Špatný věk v matrikách O

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Špatný věk v matrikách O

Příspěvekod bandaska » úte úno 15, 2022 18:57

Chci se zeptat, často se mi stává, že věk uvedený v matrice O pak neodpovídá nalezenému datu narození. Je to obvyklé? Špatně tehdy počítali, nebo se snažili uměle ostaršit nevěstu? Nebo je to moje chyba a jde jen o jmenovkyně? Konkrétně jsem teď našel nevěstu, která měla zapsaný věk 18, ale dle data narození jí bylo v době svatby 14 (jde o matriku z doby 1775).
bandaska
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned úno 13, 2022 15:55
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-451087901/bi%C4%8Dik

Re: Špatný věk v matrikách O

Příspěvekod Zora » úte úno 15, 2022 19:13

více možností

Vaše nepřesné hledání - nemůžu to púosoudit
Kněz nehledal v matrikách správně, našel nějakou dceru správných rodičů a nevěstě připsal její věk...
Kněz špatně počítal
Opravdu se vdávala tak mladá, tak ji pro jistotu nějaké roky přidal.
------
ano, chyby ve věku v matrikách jsou, nejčastěji při úmrtí, i více než 10 roků.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Špatný věk v matrikách O

Příspěvekod Made » stř úno 16, 2022 8:09

Na věk v matrikách bych se v této době moc nespoléhala. Osobně bych se snažila dalšími důkazy potvrdit, že jde o správnou nevěstu.
Ze stejné doby mám jeden případ z Hostýnska. V indexech pro asi 20 obcí se narodila dívka, která by měla 14 let v době svatby. Nicméně samotná svatba v indexu nebyla, přestože ženich byl ze stejné obce. Spousta lidí si vzala jako fakt, že tato dívka je hledaná nevěsta. Takže vystupuje v rodokmenech na MH.

Nicméně mně neseděl ten věk a nakonec jsem v jiné obci našla správnou dívku.
Made
 
Příspěvky: 166
Registrován: sob led 02, 2021 12:07

Re: Špatný věk v matrikách O

Příspěvekod bandaska » stř úno 16, 2022 15:59

Děkuji moc za odpovědi. Projel jsem to ještě jednou, sedí rodiče i číslo domu, takže nejspíš jde o "ostaršení nevěsty". Špatně jsem uvedl věk při svatbě: má uvedeno 17, dle narození jí však bylo 14 a půl...
bandaska
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned úno 13, 2022 15:55
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-451087901/bi%C4%8Dik

Re: Špatný věk v matrikách O

Příspěvekod Boza » stř úno 16, 2022 17:25

Jestli vás to uklidní, tak mám v předcích nevěstu, které podle všeho bylo při svatbě cca 14 let, 9 měsíců a 14 dní. Její rodiče se brali tři roky před jejím narozením a měla o cca rok staršího bratra, takže šance že by se tam vecpala ještě jedna dcera stejného jména je nulová.
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1974
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Špatný věk v matrikách O

Příspěvekod pavel.m » čtv úno 17, 2022 7:39

Např. v Mutěnicích v první polovině 19. století nesedí věk u mnoha svateb, co jsem dohledával. Zejména u nevěsty.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1579
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Špatný věk v matrikách O

Příspěvekod Zora » čtv úno 17, 2022 7:57

Už jsem to psala vícekrát, pokud byla nevěsta z farnosti, kněz si nic nedohledával (většinou), nevěstu znal, rodiče také a věk odhadl... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků