Alternativa jmen

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Alternativa jmen

Příspěvekod lpetto » pát kvě 13, 2022 9:02

Dobrý den,

prosím o info - u jména Rosina - jedná se o totéž co Rosalia? Strejda google mě říká že ano, ale raději se optám i zde zkušených..

Díky..
lpetto
 
Příspěvky: 384
Registrován: ned úno 20, 2022 17:46
Oblast pátrání: Bohuslavive, Závada, Bělá, Hať, Petřkovice, Šilheřovice (okres Opava, Ostrava)

Re: Aletrnativa jmen

Příspěvekod filmovymaniak » pát kvě 13, 2022 9:45

Dobrý den,
já mám prababičky jedna je Rosalie a druhá Rosina
Takhle jsou ta jména v dokladech.
Podle internetu je to obojí varianta jména Růžena
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Aletrnativa jmen

Příspěvekod zburget » sob kvě 14, 2022 8:20

Je potřeba si uvědomit, že dřív neplatilo totéž, co dnes, tedy že co je napsáno v matrice, platí přesně do písmenka v reálu. Záleželo na knězi, jak dané jméno zapíše. klidně se vám může stát, že jeden člověk bude zapsán v matrikách psaných česky, latinsky i německy. takže jednou bude zapsaná třea jako Jann, jinde Joannes a nakonec třeba jako Johan nebo Hans. Nebo v tom dokonce můžou být zamotané domácké tvary jmen, třeba jednou Bieta, potruhé Alžbieta, potřetí Elisabeth.
Takže dnešní Růženu můžete najít zapsanou jako Roza, Rozalia, Rosalia, Rozina nebo Rosina, možná by se našla i ještě nějaká další varianta.

Nesmíte se tím nechat zmást a musíte znát všechny jazykové varianty jmen. Někdy jsou dost rozdílné, někdy až zavádějící. Nikolaus = Mikuláš, Andreas = Ondřej, Laurentius = Vavřinec, Adalbertus = Vojtěch, ale třeba taky Ignác = Hynek. Poslední dvě jsou ty zavádějící varianty. Spojení Adalbert - Vojtěch vzniklo tak, že sv. Vojtěch si jako biřmovací jméno zvolil Adalbert. Takže i když tato dvě jména spolu nijak nesouvisí, propojil je spolu sv. Vojtěch. U Hynka a Ignáce se to popletlo už někdy v 19. stol. (možná ještě dřív) kdy bylo jméno Ignác nesprávně interpretováno, jako Hynek. Hynek je ale původně domácká varianta jména Henrich, tedy Jindřich. Omyl byl ale široce rozšířený, čehož typickým projevem je např. Kluk narozený jako Ignác Mácha - pozdější básník Karel Hynek.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12604
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Aletrnativa jmen

Příspěvekod lpetto » pát kvě 27, 2022 8:17

Pro matriky, kde jsem zatím pátral, jsem se setkal vždy s tím, že jména seděli stejně...

Ale mám dvě osoby, kde neumím hnout s dohledáním narození a už několik lidí mě tvrdilo, že se někdy špatně zapsalo jméno otce - v té době normální jev, přizním se, že zatím jsem vždy dohledal správné rodiče...
lpetto
 
Příspěvky: 384
Registrován: ned úno 20, 2022 17:46
Oblast pátrání: Bohuslavive, Závada, Bělá, Hať, Petřkovice, Šilheřovice (okres Opava, Ostrava)

Re: Aletrnativa jmen

Příspěvekod pavel.m » pát kvě 27, 2022 8:23

Záleží v jaké době. S chybama v zápise jsem se setkal často na přelomu 17. a 18 století. Později moc ne, občas se stalo že místo jména matky bylo jméno babičky. Jinak to, že se někdo narodil a zapsaný byl Joes, svatba jako Joannes a úmrtí jako Johann bylo běžně. Stejně tak např. narození Giržik, svatba Georgius. I v rámci stejného jazyka se to může měnit, zejména jméno Jan.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1578
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Aletrnativa jmen

Příspěvekod Zora » pát kvě 27, 2022 8:50

pavel.m píše:Záleží v jaké době. S chybama v zápise jsem se setkal často na přelomu 17. a 18 století. Později moc ne, občas se stalo že místo jména matky bylo jméno babičky. Jinak to, že se někdo narodil a zapsaný byl Joes, svatba jako Joannes a úmrtí jako Johann bylo běžně. Stejně tak např. narození Giržik, svatba Georgius. I v rámci stejného jazyka se to může měnit, zejména jméno Jan.

Trochu to upravím
Joes - to není kř. jméno, ale písařská zkratka pro kř. jméno Joannes

V matrikách se objevují jazykové varianty jednoho kř. jména - podle toho, v jakém jazyce byla matrika psaná

např. at. Georgius, česky Jiří, a německy Georg.
Laurentius, Vavřinec Lorenz
Gregorius - česky Řehoř

V matrikách se můžeme také setkat s různými tvary jednoho kř. jména - viz výše zmíněný Jiří,
Bartoleměj - Bárta
Vavřinec Vávra
Řegoř - Říha
a mnoho, mnoho dalších.

Druhá věc je zaměňování kř. jmen rodinných příslušníků

Stávalo se to především u křtů (méně často u svateb).
Porod nenahlašovala mladá maminka, ale nejčastěji někdo z rodiny nebo porodní bába.
Mohlo se stát, že se zaměnily generace, ta starší generace mohla jako kř. jméno matky nahlásil svou stárnici, novopečenou babičku (podobné u dědečka)

Zajímavý postřeh - občas se v rodině říkalo prvorozenému dítěti kř. jménem po otci (to dítě tak ale nebylo křtěné)
Např - Otci Františkovi se narodila jako 1. dítě dcera, pokřtěna byla Anna, ale automaticky se jí říkalo Francina...

Pokud někdo chce získat stoprocentní jistotu, že dvě odlišná kř. jména označují stále jednu osobu, je třeba najít ještě další indície... Je to pravděpodobné, ale není to stoprocentní...

Jo a fakt pozor na tvary kř. jmen, které nejsou zapsány v 1. pádě. Někdy je v matrikách - především latinských - psáno - pokřtil jsem Annu, Petra, Matěje...

Bohužel jsem viděla rodokmen, kde si tvůrce pracně vyrobil obrovský strom vypalováním do dřeva a asi třetina kř. jmen mužů byla v nesprávném tvaru...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29167
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Aletrnativa jmen

Příspěvekod pavel.m » pát kvě 27, 2022 9:27

Teď mě napadlo, že jsem někde v česky psaném textu v 17. století zahlédl jméno Daněk, tipuju, že je to zdomácnělý výraz pro Daniela. Takže poměrně běžné příjmení Daněk je od toho jména odvozeno?
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1578
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Aletrnativa jmen

Příspěvekod Zora » pát kvě 27, 2022 9:56

Já jsem našla, že příjmení Daněk (slovenština má příponu -ko u mužských jmen Stanko, Janko, Danko apod.) má opravdu původ ve starozákonním jménu proroka Daniela. Daniel = Bůh je můj soudce.
Domácké podoby - Danila, Dan, Danek, Daněk, Danouš, Danoušek.

Zdroj: Naše řeč 8, ročník 28/1944
https://www.odpovedi.cz/otazky/jaky-je- ... nko-dekuji

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29167
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků