Index Mutěnice

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Index Mutěnice

Příspěvekod pavel.m » čtv úno 17, 2022 9:58

Dobrý den,

v obci Mutěnice jsou pro období od r. 1718 do 1827 dobře zpracované indexy N, O a do roku 1795 i index Z. Všiml jsem si u některých písmen v indexu, např.:
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00600.jp2

,že je to indexu vlepen i index novější, snad psaný na stroji. Nevíte jak se tam mohl vzít, kde by se teoreticky dal hledat zbytek toho "novějšího" v poznámkách nic o tom novějším není.

Děkuji
PaM
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1560
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Index Mutěnice

Příspěvekod zburget » čtv úno 17, 2022 14:52

Žádné další kousky strojopisu nemusí existovat. Třeba to bylo nějak špatně čitelné a proto někdo jednu stránku přepsal. A jinou neměl důvod přepisovat, tak tam zůstala originální.
To, co jsem tam viděl, je čitelné velice hezky.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12599
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Index Mutěnice

Příspěvekod pavel.m » čtv úno 17, 2022 14:57

zburget píše:Žádné další kousky strojopisu nemusí existovat. Třeba to bylo nějak špatně čitelné a proto někdo jednu stránku přepsal. A jinou neměl důvod přepisovat, tak tam zůstala originální.
To, co jsem tam viděl, je čitelné velice hezky.



Nejde o to, že by strojopis něco nahrazoval, on právě je navíc. Má to být jenom do roku 1827, ale ten strojopis je například u některých písmen do roku 1900. Proto mi nedává logiku, proč to někdo dělal jenom pro určité písmena. To co je tam zapsané rukou je až moc hezky čitelné, to je spíš za odměnu po té hromadě indexů psaných kurentem. Jde mi o to, zda někdo neudělal ten index na stroji u všech písmen do roku 1900, abych nemusel hledat v těch, kde je kurent, popř. kde ani nejsou.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1560
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Index Mutěnice

Příspěvekod Zora » čtv úno 17, 2022 15:00

Někdy si tyto strojopisné seznamy dělali faráři v době protektorátu. Šlo o to, že na faře pomáhali cizí lidé, většinou (nemístní) studenti kolem vydávání protekt. křestních listů. Jim se těžko hledalo ve starších matrikách, neznali písmo a hlavně mnohdy neznali ani zdejší příjmení. Pro faráře bylo snazší přepsat to, co znal jednou, než každému pomáhat...
Jestli je to případ Mutěnic, to netuším.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29160
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků