VYRESENO: Chybi zaznam umrti v Z, Trojanovice cca 1900

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYRESENO: Chybi zaznam umrti v Z, Trojanovice cca 1900

Příspěvekod Gringo » sob led 29, 2022 17:26

Mam podobny problem jako tu uz byl, predkyne Johana Pargačová narozena v Trojanovicich roku 1845, svatba, par deti, pak umrti manzela a v roce 1885 nova svatba (zmena prijmeni).

Po roce 1885 prohledany umrtni matriky i v okolnich obcich, prohledana i civilni matrika a nic - zeme se pod nimi obema propadla. Napadlo me i to, ze emigrovali (bylo jim sice 40, ale to by se jeste dalo), nicmene ani tam jsem uspech nezaznamenal.

Ze jsem nenasel umrti predka v roce 1744, s tim jsem se uz smiril, ale v dobe cca 1900, to uz by mel byt ordung.

Pokud by prestoupili na jinou viru, mela by byt u narozeni poznamka, je to tak?
Naposledy upravil Gringo dne ned led 30, 2022 21:44, celkově upraveno 1
TY Gringo
Gringo
 
Příspěvky: 558
Registrován: pát pro 27, 2013 12:48
Bydliště: Trojanovice
Oblast pátrání: Trojanovice, Frenstat p. R., Prostredni Becva, Kozlovice, Kuncice p. O., Bordovice, Ticha, Celadna, Frydlant n.O.
Dombrova (Doubrava na Karvinsku), Lazy

Re: Chybi zaznam umrti v matrice zemrelych, Trojanovice cca

Příspěvekod Zora » sob led 29, 2022 18:31

Podstatné je pro kolegy fakt, že se hledá pod příjmením Havrlantová.

Ano, v matrice narozených by měla být poznámka o přestupu nebo vystoupení z církve. Ale není to dogma.

Původní příspěvek jsem smazala, šlo jen o to, aby Vás zápis byl viditelný a snadno dostupný.
Zkuste také sčítání, kdy se kde vyskytuje a kdy už ne...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29245
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Chybi zaznam umrti v matrice zemrelych, Trojanovice cca

Příspěvekod Gringo » sob led 29, 2022 18:54

scitani je dobry napad, diky, proverim


Scitani roku 1880, cislo 71 bydli zenich se svou prvni manzelkou a detmi odkaz
na cisle 66 bydli nevesta se svym prvnim manzelem odkaz



Scitani roku 1890, cislo 71 (odkud byl zenich) odkaz - bydli tam jeho dcera Anezka z prvniho manzelstvi s rodinou

Na cisle 66 (odkud byla nevesta) odkaz bydli Srubarova Anna s dcerou Marii, nevim uplne pribuzenstvi s hledanou Johanou, ale jeji prvni manzel byl Srubar, muze tam byt spojitost.



Scitani roku 1900, cislo 71 (odkud byl zenich) odkaz - bydli tam stale Anezka s manzelem, jen deti pribylo.

Na cisle 66 (odkud byla nevesta) odkaz bydli nekdo uplne cizi.

Ignac a Johana Havrlantovi proste zmizeli.
TY Gringo
Gringo
 
Příspěvky: 558
Registrován: pát pro 27, 2013 12:48
Bydliště: Trojanovice
Oblast pátrání: Trojanovice, Frenstat p. R., Prostredni Becva, Kozlovice, Kuncice p. O., Bordovice, Ticha, Celadna, Frydlant n.O.
Dombrova (Doubrava na Karvinsku), Lazy

Re: Chybi zaznam umrti v matrice zemrelych, Trojanovice cca

Příspěvekod zeter » ned led 30, 2022 7:41

tady je máte - sčítání 1900, Frenštát p. R., ulice Dráhy č. 163

https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 2c9ea2b8e3

(nepodceňovat ta indexovaná sčítání! stačilo zadat jméno a příjmení do vyhledávání :-) )

EDIT: a až teď koukám na obsah kolonky "Místo, kde nepřítomný se zdržuje" (dočasně) - u Ignáce "Amerika" a u Johanny "M. Ostrava"...
zeter
 
Příspěvky: 3318
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Chybi zaznam umrti v matrice zemrelych, Trojanovice cca

Příspěvekod Zora » ned led 30, 2022 9:16

A prospěšné o pro mě, neb jsem viděla ikonku pro sčítání a konečně mohu vyhledávat :-)
Díky
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29245
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Chybi zaznam umrti v matrice zemrelych, Trojanovice cca

Příspěvekod Gringo » ned led 30, 2022 10:06

Tak to jsem skutecne podcenil! Dekuji, zetere.

Jenom na to koukam, ta Moravska Ostrava patri k dceri Veronice, nebo do Ameriky odesel jen Ignac?
TY Gringo
Gringo
 
Příspěvky: 558
Registrován: pát pro 27, 2013 12:48
Bydliště: Trojanovice
Oblast pátrání: Trojanovice, Frenstat p. R., Prostredni Becva, Kozlovice, Kuncice p. O., Bordovice, Ticha, Celadna, Frydlant n.O.
Dombrova (Doubrava na Karvinsku), Lazy

Re: Chybi zaznam umrti v matrice zemrelych, Trojanovice cca

Příspěvekod Zora » ned led 30, 2022 10:25

ti, co jsou modře škrtnuti, nebyli doma. Poznámka se vždy vztahuje k řádku, ve kterém je vepsána.
Ignác je psaný v Americe, dcera Veronika, uvedená jako služka, je v M. Ostravě Zřejmě tam sloužila.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29245
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Chybi zaznam umrti v matrice zemrelych, Trojanovice cca

Příspěvekod zeter » ned led 30, 2022 10:31

v censu 1910 je o tři č.p. vedle, a už jako vdova (1843 místo 1845 bude chyba)

https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 5c04541262
zeter
 
Příspěvky: 3318
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Chybi zaznam umrti v matrice zemrelych, Trojanovice cca

Příspěvekod Gringo » ned led 30, 2022 10:59

Skvele, taky jsem to nasel, jesteze tam jde to vyhledavani podle jmena.
Vysledky z 1920 uz nejsou dostupne, ale tak vime alespon, ze manzel ji uprchnul a ona sama jeste v roce 1910 zila.

Jeste se pro jistotu znovu podivam do Z matrik Frenstatu.
TY Gringo
Gringo
 
Příspěvky: 558
Registrován: pát pro 27, 2013 12:48
Bydliště: Trojanovice
Oblast pátrání: Trojanovice, Frenstat p. R., Prostredni Becva, Kozlovice, Kuncice p. O., Bordovice, Ticha, Celadna, Frydlant n.O.
Dombrova (Doubrava na Karvinsku), Lazy

Re: Chybi zaznam umrti v matrice zemrelych, Trojanovice cca

Příspěvekod zeter » ned led 30, 2022 11:28

sčítání 1921 je online taky (i indexované), Johannu už tam ve výsledcích nevidím; na č. p. 160 a 163 jiní lidé...
https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... d9b1867359
Možná by stálo za pokus vystopovat ty tři potomky ze sčítání 1900.

S tím prcháním to nemuselo být tak horké, finanční situace rodiny asi nebyla nic moc (o životních podmínkách tehdejšího dělnictva darmo mluvit), vyhlídky nevalné, možností málo. Shodou okolností mám ve vzdálenějším příbuzenstvu něco podobného, vdovec si vzal vdovu a záhy sám odjel do Ameriky, a vydělané peníze skutečně posloužily a rodině pomohly.

Jinak Frenštát má digitalizováno ledacos, různé seznamy branců, agendu obyvatelstva, všelijaké soupisy (i dost obskurní - např. majitelů psů!), pokud jste se tím neprobíral, doporučuju vyhledat pod sekcí Inventární záznamy...
zeter
 
Příspěvky: 3318
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Chybi zaznam umrti v matrice zemrelych, Trojanovice cca

Příspěvekod Gringo » ned led 30, 2022 15:33

Mate pravdu, ta motivace odchodu za ocean mohla byt vselijaka a nejspise hlavne bida pronasledovala tyto rodiny nejvice.

Johana mela s prvnim manzelem (Srubarovi) celkem 9 deti.

*1866 Marie, provdala se roku 1890, je to muj primy predek. Zemrela 1928
*1868 Josef, zemrel v detskem veku
*1869 Jan, nenasel jsem ani umrti, ani svatbu, mohl odcestovat
*1871 Johana, vdala se roku 1902, zemrela 1933
*1872 Josef, zemrel v detskem veku
*1873 Veronika, tahle pri scitani 1900 nebyla doma, slouzila v Ostrave
*1875 Rosalie, zemrela v detskem veku
*1877 Frantisek, nenasel jsem ani umrti, ani svatbu, mohl odcestovat
*1880 Josef, nenasel jsem ani umrti, ani svatbu, mohl odcestovat

S druhym manzelem jsem deti nenalezl, on sam take deti mel i kdyz starsi.


Koukal jsem na ty inventarni zaznamy, je tam toho pozehnane, digitalizovany jsou hlavne ty soupisy brancu, musim to projit postupne.
TY Gringo
Gringo
 
Příspěvky: 558
Registrován: pát pro 27, 2013 12:48
Bydliště: Trojanovice
Oblast pátrání: Trojanovice, Frenstat p. R., Prostredni Becva, Kozlovice, Kuncice p. O., Bordovice, Ticha, Celadna, Frydlant n.O.
Dombrova (Doubrava na Karvinsku), Lazy

Re: Chybi zaznam umrti v matrice zemrelych, Trojanovice cca

Příspěvekod Gringo » ned led 30, 2022 19:08

Tohle je zajimave

Jmenuje se to umrtni kniha a jsou tam ruzne zaznamy, vedena je tedy nevalne, ale na odkazovane strance vpravo priblizne uprostred se pise Haverlantova Johana u Petra Kaderky (takze mozna bydlela pak u sve dcery) a dalsi zaznam jsou kuri nozky vedouci k zapisu misto na hrbitove za ziva. Zda se tedy, ze si v roce 1911 zaplatila misto na hrbitove, chapu to spravne?
TY Gringo
Gringo
 
Příspěvky: 558
Registrován: pát pro 27, 2013 12:48
Bydliště: Trojanovice
Oblast pátrání: Trojanovice, Frenstat p. R., Prostredni Becva, Kozlovice, Kuncice p. O., Bordovice, Ticha, Celadna, Frydlant n.O.
Dombrova (Doubrava na Karvinsku), Lazy

Re: Chybi zaznam umrti v matrice zemrelych, Trojanovice cca

Příspěvekod zburget » ned led 30, 2022 19:12

Tak, tak :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12642
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Chybi zaznam umrti v matrice zemrelych, Trojanovice cca

Příspěvekod Zora » ned led 30, 2022 19:19

Přávidím

Fakt jsem nas.aná, pardon, co všechno se dá na opavském archivu dohledat v porovnání s Brnem. Neskutečné. My se radujeme a třeseme kvůli sčítání r. 21, na Opavě je to (možná jen z části) ale i indexované...
Chceme, aby byly uvedeny všechny obce z matriky, a na Opavě mají i úmrtní knihy, se zápisy, kdo si předplatil hrobové místo... nebo knihy domovních příslušníků... Brno nemá nic, proč třeba se nezajímají o třídní kroniky, a další možné zdroje...
Nechápu, jak to ty jiné archivy dělají...
Závidím , tedy jak říkávala kolegyně, co sem už nechodí - přávidím (přeju a závidím). Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29245
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Chybi zaznam umrti v matrice zemrelych, Trojanovice cca

Příspěvekod Gringo » ned led 30, 2022 21:20

Tak jsem ji dostal, ale byl to lov skoro jako na Saddama

https://digi.archives.cz/da/permalink?xid=be90ee64-f13c-102f-8255-0050568c0263&scan=5b28e58e44984ad1bde3d4822dccdc02

Prochazel jsem tu umrtni knihu a zajala me tam Johana Holubova, stari 70 let - jmeno i vek by sedelo, jen prijmeni ne. Tak jsem ji vyhledal v matrice Z a podle rodicu je to ona, jenom se asi jeste jednou vdala.
TY Gringo
Gringo
 
Příspěvky: 558
Registrován: pát pro 27, 2013 12:48
Bydliště: Trojanovice
Oblast pátrání: Trojanovice, Frenstat p. R., Prostredni Becva, Kozlovice, Kuncice p. O., Bordovice, Ticha, Celadna, Frydlant n.O.
Dombrova (Doubrava na Karvinsku), Lazy

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků