Kdo byl otec? - rozpory v zápisech?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Kdo byl otec? - rozpory v zápisech?

Příspěvekod JosefJ. » ned úno 13, 2022 21:11

Dobrý den.
U sňatku Martina Maliny v Jincích se píše, že byl synem nebožtíka Martina Maliny:

o fol 24 http://ebadatelna.soapraha.cz/d/6143/208 vlevo 4. zápis 27.9. 1722
Z Krzessina, 27 7bris
Potwrzen gest w staw sho manželstwa pozctiwy mladenetz Martyn
Malina wlastni syn nebt Martyna ze wsy Chotiemitz s panstwi
direnskeho s poctiwau wdowau Rozinau Piskaczowau pozustalau
po nebt. Janowi Piskaczti oba poddani k panstwi gineczkemu.
u przitomnosti Factora Waczlawa Ssediwiho s Wohrasenicze
druzitski Anni Müllerowi s Wohrasenicze, druzbi Waczlawa
Bielohlawka s Ginetz p Michael copul.

V Chotěmicích se matriky z té doby nedochovaly, v seznamech poddaných vidím:
1722 https://digi.ceskearchivy.cz/50988/54
Neb. Malyny dietj ... Martin 35 na Ginzcich gest ženaty
1719 https://digi.ceskearchivy.cz/50987/60
Neboh. Malyny dietj ... Martin 32 w Gynczych
atd. až
1701 https://digi.ceskearchivy.cz/50975/49
Neboh Maliny diety ... Martin 14 u Wegwara w Chot.

a 1697:
1697 Dírná kniha 1
https://digi.ceskearchivy.cz/50974/54
Na gruntu Malynowym
Jan Kowaržu hospodaržem
{wdowa Maryana
Giržyk syn 20
Waczlaw 17
Jan 14
Martin 10
Wogtiech 7
Jakub 5} pržy otczy

Teď nevím:
Byl jeho otec také Martin Malina, po jeho smrti se vdova provdala za Jana Kovářů a záhy zase ovdověla?
Nebo byl Jan Kovářů po gruntu Malina a byl otcem Martina, jenž se oženil v Jincích?
Zápisy ve gruntovní knize začínají tady: https://digi.ceskearchivy.cz/126093/255
Tam čtu po roce 1691 něco o vyplácení Vítovi synovi zemřelého Jakuba Maliny,
1699 se ujal Gruntu po neb. Janovi asi Hochmanovi syn Václav (https://digi.ceskearchivy.cz/126093/256), zatímco já se ztrácím ještě více. Jsme v době neustálených příjmí, na Táborsku kolísají více než ve většině jiných oblastí.
Zajímají mne názory ostatních a tipy, čeho se dál chytit, je-li čeho.
JosefJ.
 
Příspěvky: 2170
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: Kdo byl otec? - rozpory v zápisech?

Příspěvekod hozacwa » sob dub 09, 2022 8:26

zkuste hledat otce i v matričních zápisech tzv. narozených dětí svobodných matek;
mám předka, kterého farář "napráskal" v této části, jinak uveden nikde jinde jako otec (slušné rodiny) v matrice nebyl;
a byla u něj výstižná poznámka "kurevník" !
třeba uspějete.
H
hozacwa
 
Příspěvky: 238
Registrován: úte dub 09, 2013 16:28

Re: Kdo byl otec? - rozpory v zápisech?

Příspěvekod JosefJ. » ned dub 10, 2022 16:01

Dobrý den.
Děkuji za odpověď. Jakým způsobem pak doporučujete provést to zkuste hledat otce i v matričních zápisech?
V dotaze jsem uvedl, že se matriky nedochovaly. Přesněji:
https://digi.ceskearchivy.cz/Matriky-Ri ... v-D-Destna
Matriky před rokem 1774 shořely při požáru města.

Trochu dál do minulosti před rok 1774, odkdy jsou k dispozici matriky, jsem se dostal jen díky seznamům poddaných a pozemkovým knihám.
JosefJ.
 
Příspěvky: 2170
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: Kdo byl otec? - rozpory v zápisech?

Příspěvekod zburget » ned dub 10, 2022 17:19

Já předně jednu drobnost. Nikde tam není napsané Neboh. Je tam Nebo[žtíka]. Ve slově nebožtík jaksi žádné h není. Ten klikyhák na konci znamená zkratku slova.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12599
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Kdo byl otec? - rozpory v zápisech?

Příspěvekod zburget » ned dub 10, 2022 17:38

Tady se chytá čehokoli poměrně špatně. Mohlo dojít k chybě u svatby a být jméno Martin zapsáno omylem i u otce.
Martim mohl zemřít a grunt po něm převzal někdo jiný - nějaký blízký příbuzný (třeba bratr?) a vdova s dětmi tam žila na výminku.
v tom roce 1697 je jasně napsáno, že tam je hospodářem Jan Kovář (takže nemohl umřít, kdyby si ho byla Mariana vzala) a Mariana je psaná jasně, jako vdova s dětmi. Kdo byl jejich otcem, se tam nepíše.
Je ale pravda, že roku 1691 jde část peněz Vítovi Malinovi (o kterém ale nevíme, kde bydlí, protože mezi dětmi na gruntu není) a i v zápise z roku 1699 jde část peněz Vítovi Malinovi.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12599
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Kdo byl otec? - rozpory v zápisech?

Příspěvekod Zora » ned dub 10, 2022 17:59

Na gruntu Malynowym
Jan Kowaržu hospodaržem
{wdowa Maryana
Giržyk syn 20
Waczlaw 17
Jan 14
Martin 10
Wogtiech 7
Jakub 5} pržy otczy
-------------
co třeba - vdova Maryana po předchozím hospodáři, děti (její vnoučata) u otce
jejich matka zemřela, děti měly právo na stavení, (nebo i výměnek), ale otec nikoliv, proto byly u něj, ale jsou zde psány...

nebo Maryana , vdova po předchozím majiteli, Jan KOvář nový majitel a dále jeho děti. ovšem chybí manželka Jana KOváře , zemřela?

jen postřeh
děti nemohou být Maryany, pokud je vdova, nemohla mít už manžela.
takže její děti být u otce nemohou...
Ještě taky mohl být na gruntu jen nový majitel, vdova a děti byly u otce - ten by mohl být manželem dcery vdovy Maryany

uf, uf

Klidně předem připouštím, že jsem někde udělala udělat chybu v logice. :-) Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kdo byl otec? - rozpory v zápisech?

Příspěvekod JosefJ. » ned dub 10, 2022 19:37

Zatím všem děkuji.
On ten Jan Kowaržu je škrtnutý a slovo wdowa je jiným písmem než většina zápisu. Řekl bych, že původní zápis byl Jan s Maryanou a dětmi při otci, a v průběhu roku byl Jan škrtnut a u manželky připsáno wdowa. Ale v této generaci Jan, Martin, Jakub nebo Vít, a příjmí Malina, Kowaržu, Hochman dělají v mých očích zmatek. K rozpletení jsem nepostoupil, naopak vidím, že výkladů je ještě více a žádný nebyl vyloučen.
JosefJ.
 
Příspěvky: 2170
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: Kdo byl otec? - rozpory v zápisech?

Příspěvekod hozacwa » pon dub 11, 2022 8:43

pokud nejsou matriky, zkuste, zda se nedá najít třeba gruntovní kniha, nebo rychtářské registry apod. z té doby;
tímto způsobem jsem našel (a rekonstruoval rod) cca o deset osob, včetně datace, vlastnictví majetku a jeho převodů apod., ještě před vznikem matrik - cca od r. 1570.
samozřejmě, pokud jsou k dohledání.
H
hozacwa
 
Příspěvky: 238
Registrován: úte dub 09, 2013 16:28

Re: Kdo byl otec? - rozpory v zápisech?

Příspěvekod Zora » pon dub 11, 2022 8:47

Honzo, tohle všechno kolega dělá, má přece vložené zápisy ze zdrojů, které mu radíš.
Namátkou - seznamy poddaných, dírná kniha...
Kolega je velice vytrvalým, přepečlivý, zcela jistě neopomenul žádnou možnost kde hledat...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kdo byl otec? - rozpory v zápisech?

Příspěvekod JosefJ. » sob dub 23, 2022 16:19

Dobrý den.
Děkuji všem. Právě si myslím, že všechny zdroje mě nanapadly, a uvítal bych tip na nějaký opomenutý. Ale obecné doporučení těch zdrojů, které jsem v dotaze citoval, tak úplně nepomůže - to spíše už něco typu: Kromě v dotaze citovaných seznamů a knih existují ještě další v archivním fondu tom a tom, nebo doporučení typu archiválie, který jsem vůbec mezi prozkoumanými neuvedl.
J.
JosefJ.
 
Příspěvky: 2170
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků