VYŘEŠENO Nahlížení do matrik po adopci

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO Nahlížení do matrik po adopci

Příspěvekod micaai » úte dub 26, 2022 9:50

Mám následující situaci: Jsem potomek žijícího otce, narozeného 1960, který byl v dětství adoptován jinou rodinou. Znám adoptivní rodiče (nevlastní babička + děda), neznám biologické. Je možné jména biologických rodičů zjistit jako jejich biologický vnuk nebo k těmto záznamům v živých matrikách má přístup jen jejich biologický syn (můj otec)?
Naposledy upravil micaai dne stř dub 27, 2022 13:01, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
micaai
 
Příspěvky: 92
Registrován: úte bře 16, 2021 10:16
Bydliště: Kobylnice
Oblast pátrání: Kobylnice, Šlapanice, Ponětovice, Sokolnice, Telnice

Re: Nahlížení do matrik po adopci

Příspěvekod Zora » úte dub 26, 2022 9:55

Měli jsme tu případ, kdy manželka chtěla nahlédnout do matriky narozených u svého zemřelého manžela. Tento manžel byl v raném dětství adoptován.
Manželce - vdově to nebylo umožněno, není přímá příbuzná.
Naopak, tuto možnost dostala nezletilá dcera, vzešlá z toho manželství, která je přímou příbuznou.
Opět doporučuji - domluvte se telefonicky s příslušným matr. úřadem, a postupujte podle toho.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nahlížení do matrik po adopci

Příspěvekod micaai » úte dub 26, 2022 10:09

Jde o trochu jiný případ, protože otec je žijící. Jen jsem se zkusil zeptat, třeba tuto odpověď někdo ví přesně (nechodí sem třeba matrikáři?)

Zatím čekám, volat jsem na úřad zkusil, ale jsou dnes prý nedostupní (úterý?), tak ještě email... Pak se podělím o informaci.
Uživatelský avatar
micaai
 
Příspěvky: 92
Registrován: úte bře 16, 2021 10:16
Bydliště: Kobylnice
Oblast pátrání: Kobylnice, Šlapanice, Ponětovice, Sokolnice, Telnice

Re: Nahlížení do matrik po adopci

Příspěvekod David_M » úte dub 26, 2022 11:27

Ano, jak řekla paní Zora, nejlepší je zavolat přímo na matriku a domluvit se s nimi, zda Vám to předloží k nahlížení.

David
-
DM
David_M
 
Příspěvky: 116
Registrován: čtv dub 21, 2022 16:41
Oblast pátrání: Staré Město u Uherského Hradiště, Žítková, Boršice u Buchlovic, Lipník nad Bečvou, Dluhonice

Re: Nahlížení do matrik po adopci

Příspěvekod Zora » úte dub 26, 2022 12:02

pro micaai
U nahlížení do matrik, kde neuplynula potřebná doba (narození 100 let) nerozhoduje, zda je osoba, na niž chci nahlédnout, je na živu či po smrti.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nahlížení do matrik po adopci

Příspěvekod micaai » stř dub 27, 2022 13:00

Došla mi odpověď z matričního úřadu:
Dobrý den,
pokud byl Váš otec osvojen, tak do knihy narození může nahlédnout pouze on.

Takže to vypadá, že já tu možnost nemám.
Uživatelský avatar
micaai
 
Příspěvky: 92
Registrován: úte bře 16, 2021 10:16
Bydliště: Kobylnice
Oblast pátrání: Kobylnice, Šlapanice, Ponětovice, Sokolnice, Telnice

Re: VYŘEŠENO Nahlížení do matrik po adopci

Příspěvekod Zora » stř dub 27, 2022 13:14

https://www.mvcr.cz/clanek/matriky-nahl ... istin.aspx

Možná jsem četla nesprávně, ale zmínku o úmrtí osoby, na niž chci nahlédnout coby přímý potomek, tam nevidím.

Zkuste se informovat přímo na MV, Váš případ není zas tak běžný, matrikářka postup nemusí znát správně.

Kde získáte bližší informace
na kterémkoliv matričním úřadu České republiky, případně krajském úřadu
na Ministerstvu vnitra, odboru všeobecné správy, oddělení matrik a ověřování, náměstí Hrdinů 1634/3, 140 21, Praha 4.
email: ovs@mvcr.cz,
posta@mvcr.cz

A nebojte se toho, osobně jsem jednala s MV kolem správnosti zápisu obce, kde jsem se narodila :-)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků