Bezdětní manželé 1740-1780 - osvojení dítěte?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Bezdětní manželé 1740-1780 - osvojení dítěte?

Příspěvekod hanucha » stř úno 23, 2022 22:11

Zdravím všechny
a mám dotaz - hledám narození mého předka Jiřího Žida, dle matriky oddaných z roku 1777 v Polici nad Metují (matrika 130-5-467) je pěkně čitelně psáno, že se ženil mládenec Jiří Žid, syn sedláka Jiřího Žida z Vysoké Srbské, s Kateřinou, dcerou Melichara Borny z Bezděkova.
Jenže ať hledá jak hledám, žádný Jiří ani jiné děti se žádnému Jiřímu Židovi ve Vysoké Srbské ani v okolí mezi lety 1740 a 1780 nenarodily (prohledány matriky Náchoda, Hronova, Police a Č. Kostelce).
6.9.1739 se ženil Jiří Žid ze Srbské s Růženou Prouzovou z Hronova, tito manželé se střídavě vyskytují u víc než třetiny narozených dětí ve Vysoké Srbské a Zličku jako kmotři po roce 1740 až do cca 1770. Žádné jejich dítě ale v matrice zaznamenáno nebylo.
Tak jediné, co mě napadlo, že tito bohatí avšak bezdětní manželé nějaké osiřelé dítě osvojili / adoptovali? Samozřejmě je asi možné, že by v matrice něco chybělo, případně zápis o svatbě je chybný a ve skutečnosti je otcem Jiřího Jakub, který byl bratrem bezdětného Jiřího (1757 se narodil Jakubovi Jiří, Jiří starší byl tomuto chlapci kmotrem)?
Nějak už nevím, kde hledat a co vlastně :-(
Bádám hlavně v okresech Náchod, Rychnov n.Kn., Tábor, Pelhřimov, České Budějovice a Kroměříž
hanucha
 
Příspěvky: 157
Registrován: pon lis 22, 2010 1:04
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: okresy: Náchod, Rychnov n.Kn., Tábor, Jindřichův Hradec, Č. Budějovice, Pelhřimov, Kroměříž

Re: Bezdětní manželé 1740-1780 - osvojení dítěte?

Příspěvekod zburget » čtv úno 24, 2022 7:13

Kdy zemřel Jakub a/nebo jeho manželka?
Možná Jiří st. nebyl úplně bezdětný a měl dítě jen jedno - Jiřího ml., který není zapsaný v matrice - chyba v matrice.
A nebo se Jiří ml. narodil ve skutečnosti Jiřímu st. a v matrice je přehozené jméno otce a kmotra - chyba v matrice. Jak se jmenuje matka při narození Jiřího ml.? Sedí se jménem manželky Jiřího st. nebo Jakuba?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12593
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Bezdětní manželé 1740-1780 - osvojení dítěte?

Příspěvekod Zora » čtv úno 24, 2022 7:25

V mé oblasti v dané době bývají děti, které byly "nějak" přijaty do nové rodiny, většinou označeny slovem schovanec, schovanka , pobývá u XY.... Nikdy tam není napsáno legitimis filius, legitima filia...

Oni bezdětní manželé, kteří se vyskytují u velkého počtu dětí jako kmotři, možná byli velmi známí pro faráře, takže přehodil jména rodičů ženicha...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29155
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Bezdětní manželé 1740-1780 - osvojení dítěte?

Příspěvekod hanucha » čtv úno 24, 2022 23:02

zburget píše:Kdy zemřel Jakub a/nebo jeho manželka?
Možná Jiří st. nebyl úplně bezdětný a měl dítě jen jedno - Jiřího ml., který není zapsaný v matrice - chyba v matrice.
A nebo se Jiří ml. narodil ve skutečnosti Jiřímu st. a v matrice je přehozené jméno otce a kmotra - chyba v matrice. Jak se jmenuje matka při narození Jiřího ml.? Sedí se jménem manželky Jiřího st. nebo Jakuba?


Jakub zemřel 1762 a jeho žena Dorota dokonce 1758. Takže Jiří byl od pěti let úplný sirotek. Ještě měl sestru, která ale zemřela pár měsíců po svém otci Jakubovi.
U narození Jiřího ml. je jméno matky Dorota, žena Jiřího st. byla Růžena. Takže narození Jiřího ml. sedí k rodičům Jakub a Dorota.

Ale zjistila jsem, že v té matrice jsou docela zmatky, protože jak jsem ji tak procházela, tak některé děti sice zemřely, ale vůbec se nenarodily, další se narodily rodičům se zaměněnými jmény. Je to dost zvláštní. Navíc střídavě jsou některé děti z této vesnice zapsané v matriční knize Náchoda a pak zase Hronova.
Bádám hlavně v okresech Náchod, Rychnov n.Kn., Tábor, Pelhřimov, České Budějovice a Kroměříž
hanucha
 
Příspěvky: 157
Registrován: pon lis 22, 2010 1:04
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: okresy: Náchod, Rychnov n.Kn., Tábor, Jindřichův Hradec, Č. Budějovice, Pelhřimov, Kroměříž

Re: Bezdětní manželé 1740-1780 - osvojení dítěte?

Příspěvekod hanucha » čtv úno 24, 2022 23:03

Zora píše:V mé oblasti v dané době bývají děti, které byly "nějak" přijaty do nové rodiny, většinou označeny slovem schovanec, schovanka , pobývá u XY.... Nikdy tam není napsáno legitimis filius, legitima filia...

Oni bezdětní manželé, kteří se vyskytují u velkého počtu dětí jako kmotři, možná byli velmi známí pro faráře, takže přehodil jména rodičů ženicha...
Z


To si úplně nemyslím, protože Jiří ml. se ženil v jiné farnosti - Srbská patrí pod Hronov a on se ženil v Polici. I proto si říkám, že je to divné, navíc Jiří st. byl v době jeho svatby roku 1777 již 6 let také po smrti...
Bádám hlavně v okresech Náchod, Rychnov n.Kn., Tábor, Pelhřimov, České Budějovice a Kroměříž
hanucha
 
Příspěvky: 157
Registrován: pon lis 22, 2010 1:04
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: okresy: Náchod, Rychnov n.Kn., Tábor, Jindřichův Hradec, Č. Budějovice, Pelhřimov, Kroměříž

Re: Bezdětní manželé 1740-1780 - osvojení dítěte?

Příspěvekod zburget » pát úno 25, 2022 7:46

hanucha píše:Ale zjistila jsem, že v té matrice jsou docela zmatky, protože jak jsem ji tak procházela, tak některé děti sice zemřely, ale vůbec se nenarodily, další se narodily rodičům se zaměněnými jmény. Je to dost zvláštní. Navíc střídavě jsou některé děti z této vesnice zapsané v matriční knize Náchoda a pak zase Hronova.
Na tomhle není nic zvláštního. V 18. století je to když ne běžné, tak minimálně ne úplně výjimečné. Záznamy se při křtu zapisovaly na lístečky, které pak později do matriky přepisoval kantor. Lísteček se mohl ztratit, mohla být chyba už na lístečku, chyba se mohla udělat při přepisu do matriky. Kantor to dělal beztak po večerech při světle louče a navíc za to byl mizerně placený, takže motivace k tomu, aby to dělal pořádně, určitě nebyla nijak závratná.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12593
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Bezdětní manželé 1740-1780 - osvojení dítěte?

Příspěvekod Zora » pát úno 25, 2022 7:50

Našla jste svatbu těch bezdětných manželů? Odkud byla nevěsta a jaké měl manžel povolání u svatby?
První dítě se mohlo narodit u rodičů matky...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29155
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Bezdětní manželé 1740-1780 - osvojení dítěte?

Příspěvekod hanucha » sob úno 26, 2022 14:48

Zora píše:Našla jste svatbu těch bezdětných manželů? Odkud byla nevěsta a jaké měl manžel povolání u svatby?
První dítě se mohlo narodit u rodičů matky...
Z

Ano, o té svatbě jsem psala už v tom původním příspěvku. Brali se 1739, nevěsta byla z Hronova tj stejná farnost, kde jsem děti již hledala. Povolání manžela v matrice není, jen že je pozůstalý syn po Jiřím Židovi :-)
Bádám hlavně v okresech Náchod, Rychnov n.Kn., Tábor, Pelhřimov, České Budějovice a Kroměříž
hanucha
 
Příspěvky: 157
Registrován: pon lis 22, 2010 1:04
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: okresy: Náchod, Rychnov n.Kn., Tábor, Jindřichův Hradec, Č. Budějovice, Pelhřimov, Kroměříž

Re: Bezdětní manželé 1740-1780 - osvojení dítěte?

Příspěvekod hanucha » sob úno 26, 2022 14:57

zburget píše:
hanucha píše:Ale zjistila jsem, že v té matrice jsou docela zmatky, protože jak jsem ji tak procházela, tak některé děti sice zemřely, ale vůbec se nenarodily, další se narodily rodičům se zaměněnými jmény. Je to dost zvláštní. Navíc střídavě jsou některé děti z této vesnice zapsané v matriční knize Náchoda a pak zase Hronova.
Na tomhle není nic zvláštního. V 18. století je to když ne běžné, tak minimálně ne úplně výjimečné. Záznamy se při křtu zapisovaly na lístečky, které pak později do matriky přepisoval kantor. Lísteček se mohl ztratit, mohla být chyba už na lístečku, chyba se mohla udělat při přepisu do matriky. Kantor to dělal beztak po večerech při světle louče a navíc za to byl mizerně placený, takže motivace k tomu, aby to dělal pořádně, určitě nebyla nijak závratná.

Ano, tohoto jsem si vědomá. Přestože se začínám přiklánět k tomu, že Jiří ml byl synem Jakuba a Jiří st. s Růženou jej jako vlastně i kmotři vzali k sobě, tak nevylučuju ani možnost, že ten kluk byl jejich, jen ho nikdo jaksi nezapsal do matriky. Ale i věk uvedený u úmrtí právě odpovídá narození roku 1756-7.
Bádám hlavně v okresech Náchod, Rychnov n.Kn., Tábor, Pelhřimov, České Budějovice a Kroměříž
hanucha
 
Příspěvky: 157
Registrován: pon lis 22, 2010 1:04
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: okresy: Náchod, Rychnov n.Kn., Tábor, Jindřichův Hradec, Č. Budějovice, Pelhřimov, Kroměříž

Re: Bezdětní manželé 1740-1780 - osvojení dítěte?

Příspěvekod Zora » sob úno 26, 2022 15:03

Ještě mě napadá příjmení po střeše, absolutně netuším, zda se v dané oblasti tohle vyskytuje.
když nevím, nemůžu najít, (přečíst) , nehledám podle příjmení, ale podle křestního jména otce a matky.
Víc neporadím, Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29155
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Bezdětní manželé 1740-1780 - osvojení dítěte?

Příspěvekod hanucha » sob úno 26, 2022 18:37

Zora píše:Ještě mě napadá příjmení po střeše, absolutně netuším, zda se v dané oblasti tohle vyskytuje.
když nevím, nemůžu najít, (přečíst) , nehledám podle příjmení, ale podle křestního jména otce a matky.
Víc neporadím, Z

I přesto děkuju alespoň za zamyšlení :-)
Příjmení po střeše se v této oblasti nevyskytuje, alespoň jsem se s ním nesetkala.
Bádám hlavně v okresech Náchod, Rychnov n.Kn., Tábor, Pelhřimov, České Budějovice a Kroměříž
hanucha
 
Příspěvky: 157
Registrován: pon lis 22, 2010 1:04
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: okresy: Náchod, Rychnov n.Kn., Tábor, Jindřichův Hradec, Č. Budějovice, Pelhřimov, Kroměříž


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků