Vyřešeno; Jak získat matriční záznam - nepřímá příbuznost

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Vyřešeno; Jak získat matriční záznam - nepřímá příbuznost

Příspěvekod David_M » čtv dub 21, 2022 16:53

Vážení,

jsem zde nový a rovnou bych měl bych prosím dotaz, jak získat matriční záznam úmrtí (30 let ještě neuplynulo), ale bohužel nejsem podle rodokmenu přímý příbuzný (i podle doložení dokladů). Pro mě je to prateta - sestra mojí prababičky.




Děkuji a jsem s pozdravem


David
Naposledy upravil David_M dne pon dub 25, 2022 14:38, celkově upraveno 1
-
DM
David_M
 
Příspěvky: 116
Registrován: čtv dub 21, 2022 16:41
Oblast pátrání: Staré Město u Uherského Hradiště, Žítková, Boršice u Buchlovic, Lipník nad Bečvou, Dluhonice

Re: Jak získat matriční záznam - nepřímá příbuznost

Příspěvekod pavel.m » čtv dub 21, 2022 16:59

David_M píše:Vážení,

jsem zde nový a rovnou bych měl bych prosím dotaz, jak získat matriční záznam úmrtí (30 let ještě neuplynulo), ale bohužel nejsem podle rodokmenu přímý příbuzný (i podle doložení dokladů). Pro mě je to prateta - sestra mojí prababičky.




Děkuji a jsem s pozdravem


David


U nás v obci to třeba místnímu k nahlídnutí dají. Zkuste. :)
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1560
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Jak získat matriční záznam - nepřímá příbuznost

Příspěvekod David_M » čtv dub 21, 2022 17:56

pavel.m píše:
David_M píše:Vážení,

jsem zde nový a rovnou bych měl bych prosím dotaz, jak získat matriční záznam úmrtí (30 let ještě neuplynulo), ale bohužel nejsem podle rodokmenu přímý příbuzný (i podle doložení dokladů). Pro mě je to prateta - sestra mojí prababičky.




Děkuji a jsem s pozdravem


David


U nás v obci to třeba místnímu k nahlídnutí dají. Zkuste. :)


No, tady se spíše jedná o město, tak nevím, jak mi paní matrikářka vyhoví. Proto se raději i ptám, jak bych do toho mohl nahlídnout / získat kopii.
David
Naposledy upravil David_M dne pát dub 22, 2022 9:19, celkově upraveno 1
-
DM
David_M
 
Příspěvky: 116
Registrován: čtv dub 21, 2022 16:41
Oblast pátrání: Staré Město u Uherského Hradiště, Žítková, Boršice u Buchlovic, Lipník nad Bečvou, Dluhonice

Re: Jak získat matriční záznam - nepřímá příbuznost

Příspěvekod zeter » čtv dub 21, 2022 18:03

Nejste přímý příbuzný, na zápis se vztahuje 30letá ochranná lhůta. Takže jednoduchá a vyčerpávající odpověď na vaši opakovanou otázku zní: Nenahlédnete, kopii nezískáte. Alespoň ne legální cestou - ale vhodné formy úplatků pro úředníky vám tady nikdo radit nebude, od toho tu nejsme.
Pokud neexistuje přímý příbuzný, který by se k zápisu mohl dostat, nebo nějaký úřední nebo právní zájem (ale s tím neporadím), budete si muset počkat.
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Jak získat matriční záznam - nepřímá příbuznost

Příspěvekod David_M » čtv dub 21, 2022 18:11

Nejste přímý příbuzný, na zápis se vztahuje 30letá ochranná lhůta. Takže jednoduchá a vyčerpávající odpověď na vaši opakovanou otázku zní: Nenahlédnete, kopii nezískáte. Alespoň ne legální cestou - ale vhodné formy úplatků pro úředníky vám tady nikdo radit nebude, od toho tu nejsme.
Pokud neexistuje přímý příbuzný, který by se k zápisu mohl dostat, nebo nějaký úřední nebo právní zájem (ale s tím neporadím), budete si muset počkat.

Jo, to je mi jasné, podplácet úředníky se nechystám. A co nějaké zplnomocnění, nevíte, jestli by se to taky touto cestou dalo vyřešit? Že by mi dala přímá osoba příbuzná, souhlas k vyřizování si těchto dokumentů?


S pozdravem
David
Naposledy upravil David_M dne pát dub 22, 2022 9:18, celkově upraveno 1
-
DM
David_M
 
Příspěvky: 116
Registrován: čtv dub 21, 2022 16:41
Oblast pátrání: Staré Město u Uherského Hradiště, Žítková, Boršice u Buchlovic, Lipník nad Bečvou, Dluhonice

Re: Jak získat matriční záznam - nepřímá příbuznost

Příspěvekod zeter » čtv dub 21, 2022 18:15

Ano, plná moc od přímého příbuzného je možnost. Ale bylo by asi dobré se dopředu s to danou matrikou dohodnout, co přesně tam v té plné moci chtějí mít - abyste se s nimi pak nemusel nějak přetahovat a dohadovat.
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Jak získat matriční záznam - nepřímá příbuznost

Příspěvekod David_M » čtv dub 21, 2022 21:22

Ano, plná moc od přímého příbuzného je možnost. Ale bylo by asi dobré se dopředu s to danou matrikou dohodnout, co přesně tam v té plné moci chtějí mít - abyste se s nimi pak nemusel nějak přetahovat a dohadovat

Dobrý večer,

dobře, zkusím se tedy zeptat a domluvit se.
Tuto otázku však nechám ještě otevřenou, třeba někoho něco napadne.
Pokud ne, uzavřu ji.

]Děkuji a přeji pěkný večer
David
Naposledy upravil David_M dne pát dub 22, 2022 9:17, celkově upraveno 1
-
DM
David_M
 
Příspěvky: 116
Registrován: čtv dub 21, 2022 16:41
Oblast pátrání: Staré Město u Uherského Hradiště, Žítková, Boršice u Buchlovic, Lipník nad Bečvou, Dluhonice

Re: Jak získat matriční záznam - nepřímá příbuznost

Příspěvekod Zora » čtv dub 21, 2022 22:32

Znáte datum narození té paní? Pokud by se narodila před r. 1922, možná by bylo snazší nahlédnout do matriky narozených, b(případně do matriční knihy sňatků, velmi často v tomto období tam bývá dopsáno i datum narození.
Stejně tak existuje varianta hledat přes hřbitovní náhrobky. S trochou štěstí by se dalo něco najít na Billiongraves, případně na některém z hřbitovů online.
Informace, kdy, kde... jste neuvedl, takže blíže poradit nejde.
Můžete také zkusit požádat kolegy o ofocení náhrobku, pokud víte, kde hledat.
--------------
Je vhodné psát své příspěvky běžným typem písma, tedy zvětšená písmena nebo odlišnou barvu používat jen při mimořádných příležitostech, podobně není třeba při běžném textu (informacích) používat citaci. Stačí reagovat dalším příspěvkem. V tomto případě se přece nejedná o nic mimořádného, nebo o spoustu reakcí, na které byste jednotlivě odpovídal.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29160
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak získat matriční záznam - nepřímá příbuznost

Příspěvekod zburget » pát dub 22, 2022 6:19

Taky bych se velice přimlouval za psaní normálním písmem. Co příspěvek, to jiné písmo, to není diskuze ale lunapark :-(
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12599
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Jak získat matriční záznam - nepřímá příbuznost

Příspěvekod David_M » pát dub 22, 2022 9:14

Zora píše:Znáte datum narození té paní? Pokud by se narodila před r. 1922, možná by bylo snazší nahlédnout do matriky narozených, b(případně do matriční knihy sňatků, velmi často v tomto období tam bývá dopsáno i datum narození.
Stejně tak existuje varianta hledat přes hřbitovní náhrobky. S trochou štěstí by se dalo něco najít na Billiongraves, případně na některém z hřbitovů online.
Informace, kdy, kde... jste neuvedl, takže blíže poradit nejde.
Můžete také zkusit požádat kolegy o ofocení náhrobku, pokud víte, kde hledat.
--------------
Je vhodné psát své příspěvky běžným typem písma, tedy zvětšená písmena nebo odlišnou barvu používat jen při mimořádných příležitostech, podobně není třeba při běžném textu (informacích) používat citaci. Stačí reagovat dalším příspěvkem. V tomto případě se přece nejedná o nic mimořádného, nebo o spoustu reakcí, na které byste jednotlivě odpovídal.
Z


Dobrý den,
ano, datum narození znám. Je bohužel mladší než rok 1922, takže se nedá nahlídnout, dokonce znám i datum úmrtí - hrob jsem viděl, nemám to daleko.
Spíše se mi jedná o ten dokument. V tuto chvíli čekám na odpověď od paní z matriky.

S pozdravem

David
-
DM
David_M
 
Příspěvky: 116
Registrován: čtv dub 21, 2022 16:41
Oblast pátrání: Staré Město u Uherského Hradiště, Žítková, Boršice u Buchlovic, Lipník nad Bečvou, Dluhonice

Re: Jak získat matriční záznam - nepřímá příbuznost

Příspěvekod David_M » pát dub 22, 2022 9:16

zburget píše:Taky bych se velice přimlouval za psaní normálním písmem. Co příspěvek, to jiné písmo, to není diskuze ale luinapark :-(


Asi to bude tím, že jsem jiná generace, ale dobře.Upravil jsem příspěvky na trochu formální.
Přeji hezký den
-
DM
David_M
 
Příspěvky: 116
Registrován: čtv dub 21, 2022 16:41
Oblast pátrání: Staré Město u Uherského Hradiště, Žítková, Boršice u Buchlovic, Lipník nad Bečvou, Dluhonice

Re: Jak získat matriční záznam - nepřímá příbuznost

Příspěvekod Zora » pát dub 22, 2022 9:29

Máte na mysli generaci, která neuznává slušnou úpravu příspěvků?
Takového nikoho na našem fóru neznám. A jsou zde z hlediska generací zastoupeny stařičké důchodkyně i studenti nejen gymnázia, ale kupodivu i ZDŚ.
Prostě jen blbá výmluva, snad jste chtěl být zajímavý..
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29160
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak získat matriční záznam - nepřímá příbuznost

Příspěvekod David_M » pát dub 22, 2022 9:45

Zora píše:Máte na mysli generaci, která neuznává slušnou úpravu příspěvků?
Takového nikoho na našem fóru neznám. A jsou zde z hlediska generací zastoupeny stařičké důchodkyně i studenti nejen gymnázia, ale kupodivu i ZDŚ.
Prostě jen blbá výmluva, snad jste chtěl být zajímavý..
Z

Takhle to nebylo myšleno, jestli to tak vyznělo, tak to se omlouvám.
Samozřejmě, když píši nějaký dopis, tak jej nebudu psát barevně, ale za 1) jsem chtěl vyzkoušet, jakým stylem zde mohu psát a za 2) snažím se všechno dělat podle barev (od tabulek apod.)
Hezký den
-
DM
David_M
 
Příspěvky: 116
Registrován: čtv dub 21, 2022 16:41
Oblast pátrání: Staré Město u Uherského Hradiště, Žítková, Boršice u Buchlovic, Lipník nad Bečvou, Dluhonice

Re: Jak získat matriční záznam - nepřímá příbuznost

Příspěvekod Zora » pát dub 22, 2022 10:05

Piště přehledně, stručně, ale výstižně.
To je základ.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29160
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak získat matriční záznam - nepřímá příbuznost

Příspěvekod David_M » pát dub 22, 2022 10:08

Zora píše:Piště přehledně, stručně, ale výstižně.
To je základ.
Z

Dobře, děkuji za radu.
S pozdravem
-
DM
David_M
 
Příspěvky: 116
Registrován: čtv dub 21, 2022 16:41
Oblast pátrání: Staré Město u Uherského Hradiště, Žítková, Boršice u Buchlovic, Lipník nad Bečvou, Dluhonice

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 25 návštevníků