Bližší informace k úmrtí v Argentině

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Bližší informace k úmrtí v Argentině

Příspěvekod pavel.m » ned dub 10, 2022 11:33

Dobrý den,

vím, že pravděpodobně nic dalšího zjistit nepůjde, ale třeba něco poradíte. Babiččin strýc měl zemřít podle rodinné tradice v dole někde v Americe, počítal jsem, že tedy v USA, kam odjela velká část tehdejší rodiny. Tento předpoklad se ukázal jako milný a dnes jsem náhodou narazil na zápis jeho úmrtí ve vojenské matrice:
https://digitalnistudovna.army.cz/view/ ... ext=kmenta
-Petr Kmenta, hned první zápis.

Dle tohoto záznamu umřel v Argentině v dole následkem výbuchu dynamitu (Náhoda, že jeho synovec zemřel taky v dole, asi rodinné prokletí).
Je tam v poznámce, že o neštěstí, poreferoval Prokop Skočík, jeho kamarád, na toho si babička vzpomněla a že sepsali nějaký dokument na radnici, ten zkusím zjistit zda existuje, ale silně o tom pochybuju.

Nenapadá vás, kde k Petrovi zjistit nějaké další podrobnosti, zda je to vůbec reálné?

Děkuji
S pozdravem
PaM
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1559
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Bližší informace k úmrtí v Argentině

Příspěvekod zeter » pon dub 11, 2022 20:00

Na FamilySearch ta oblast (možná jenom zatím a časem to tam bude) pokrytá není, takže matriční záznam těžko. S trochou štěstí a vytrvalosti možná nějaká zmínka v tisku. Pokud to musel hlásit někdo ústně, nic oficiálního (natož repatriace) se asi nekonalo.
Archiv obce je uložený v SOkA (Hodonín), zkuste tam napsat - budou mít podle mě mnohem lepší přehled, co se zachovalo, než současné vedení obce (až na kronikáře nebo nějaké zájemce o místní historii).

EDIT: možná se řešila pozůstalost... těžko říct. V archivu poradí.
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Bližší informace k úmrtí v Argentině

Příspěvekod Zora » pon dub 11, 2022 20:11

Neporadím, ale stále přemýšlím nad tím, proč je úmrtí v zámoří zapsáno ve vojenské matrice...
Nemáte nějaké vysvětlení?
Díky Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Bližší informace k úmrtí v Argentině

Příspěvekod pavel.m » úte dub 12, 2022 6:23

Zora píše:Neporadím, ale stále přemýšlím nad tím, proč je úmrtí v zámoří zapsáno ve vojenské matrice...
Nemáte nějaké vysvětlení?
Díky Z


Právě vůbec netuším, proto jsem to našel omylem. Když jsem ho hledal, tak jako by se zem slehla. Napadlo mě, protože byl v armádě jako vojín v záloze a před válkou utekl, ale vedení v ní byl. Uvidím, co zjistím. Babiččina sestra bude mít 100 let, ale třeba si vzpomene, co se doma říkalo, zkusím se jí zeptat, jak to s ním bylo, jestli neví.

PaM
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1559
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Bližší informace k úmrtí v Argentině

Příspěvekod pavel.m » úte dub 12, 2022 6:24

zeter píše:Na FamilySearch ta oblast (možná jenom zatím a časem to tam bude) pokrytá není, takže matriční záznam těžko. S trochou štěstí a vytrvalosti možná nějaká zmínka v tisku. Pokud to musel hlásit někdo ústně, nic oficiálního (natož repatriace) se asi nekonalo.
Archiv obce je uložený v SOkA (Hodonín), zkuste tam napsat - budou mít podle mě mnohem lepší přehled, co se zachovalo, než současné vedení obce (až na kronikáře nebo nějaké zájemce o místní historii).

EDIT: možná se řešila pozůstalost... těžko říct. V archivu poradí.


Děkuji, zkusím Hodonín.

S pozdravem
PaM
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1559
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Bližší informace k úmrtí v Argentině

Příspěvekod Zora » úte dub 12, 2022 7:07

https://is.muni.cz/th/e0nfy/Spevak_Z_Br ... entiny.pdf

Nemám čas to nějak prozkoumávat, ale je tam spousta odkazů
zde třeba
https://lamigrace.ff.cuni.cz/lapublikac ... -1912-137/
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Bližší informace k úmrtí v Argentině

Příspěvekod Viridis » úte dub 12, 2022 19:50

Zdravím, taky hledám informace o tetě, která měla také odjet po roce 1930 do Argentiny. Zkoušela jsem seznamy pasažérů v Hamburku i v Brémách, seznamy imigrantů na CEMLA - nic, napsat s pomocí překladače na tamní krajanské organizace, ale zatím - cca 3 měsíce - bez reakce. Ještě si dělám naděje, že v létě na půdě domku jejího bratra, mého dědy, najdeme zapadlou zapomenutou pohlednici. Jinak bez šance.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků