slováci v srbsku

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

slováci v srbsku

Příspěvekod expertdb » pon úno 14, 2022 5:37

Dobrý den, stále nemám jasno. Můj předek byl Slovák, který se v minulosti při stěhování za lepším živobytím usadil společně s ostatními v oblasti Srbska. Během 1.sv.války narukoval. Zemřel někdy v záři 1915 na ruské frontě. Teď dotaz. Na které straně mohl bojovat a jestli je možno někde se dopátrat dalších podrobností o úmrtí. Mezi zemřelými na straně R-U jsem ho nikde nenašel. Děkuji
expertdb
 
Příspěvky: 151
Registrován: ned dub 15, 2018 9:52
Oblast pátrání: Horní Bečva

Re: slováci v srbsku

Příspěvekod Zora » pon úno 14, 2022 7:12

Už jsme tady probírali, zda osoby, které dříve patřily pod Čechy, Moravu, jsou vedeny pod VHA nebo jinde.
Uváděla jsem případ dvou bratrů, kteří padli - oba se narodili na Moravě, ale jeden zde zůstal a působil, druhý působil na Slovensku, v tehdejších Uhrách.
Ten ze Slovenska je uvedený na rakouském genteamu, ne u VHA. Oba ale bojovali na straně R-U.
Zřejmě záleží na v mém případě na tom, odkud byli odveleni...

U Vašeho případu hlavy napsat asi nelze nic, nevím, zda byl Váš předek po přestěhování srbským státním příslušníkem, nebo si ponechal příslušnost k R-U. (nevím, jestli jsem volila ta správná slova, zda tam žil s R-U pasem, nebo měl již státní příslušnost k Srbsku)
Zkusil jste si vyžádat u VHA vojenskou kartu předka, event nějaké další záznamy?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29155
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: slováci v srbsku

Příspěvekod expertdb » stř úno 16, 2022 18:28

Děkuji za odpověď. To jsou právě otázky, které neznám. Zkusím, jak radíte, napsat na VHA.
expertdb
 
Příspěvky: 151
Registrován: ned dub 15, 2018 9:52
Oblast pátrání: Horní Bečva

Re: slováci v srbsku

Příspěvekod Zora » stř úno 16, 2022 18:31

Můžete sem napsat jeho jméno, příjmení, místo a rok narození?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29155
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: slováci v srbsku

Příspěvekod expertdb » stř úno 16, 2022 19:12

Určitě. Jedná se o Pavel(Pavol) Koza, narozen 26.1.1875 v Kulpíně(možná Petrovec), Vojvodyňa, Srbsko. Zemřel někde na ruské frontě asi v červnu? 1915.
expertdb
 
Příspěvky: 151
Registrován: ned dub 15, 2018 9:52
Oblast pátrání: Horní Bečva

Re: slováci v srbsku

Příspěvekod Zora » stř úno 16, 2022 19:17

Zkusím se podívat, i když Vaše informace jsou nějaké podivné.

Teď píšete , že se narodil v Srbsku,

Předtím:
Můj předek byl Slovák, který se v minulosti při stěhování za lepším živobytím usadil společně s ostatními v oblasti Srbska
ASsi se tam tedy usadili jeho rodiče...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29155
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: slováci v srbsku

Příspěvekod Zora » stř úno 16, 2022 19:28

Na genteamu jsem ho nenašla. Jsou tam uvedeni dva vojíni Paul Koza, ale ti padli v roce 1914 a nejsou u nich žádné další podrobnosti - místo narození, rok...

Nejsem odborník na 1. sv. válku, jen mě tedy napadlo
Buď bojoval za R-U a pak mohl být v roce 1915 na ruské frontě,
nebo bojoval za Srbsko, a to tedy nevím, zda srbské oddíly působily spolu s Rusy v roce 1915 na ruské frontě proti R.U. (myslím si, že Srbové na ruském území nebojovali. Není ale rozhodující, co si myslím (nebo nevím), důležité je vědět, jak přesně to bylo).
Zkuste se na to podívat třeba na googlu...

Možná poradí kolega Zeter, on je přes vojáky a vojenské útvary dobrej :-)
Z
edit
https://kramerius5.nkp.cz/periodical/uu ... ity=public
zase bez podrobností
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29155
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: slováci v srbsku

Příspěvekod zeter » stř úno 16, 2022 20:54

no, zvládnu tak leda dohledat někoho podle pluku v ještě o sto+ let starších mustrlistách, kor když je to šarže, to je tak všechno... :-)

na FS jsem v rychlosti našel nějaký soupis rekrutů podle roku narození pro Vojvodinu, pro r. 1876 je tam pět sad, v rámci nich je to řazené abecedně (ale vícekrát dokola), možná by stálo za pokus to projít, jestli tam třeba nebude, a pokud by tam byl, jestli u něj není nějaká poznámka.
(Jinak o tomhle soupisu nevím nic, vidím ho prvně, takže nevím, co si od toho slibovat, jestli vůbec něco.)
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: slováci v srbsku

Příspěvekod expertdb » čtv úno 17, 2022 14:34

Zora píše:
Teď píšete , že se narodil v Srbsku,

Předtím:
Můj předek byl Slovák, který se v minulosti při stěhování za lepším živobytím usadil společně s ostatními v oblasti Srbska
ASsi se tam tedy usadili jeho rodiče...
Z


Ano napsal jsem to špatně. Nevím kdy se tento rod přestěhoval ze Slovenska, ale on se v Srbsku narodil. Napsal jsem na VHA, tak uvidím jestli tam něco je.
expertdb
 
Příspěvky: 151
Registrován: ned dub 15, 2018 9:52
Oblast pátrání: Horní Bečva

Re: slováci v srbsku

Příspěvekod Marcelinus » ned úno 20, 2022 13:52

Oblast Vojvodiny patrila v letech 1867-1918 pod Uhersko.
Uživatelský avatar
Marcelinus
 
Příspěvky: 67
Registrován: pát zář 21, 2012 14:21
Bydliště: Norimberk
Oblast pátrání: Plumlov, Bohuslavice nad Vláří, Štítná nad Vláří, Vrbětice, Dolné Váhovce (SR), Kolárovice (SR), Beluša (SR), Rajecká Lesná (SR), Ladce (SR)

Re: slováci v srbsku

Příspěvekod Anna Theresia » pon úno 21, 2022 13:49

expertdb píše:
Zora píše:
Teď píšete , že se narodil v Srbsku,

Předtím:
Můj předek byl Slovák, který se v minulosti při stěhování za lepším živobytím usadil společně s ostatními v oblasti Srbska
ASsi se tam tedy usadili jeho rodiče...
Z


Ano napsal jsem to špatně. Nevím kdy se tento rod přestěhoval ze Slovenska, ale on se v Srbsku narodil. Napsal jsem na VHA, tak uvidím jestli tam něco je.



Dobrý deň.
Poslala som Vám do správy niekoľko informácií týkajúcich sa Slovákov vo Vojvodine.
Anna Theresia
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon úno 21, 2022 13:40
Oblast pátrání: Slovensko, Srbsko - Vojvodina

Re: slováci v srbsku

Příspěvekod winsa12 » čtv bře 03, 2022 20:58

expertdb píše:Určitě. Jedná se o Pavel(Pavol) Koza, narozen 26.1.1875 v Kulpíně(možná Petrovec), Vojvodyňa, Srbsko. Zemřel někde na ruské frontě asi v červnu? 1915.

Dobrý deň,
vpravo https://digi.landesbibliothek.at/viewer ... /LOG_0030/ je úplne vhodný kandidát.
winsa12
 
Příspěvky: 17
Registrován: ned led 05, 2020 0:31

Re: slováci v srbsku

Příspěvekod expertdb » sob bře 05, 2022 7:46

Děkuji, super. Je to on. Ted se ještě vyznat v těch zkratkách.
Včera mně přišel mail z VHA a bohužel žádný záznam.
expertdb
 
Příspěvky: 151
Registrován: ned dub 15, 2018 9:52
Oblast pátrání: Horní Bečva

Re: slováci v srbsku

Příspěvekod filmovymaniak » sob bře 05, 2022 12:17

Dobrý den,
možná k těm zkratkám
HIR honvédský pěší pluk
landsturminfanterist
landsturm bezirk(s) komando
https://www.valka.cz/Honvedsky-pesi-plu ... 918-t48431
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: slováci v srbsku

Příspěvekod winsa12 » sob bře 05, 2022 14:43

expertdb píše:...Ted se ještě vyznat v těch zkratkách...

Dobrý deň,
v každom zverejnenom zozname, sa skratky nachádzajú vždy vpredu. Vo Vašom prípade tu https://digi.landesbibliothek.at/viewer ... _Nr_708/2/ .
winsa12
 
Příspěvky: 17
Registrován: ned led 05, 2020 0:31


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků