narození)

Příspěvekod zeter » stř čer 22, 2022 16:14

stránky nechybí, jen je špatně svázaná matrika - vlevo druhý zápis odspodu:
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -01620.jp2

EDIT: je tam poznámka o sňatku, podle toho by to mělo být ztotožnitelné...
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Kde je chyba? (různá data narození)

Příspěvekod Zora » stř čer 22, 2022 16:20

ejhle, tak alespoň upozorněte na špatně seskládanou matriku. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kde je chyba? (různá data narození)

Příspěvekod zeter » stř čer 22, 2022 16:25

S tímhle podle mě nic nenadělají - převazovat knihu nikdo nebude a přehazovat snímky podle mě není metodicky správný postup. Leda by to mohli přidat do popisu knihy, kam se stejně většinou nikdo nedívá :-D
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Kde je chyba? (různá data narození)

Příspěvekod nathan » stř čer 22, 2022 16:31

zeter píše:stránky nechybí, jen je špatně svázaná matrika - vlevo druhý zápis odspodu:
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -01620.jp2

EDIT: je tam poznámka o sňatku, podle toho by to mělo být ztotožnitelné...


Zrovna jsem dohledával tu chybu a taky jsem na to narazil. Ten údaj o sňatku je velké štěstí -- opravdu je to ona.

Moc díky všem!
Uživatelský avatar
nathan
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát kvě 27, 2022 18:12
Oblast pátrání: Především okresy Blansko, Brno-venkov, Havlíčkův Brod, Písek, Praha, Prostějov, Příbram. Okrajověji také Karviná, Kladno, Kutná Hora, Ostrava, Rakovník, Tábor, Teplice, Třebíč, Ústí nad Orlicí.
Rodokmen online: myheritage j.j.skrob[a]gmail.com

Re: Kde je chyba? (různá data narození)

Příspěvekod Zora » stř čer 22, 2022 16:38

zeter píše:S tímhle podle mě nic nenadělají - převazovat knihu nikdo nebude a přehazovat snímky podle mě není metodicky správný postup. Leda by to mohli přidat do popisu knihy, kam se stejně většinou nikdo nedívá :-D


Co s tím udělají, to už je jejich věc, i info v záhlaví pomůže, občas to i přehazují na správné pozice.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků