Dopis z právního ochranného oddělení zemského nalezince

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Dopis z právního ochranného oddělení zemského nalezince

Příspěvekod Zora » úte pro 06, 2022 17:38

drobnosti

rozvod od stolu a lože - manželství trvá, ale manželé spolu nežijí ani v loži ani u stolu ( nemají společné hospodaření

další fází je rozluka, ke které mohlo dojít až tuším po roce nebo dvou? po rozvodu. Tím pak přestává platit manželství a oba mohou uzavřít civilní sňatek. Pro církev ale manželství trvalo. Pro řešený problém nemá význam.

na jednom z dokladů je uveden svědek, která pracuje na policejním ředitelství. Nemohla třeba rodina nevěsty nechat pátrat po ženichovi, který se neměl k sňatku?

Jestli se teoreticky narodilo slečně W. nemanželské dítě, za jehož otce byl označen J. Malinovský, zvážila bych, zda se jeho křest nemohl objevit v evang. farnosti. Vím, že matka byla katolička, ale mohla nechat dítě pokřtít dle vyznání jí známého otce...

Společné děti- Zdá se, že nebyly. Je zvláštní, jsem zvyklá, že v té době bývají v matrikách informace o tom, jak se ženich vypořádal s vojenskou službou, tady nic, zřejmě to evangelíci uváděli jinde. (snub. protokol?)
Otázka - rozumím dobře, že neměli děti?
Pak možná proto, že ženich byl ve válce nebo nemohli mít v manželství děti...
nebo měli děti, ale protože otec byl mimo domov, matka musela děti odložit... ? (dost nezvyklé, spíš se snažím cokoliv vymyslet)
U nevěsty asi chyba nebyla, pokud se vdávala podruhé těhotná... Ženich mohl být pro konečné stádium tuberkulozy z vojny propuštěn...

Bohužel, nic konkretního mě nenapadá... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29114
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dopis z právního ochranného oddělení zemského nalezince

Příspěvekod jakub_m » úte pro 06, 2022 19:26

Ten svědek je manžel Marie W., která byla sestrou Anny W. Tady ještě dokument, který jsem zapomněl přiložit. http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... 675&scan=1 A když se podíváte, tak byl svědkem na obou jejích svatbách.

A ano, žádné společné děti jsem nedohledal, stejně jako službu Josefa Augustina M. v armádě (což by při skartacích zas není takové překvapení).
jakub_m
 
Příspěvky: 358
Registrován: pát led 10, 2020 9:44

Re: Dopis z právního ochranného oddělení zemského nalezince

Příspěvekod Zora » úte pro 06, 2022 19:53

Ukázka r. 1913
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -02010.jp2

Měla jsem na mysli hojné zápisy v matrikách sňatků, které informovaly o tom, jak se ženich vypořádal s vojenskou službou, resp. s vojenskými úřady, záznamy VHA jsem nechávala na Vás, v tom se fakt orientuju dost špatně... :-(
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29114
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dopis z právního ochranného oddělení zemského nalezince

Příspěvekod jakub_m » úte pro 06, 2022 20:09

Zrovna v Praze tohle nebylo běžně zapisováno.
jakub_m
 
Příspěvky: 358
Registrován: pát led 10, 2020 9:44

Re: Dopis z právního ochranného oddělení zemského nalezince

Příspěvekod jakub_m » pon bře 13, 2023 12:15

Tak jsem napsal dotaz do Národního archivu. Dostal jsem odpověď:

Vážený pane,

byla mi předána badatelnou Vaše žádost, týkající se jakéhosi spisu z fondu Zemská porodnice a nalezinec Praha. Fond je dočasně uzavřen, a proto badatelna spisy nevyhledává a dočasně je přístup k fondu většinou pouze formou rešerše.

Než ovšem začnu s rešerší, ráda bych si ujasnila, oč se přesně jedná.

Bohužel, z let 1910 až 1914 nejsou ve fondu porodnice zachované podací protokoly, takže nemohu zjistit, čeho se dotaz (jestli hádám správně, asi ze spisů policejního ředitelství?) na Vámi zaslané fotografii týká.

Co se týče spisů právního oddělení, nejsou v podstatě pro toto období dochované. Ze spisů byly ponechány při skartacích pouze vzorky, pro roky 1911 - 1915 jen pro příjmení S,Š, takže ani zde nelze nic dohledat (spisy se většinou týkaly sporů o odbytné, uznání otcovství apod.). Plná řada spisů se zachovala až po roce 1939.

Číslo známky z roku 1912 je číslem nalezence Václava Kuželky, matka se jmenovala Růžena. Vůbec nikde v zápisech o těchto dvou osobách (protokoly ošetřovanek a základní kniha nalezince) se nevyskytuje jméno Josefa Malinovského, spojitost s žádostí jsem tedy bohužel nenalezla.

Pokud máte i za těchto okolností zájem o rešerši, mohu Vám ji vyhotovit, bohužel se ale jedná o placenou službu archivu, proto se raději předem ptám. Navíc si nejsem jistá, co byste potřeboval zjistit.

S pozdravem
xxxxxxx, odborný rada



Tak jsem si dohledal http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... B5A&scan=2 a z toho pak http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... A&scan=423.

V poznámce o narození nemanželského Václava Kuželky jsem nalezl poznámku "J? Malinovsky". Zapisoval se tak matkou tvrzený otec?
jakub_m
 
Příspěvky: 358
Registrován: pát led 10, 2020 9:44

Re: Dopis z právního ochranného oddělení zemského nalezince

Příspěvekod Zora » pon bře 13, 2023 13:16

Podle nemanželských dětí, jejichž matky se později provdaly, vypadá, že opravdu v té poslední kolonce je uveden předpokládaný nebo nahlášený otec.

Naopak, u manželských dětí je uvedeno pouze datum narození otce a matky.

Možná by to chtělo projít větší část matriky, určitě by měl existovat zápis, kde matka nevěděla, nebo měla důvody jméno otce ani neoficiálně nesdělit...

Sice tak často u Apollináře nehledám, ale fakt, tohoto jsem si nikdy nevšimla.
z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29114
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dopis z právního ochranného oddělení zemského nalezince

Příspěvekod jakub_m » pon bře 13, 2023 14:22

Koukám na to, záhada dopisu asi vyřešena (jen nevím, jak to dopadlo).

Jinak některé matky tam mají pro mě nečitelné poznámky jako zde ta první http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... A&scan=430 , zde pátá http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... A&scan=428 či zde třetí od konce http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... A&scan=441
jakub_m
 
Příspěvky: 358
Registrován: pát led 10, 2020 9:44

Re: Dopis z právního ochranného oddělení zemského nalezince

Příspěvekod zeter » pon bře 13, 2023 18:56

nebude to přesně, ale vidím tam "patrem ignorat" resp. "patr. noluit dicere" - z kontextu a trochy hledání hádám významy "otce nezná", "otce nechce říci", ale nejsem latiník
zeter
 
Příspěvky: 3296
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Dopis z právního ochranného oddělení zemského nalezince

Příspěvekod Zora » pon bře 13, 2023 19:15

Otec nemanželského dítěte byl označován v textu zákona jako zploditel. Náklady na porod
a výživu matce byl povinen hradit po dobu šesti týdnů. Soud mohl v případech nemajetnosti
matky stanovit otci zálohu na výživné matce a dítěti a to v případě, že matka nežije
„necudným životem“.
https://theses.cz/id/9iwadj/7605041

Mně se něco v hlavě vybavuje - bez jakýchkoliv podrobností, že nastávající svobodná matkia v nějaké knize prosila partnera o uznání otcovství jen proto, aby se vyhnula velice trapnému vysvětlování či zapírání, kdo je otcem...
Snad tedy tyto úřední instituce (zemská porodnice, případně sirotčinec) měly nějakou povinnost, po biolog. otcích pátrat.
Bohužel si to ale víc nevybavím... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29114
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Předchozí

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků