Jak zjistit úmrtí člena rodiny

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Jak zjistit úmrtí člena rodiny

Příspěvekod vixiv » stř kvě 25, 2022 18:20

Ahoj, měl bych takový specifický dotaz jak zjistit případné úmrtí člena rodiny.
Vysvětlím:
- moje matka má nevlastního bratra (společná matka)
- tento bratr má jednu dceru

Bohužel díky své povaze si rozhádal jak moji matku tak i svou dceru, odcizil se a s nikým nekomunikuje, nikdo o něm prakticky neví. Je třeba doplnit, že kontakty na nějaké jeho přátele (pakliže vůbec nějaké má) nemáme.
V poslední době se začalo proslýchat, že možná zemřel.
A k tomu směřuje i můj dotaz, jak toto zjistit?
- jít na matriku? je vůbec možné takto zjišťovat, když matka je nevlastní sestrou?
- dědické řízení? dozví se případně moje matka/nebo jeho dcera, že je účastníkem řízení? a co když by je vydědil?
...

Prosím o informaci, zda se někdo s nějakým takovým problémem setkal.
děkuji JS
vixiv
 
Příspěvky: 218
Registrován: ned zář 03, 2017 12:25

Re: Jak zjistit úmrtí člena rodiny

Příspěvekod zburget » stř kvě 25, 2022 18:48

Pokud vím, tak vlastí děti úplně vydědit nelze. Dcera by se tak měla dozvědět o probíhajícím dědickém řízení a být k němu přizvána.

Matrika vám toho mo neřekne. To byste musel vědět kde přesně zemřel. Kdyby se tohle vědělo, pak by na matrice informace o datu úmrtí řekli minimálně jeho dceři.

No a pak jsou sice různé registry obyvatel, ale jestli je možné z některého získat údaje, kdo na ně má právo a jak postupovat, to nevím.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12642
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Jak zjistit úmrtí člena rodiny

Příspěvekod Zora » stř kvě 25, 2022 19:35

Existuje placená služba na vyhledávání osob a zprostředkování kontaktu, ale funguje to pouze tehdy, pokud má hledaný zájem kontakt uskutečnit...

Pokud žije dcera, matka není dědicem. Naopak, dcera je neopomenutelný dědic... I ta ovšem může být vyděděna a to za dodržení podmínek daných zákonem...

Vyřizovala jsem ale někomu asi před rokem nějaké pátrání po předcích otce. Bylo to v době covidu, takže jsem se nemohla dostavit osobně, vše telefonicky.
Dozvěděla jsem se předky a paní matrikářka mě sama upozornila, že onen otec zemřel ( nebyl to ještě ale přístupný zápis). Bohužel jeho syn (pro kterého jsem to vyřizovala), o tom vůbec nevěděl, nebyl obeslán k dědickému řízení. Nevím, zda to nebylo z toho důvodu, že zemřelý otec zemřel na , řekněme taktně , ubytovně, a neměl žádný majetek... Otec byl rozvedený, takže bývalá manželka nebyla účastníkem dědického řízení. Syn by mělo být ale obeslán...

Naopak, vím o případu, kdy zemřel vdovec XY, měl jednu dceru, dědila tato dcera.
Dcera se vdala, ovdověla, a posléze zemřela. Z manželství vzešel jeden syn.
Jediným dědicem byl tedy tento syn.... a ejhle - k jednání se dostavila nemanželská dcera dávno zemřelého vdovce XY, vyžádala si revizi proběhlých dědických řízení po XY a to vše proběhlo...

Jedinou radou je možnost požádat o placenou radu - jak postupovat - příslušné notářství... nebo se obrátit na advokáta, který se touto problematikou zabývá.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29240
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak zjistit úmrtí člena rodiny

Příspěvekod ductrix » čtv kvě 26, 2022 9:10

Dobrý den,
dcera může požádat o výpis údajů z centrálního registru obyvatel. U blízkých příbuzných se dá zjistit datum a místo úmrtí.

https://www.mvcr.cz/clanek/vydej-udaju- ... 73263.aspx
Ty Marcela
ductrix
 
Příspěvky: 413
Registrován: pon led 12, 2015 18:05
Bydliště: Liberec
Oblast pátrání: Boží Dar, Krásná Lípa, Kutná Hora, Semilsko, střední Čechy


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků