Zvýraznění vybledlého zápisu

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Zvýraznění vybledlého zápisu

Příspěvekod pavel.m » stř úno 16, 2022 6:05

Dobrý den,

chci se zeptat, zda používáte nějaký software ke zvýraznění vybledlého zápisu. V některých matrikách je zápis fakt hodně světlý a téměř nečitelný a nevím zda tomu jde nějak jednoduše pomoct.

Děkuji

PaM
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1591
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Zvýraznění vybledlého zápisu

Příspěvekod zburget » stř úno 16, 2022 7:43

Některé archívy mají v prohlížecí aplikaci korekce jasu a konrastu. Ale ne vždy to pomůže. Já mám Photoshop, ale to je příliš drahý kanón na vrabce. Pokud chcete řešení zdarma, podívejte se na https://www.gimp.org/
Ale ani to (ani ten Photoshop) většinou nepomůžou. Pokud v obraze nějaká informace není (špatný sken, už špatně nafocený mikrofilm,…), tak ji prostě ničím nevyčarujete.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12620
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Zvýraznění vybledlého zápisu

Příspěvekod zeter » stř úno 16, 2022 7:58

jak píše pan Burget, některé prohlížeče na to mají hejblata (napadá mě Matricula, FamilySearch, ActaPublica); u výřezů si občas pomáhám vložením do IrfanView, kde se s tím dá dost jednoduše manipulovat celkem podle libosti (a je to freeware a uživatelsky dost jednoduchý program), ale u celých stran by to asi byla horší práce.
zeter
 
Příspěvky: 3311
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Zvýraznění vybledlého zápisu

Příspěvekod Vladimír Kafka » stř úno 16, 2022 9:55

Já používám iPhoto Express. Ale za trochu jiným účelem. Ukládám si pro program Ancestry skeny celých stránek a záznam, který je pro mne podstatný si zvýrazním zvýšením jasu a kontrastu.
kavka
Uživatelský avatar
Vladimír Kafka
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon srp 27, 2007 11:47
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Oblast pátrání: Semilsko (Rybnice, Sytová, Loukov, Proseč...)

Re: Zvýraznění vybledlého zápisu

Příspěvekod Marcelinus » ned úno 20, 2022 13:53

zburget píše:Některé archívy mají v prohlížecí aplikaci korekce jasu a konrastu. Ale ne vždy to pomůže. Já mám Photoshop, ale to je příliš drahý kanón na vrabce. Pokud chcete řešení zdarma, podívejte se na https://www.gimp.org/
Ale ani to (ani ten Photoshop) většinou nepomůžou. Pokud v obraze nějaká informace není (špatný sken, už špatně nafocený mikrofilm,…), tak ji prostě ničím nevyčarujete.



Kdyz chce nekdo zakladni funkce Photoshopu bez Photoshopu, muze pouzit Photopea https://www.photopea.com/
Uživatelský avatar
Marcelinus
 
Příspěvky: 67
Registrován: pát zář 21, 2012 14:21
Bydliště: Norimberk
Oblast pátrání: Plumlov, Bohuslavice nad Vláří, Štítná nad Vláří, Vrbětice, Dolné Váhovce (SR), Kolárovice (SR), Beluša (SR), Rajecká Lesná (SR), Ladce (SR)


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků