Talířník.

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Talířník.

Příspěvekod milanstepek » ned bře 20, 2022 16:22

Neví prosím někdo co je to za povolání ? Děkuji.
milanstepek
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte úno 01, 2022 22:31

Re: Talířník.

Příspěvekod Zora » ned bře 20, 2022 16:38

V nové češtině se místo zastaralého výrazu taléř užívá častěji talíř, -e
s deminutivy talířek a talířeček, -čku ‚známé náčiní stolové‘. Jungmann uvádí daný
výraz s přívlastky „dřevěný, stříbrný, cínový“. Z odvozenin jsou zaznamenána pouze
adjektiva talířkovatý a talířový, např. koš talířový (Jung IV: 546; Kott IV: 20‒21).
Kott doplnil Jungmannův výčet o výraz talířník, zřejmě ‚výrobce talířů‘, a
talířovka ‚talířová pec‘. Samotné slovo talíř vykládá mj. jako ‚desku, na níž se jídlo
krájí‘ (Kott IV: 21; Kott VII: 888; Kott VIII: 421).
https://is.muni.cz/th/pf1qw/Staroceske_ ... novani.pdf

No, mě se to nezdá, máme doma stará kachlová kamna a v nich býval talířník - tedy cosi, co je zabudované v kamnech a buď se na tom suší nebo ohřívá nádobí... Tedy sušilo nebo ohřívalo, kamna už nepoužíváme... talířník znám pouze z vyprávění....

Snad by tedy mohl být i název pro určitou část kamnářského řemesla - tedy ten, kdo vyrábí talířníky...

Ještě se mně cosi mate, že býval nábytek, police, určená pro skladování talířů... že by to vyráběl talířník?
Samozřejmě vše bez záruky. Z
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Talířník.

Příspěvekod makuka » sob čer 04, 2022 16:10

Dobrý den, i já jsem hledala význam talířník. Talířník- výrobce talířů nebo také majitel hrnčířského kruhu. Většinou se tato profese nazývala jako dnes - hrnčíř, ale když se někdo výhradně věnoval výrobě talířů, tak byl upřesněn jako talířník. Mohl to být i sloužící, který se staral o porcelán a talíře.
makuka
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon zář 17, 2012 7:27

Re: Talířník.

Příspěvekod zeter » sob čer 04, 2022 16:39

Ve starých slovnících (např. Kottův) se to taky dá najít ve významu Beckenschläger - hráč na činely (neboli talíře, nebo i puklice, a zrovna ten Kottův slovník zná pro hráče na činely i název pukličník) - ale to je okrajové.
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků