Uvádění místních názvů

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Uvádění místních názvů

Příspěvekod nathan » sob čer 18, 2022 11:40

Všechny zdravím,

možná jde v tomhle případě také o otázku vkusu, ale snad i právě proto mě zajímají vaše názory. Opakovaně se -- jako asi každý -- při bádání setkávám s místy, která změnila název, případně byla připojena k jiným atd. Je podle vás lepší při sestavování rodokmenu (ať už v MyHeritage nebo jinou formou) používat aktuální místní názvy a členění, nebo dobové? Nebo obojí?
Uživatelský avatar
nathan
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát kvě 27, 2022 18:12
Oblast pátrání: Především okresy Blansko, Brno-venkov, Havlíčkův Brod, Písek, Praha, Prostějov, Příbram. Okrajověji také Karviná, Kladno, Kutná Hora, Ostrava, Rakovník, Tábor, Teplice, Třebíč, Ústí nad Orlicí.
Rodokmen online: myheritage j.j.skrob[a]gmail.com

Re: Uvádění místních názvů

Příspěvekod Mistr Jan » sob čer 18, 2022 12:17

Za mě určitě dobová. Příklad: předci pocházejí z nynější vesnice Velká Dobrá, jež se dříve dělila na vsi Malá Dobrá a Velká Dobrá, 700 m od sebe. Bylo by pro mě osobně dost scestné, kdybych u předků z Malé Dobré uváděl jako místo "Velká Dobrá", byla to přece úplně jiná obec s jinou návsí, budovami a jiným rychtářem.
Podobně Hostivice – dříve čtyři vsi, Hostivice, Břve, Jeneček, Litovice.
Samozřejmě ale jde o to, aby to bylo přehledné pro Vás osobně. J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2942
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Uvádění místních názvů

Příspěvekod pavel.m » sob čer 18, 2022 12:21

Taky preferuju zapsané původní názvy.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1577
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Uvádění místních názvů

Příspěvekod nathan » sob čer 18, 2022 12:34

Mistr Jan píše:Za mě určitě dobová. Příklad: předci pocházejí z nynější vesnice Velká Dobrá, jež se dříve dělila na vsi Malá Dobrá a Velká Dobrá, 700 m od sebe. Bylo by pro mě osobně dost scestné, kdybych u předků z Malé Dobré uváděl jako místo "Velká Dobrá", byla to přece úplně jiná obec s jinou návsí, budovami a jiným rychtářem.


Díky! Ano, primárně řeším skoro identickou situaci: vesnice Ochoz a Obce, které byly spojeny a Obce jsou teď jenom místní částí Ochoze. Taky mi dává větší smysl používání původních názvů a členění, jenom to má zároveň určité praktické nevýhody.
Uživatelský avatar
nathan
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát kvě 27, 2022 18:12
Oblast pátrání: Především okresy Blansko, Brno-venkov, Havlíčkův Brod, Písek, Praha, Prostějov, Příbram. Okrajověji také Karviná, Kladno, Kutná Hora, Ostrava, Rakovník, Tábor, Teplice, Třebíč, Ústí nad Orlicí.
Rodokmen online: myheritage j.j.skrob[a]gmail.com

Re: Uvádění místních názvů

Příspěvekod Mistr Jan » sob čer 18, 2022 12:36

...že Vám to MyHeritage nehodí do té pěkné mapky? :-)
Taky jsem uvažoval, zda by to nešlo nějak vyřešit, ale nikdy jsem na nic nepřišel; a vždy se stejně rozhodl pro přehlednost rodokmenu a ne mapku.
Jaké praktické výhody máte jinak na mysli? Mně nějak nic moc nenapadá.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2942
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Uvádění místních názvů

Příspěvekod nathan » sob čer 18, 2022 12:58

Co se týče té mapky, nepopírám, že na to jsem myslel jako první. :) Ale kromě toho mi jde taky o nějakou přehlednost v čase -- takhle můžou být v různých generacích teoreticky různé názvy u stejného místa, což může být matoucí. Těch míst dohromady nebývá zase tolik, takže ten, kdo rodokmen vytváří, asi nemá problém si to zapamatovat, ale pro případné další čtenáře to do rodokmenu vnáší trochu chaos. Nicméně jste mě přesvědčil, že větší smysl skutečně dávají původní názvy. Jde nám koneckonců o to, kde žili předkové... kteří by se současným názvům mohli třeba i divit.
Uživatelský avatar
nathan
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát kvě 27, 2022 18:12
Oblast pátrání: Především okresy Blansko, Brno-venkov, Havlíčkův Brod, Písek, Praha, Prostějov, Příbram. Okrajověji také Karviná, Kladno, Kutná Hora, Ostrava, Rakovník, Tábor, Teplice, Třebíč, Ústí nad Orlicí.
Rodokmen online: myheritage j.j.skrob[a]gmail.com

Re: Uvádění místních názvů

Příspěvekod Viridis » sob čer 18, 2022 21:39

Zdravím, zapisuji si vždy jak původní název = ten, který je uveden v příslušném prameni, tak identifikaci na dnešní stav. Přijde mně to vhodné jak pro moji potřebu, tak pro budoucí čtenáře rodinné kroniky.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků