VYŘEŠENO; Kniha - Učebnice starých textů, vyplatí se?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO; Kniha - Učebnice starých textů, vyplatí se?

Příspěvekod David_M » sob kvě 14, 2022 22:27

Dnes ještě jeden dotaz. Vyplatí se tato učebnice na naučení čtení kurentu? Snažím se již číst podle tabulek.

Odkaz na učebnici:
http://www.genealogie.cz/home/detail-no ... rodopisce/
Naposledy upravil David_M dne pon kvě 16, 2022 21:20, celkově upraveno 1
-
DM
David_M
 
Příspěvky: 116
Registrován: čtv dub 21, 2022 16:41
Oblast pátrání: Staré Město u Uherského Hradiště, Žítková, Boršice u Buchlovic, Lipník nad Bečvou, Dluhonice

Re: Kniha - Učebnice starých textů, vyplatí se?

Příspěvekod Made » ned kvě 15, 2022 5:28

Učebnici mám. Je tam úvod o písmu, tabulky s tím, jak vypadalo každé písmeno v různém časovém období (jsou dostupné na webu) a asi 20 transliterovaných textů s vysvětlivkami.
Tedy v podstatě to, co máme tady v sekci Čtení starých textů. U učebnice je výhoda, že je vše vytištěné. Navíc texty byly vybrané tak, aby vysvětlovaly i různé zkratky apod.
Jsem ráda, že ji mám, můžu se k nim kdykoliv vracet. Aby bylo mé zhodnocení kompletní, musím dodat, že jsem k ní přišla jako k bonusu ke kurzu od ČGHSP.
Made
 
Příspěvky: 166
Registrován: sob led 02, 2021 12:07

Re: Kniha - Učebnice starých textů, vyplatí se?

Příspěvekod Zora » ned kvě 15, 2022 5:38

Davide, asi nejlepší je číst cizí příspěvky v sekci čtení, pokusit se o vlastní přepis a pak si to porovnávat s výsledkem, který sem vloží některý z kolegů čteček.
Postupuji od známých slov k těm složitým, nebo špatně čitelných (z hlediska kurentu) . Neustále porovnávám písmenka ve známých slovech a těch složitých.
Zcela určitě mně pomáhá také znalost německých slov, snažím se i odhadovat a následně si to potvrzuji na
slovnik.cz nebo zde na vyhledavači. Zadám ta písmena, která jsem s jistotou přečetla a neznámá písmena nahradím znakem *
Podle mě to ani tak nechce učebnici, ale spíš čas, trpělivost, porovnávání a trochu praxe...
Slova se opakují, a těch méně frekventovaných zas tolik není.
Velmi pomáhá háček nad U a C, tam se to špatně rozlišuje. (místo háčku je často něco jako hovínko)
Dávat pozor na vodorovnou vlnovku nad slovem - značka pro krácení, nebo další značky na konci řádku, které značí rozdělení slova.
Pozor na písařské značky, např. to často se opakující psací malé "g" na konci slova ...(někdy jako 6)
Pak čteme na první pokus filig, ale to g značí zkratku pro koncovku -is, - jindy -us .. čili filius
Nejsložitější je to s velkými písmeny, ale i tam může pomoci praxe.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kniha - Učebnice starých textů, vyplatí se?

Příspěvekod zeter » ned kvě 15, 2022 5:40

Pokud nechcete kupovat zajíce v pytli, můžete si ji napřed prolistovat - uherskohradišťská knihovna ji má ve fondu, dokonce je aktuálně volná a i k absenční výpůjčce ;-)
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Kniha - Učebnice starých textů, vyplatí se?

Příspěvekod David_M » ned kvě 15, 2022 9:47

Zoro, děkuji, máte pravdu takto to bude asi nejlepší.

Zetere, díky, zastavím se tam a prolistuju.

David
-
DM
David_M
 
Příspěvky: 116
Registrován: čtv dub 21, 2022 16:41
Oblast pátrání: Staré Město u Uherského Hradiště, Žítková, Boršice u Buchlovic, Lipník nad Bečvou, Dluhonice


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 27 návštevníků