VYŘEŠENO I. sv. válka, místo úmrtí - nemocnice Brno

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO I. sv. válka, místo úmrtí - nemocnice Brno

Příspěvekod Koshik » úte led 11, 2022 20:44

Dobrý den,
Jeden z mých pradědečků - Anton Smerdel - z Bělova zemřel za I. světové války. Nedaří se mi zatím dohledat o tomto úmrtí žádný zápis. Z komunikace z obce Bělov jsem se dozvěděl, že podle starších záznamů místního kronikáře měl zemřít v nemocnici v Brně v roce 1917 (narozen 16.7.1881 ve obci Prem - dnes Slovinsko). Procházel jsem různé matriky z Brna, ale zatím bez výsledku. Nevíte někdo, jestli byla některé brněnská nemocnice za I. sv. války vyhrazena pro vojáky?
Předem děkuji za případné odpovědi.
Pavel A.
Naposledy upravil Koshik dne ned led 28, 2024 20:52, celkově upraveno 1
Koshik
 
Příspěvky: 86
Registrován: čtv kvě 31, 2018 10:39

Re: I. sv. válka, místo úmrtí - nemocnice Brno

Příspěvekod Zora » úte led 11, 2022 20:48

vojenská úmrtí v původně civilních nemocnicích, dočasných lazaretech a pod. se zapisovala do vojenských matrik.
Obraťte se na VHA s dotazem.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: I. sv. válka, místo úmrtí - nemocnice Brno

Příspěvekod Made » stř led 12, 2022 9:40

Zrovna nedávno tu byl u Vojenského archivu tento odkaz.


Boza píše:http://www.vhu.cz/zemreli-v-c-a-k-polnich-nemocnicich-dalsi-unikatni-soubor-matrik-najdete-na-digitalni-studovne-mo/

10. 01. 2022 Když jsme v únoru loňského roku na našem webu představovali první výsledky vzájemné spolupráce VHÚ s Vojenským ústředním archivem – Vojenským historickým archivem (VÚA–VHA) na poli online zpřístupnění úmrtních matrik, prozradili jsme, že zdaleka nekončíme a že dalším souborem, do jehož zpracování jsme se pustili, jsou knihy zemřelých v c. a k. polních nemocnicích. Nyní rádi a s uspokojením oznamujeme, že přes 23 000 jmen obsažených v těchto svazcích už lze fulltextově prohledávat na Digitální studovně MO.
Made
 
Příspěvky: 166
Registrován: sob led 02, 2021 12:07

Re: I. sv. válka, místo úmrtí - nemocnice Brno

Příspěvekod Zora » stř led 12, 2022 9:44

Jenže - obávám se, že lze pátrat pouze ve studovně MO, a v textu se píš, že jde o polní nemocnice, netuším, zda se tento název vztahuje i na běžné nemocnice, vyčleněné pro vojsko... proto bych raději kontaktovala VHA.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: I. sv. válka, místo úmrtí - nemocnice Brno

Příspěvekod zeter » stř led 12, 2022 11:16

lze bádat v digitální studovně - https://digitalnistudovna.army.cz/ - konkrétně ty nově indexované polní nemocnice zde:
https://digitalnistudovna.army.cz/perio ... b203af13af

Bohužel dané příjmení to nenajde. Když jsem zkoušel vyhledat v celé digitální studovně MO, pár zmínek o Antonovi tam je, nejpodstatnější je asi ve Verlustliste, 17.5.1917, IR 97, ruské zajetí:
https://digitalnistudovna.army.cz/uuid/ ... 13d398622b
(jestli je to on)
matriky 97. pluku online nejsou, je vlastně otázka, jestli je vůbec náš VHA/VHÚ má - ten pluk byl národnostně balkánský. Nějaké matriky k němu jsou na FamilySearch, bohužel nepřístupné online; to samé se týká i vojenských matrik Brna, co tam jsou.

EDIT: ještě se dívám na ANNO Suche, tam se mi hledání ve Verlustliste zdá úplnější...
Naposledy upravil zeter dne stř led 12, 2022 11:23, celkově upraveno 1
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: I. sv. válka, místo úmrtí - nemocnice Brno

Příspěvekod Zora » stř led 12, 2022 11:19

Zkoušela jsem hledat na Krameriovi, ale zmínky ano, úmrtí ne.
Z

edit,
pořád mně vrtá hlavou, zda se v "českých" dokladech najdou osoby, narozené nebo příslušné "jinam".
Už pokládala dotaz , jak to vlastně fungovalo.

Když se narodil mimo České království , tak by asi měl být - mohl být veden dnes v jiném státě...
Ale vojenství vůbec nerozumím.
Na genteam.at je více vojáků s tímto jménem a příjmením, bohužel jsem neviděla onu obec narození, rok 1881 ano.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: I. sv. válka, místo úmrtí - nemocnice Brno

Příspěvekod zeter » stř led 12, 2022 12:10

tak ten Anton zajatý je nar. 1894, čili ten to není.
Kombinací ANNO a FS jsem našel ještě jednoho žhavějšího kandidáta, + 27.12.1917 ve Vídni, Garnisonspital Nr. 1
http://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno? ... nno-search
(na FS je v Totenverzeichnis, jediná doplňující informace: Gebirgs-Artillerieregiment Nr. 3... 36 let, to by sedělo na *1881 https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... &cat=96269 )
Bohužel matriky toho špitálu jsou na FS, ale nedají se prohlížet online - na Matricule jsou až pro r. 1919-1920 pod Alservorstadtkrankenhaus.

jeden z GT nar. 1881 je https://digi.landesbibliothek.at/viewer ... r_0540/48/ je 1917 raněný

Já přes vojenství taky nejsem, ale řekl bych, že si to ty národní vojenské historické archivy nějak rozdělily, asi podle pluků, a zbytek nejspíš skončil ve Vídni v Kriegsarchivu.
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: I. sv. válka, místo úmrtí - nemocnice Brno

Příspěvekod Zora » stř led 12, 2022 12:19

https://digi.landesbibliothek.at/viewer ... r_0540/48/

tady je uveden Anton Smerdel, 1881 ale nesouhlasí místo narození
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: I. sv. válka, místo úmrtí - nemocnice Brno

Příspěvekod zeter » stř led 12, 2022 12:26

jo, to je ten z GT...
Stejně je to absurdní - matriky špitálů z 1. sv. války, rok 2022, a ony jsou nepřístupné. Ach jo.
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: I. sv. válka, místo úmrtí - nemocnice Brno

Příspěvekod Zora » stř led 12, 2022 12:35

Kolega by se mohl dát záznam o narození hledaného A. Smerdela... taky by mě zajímalo, podle čeho určil onen kronikář jako místo úmrtí Brno. Jestli se posílala informace do místa posledního bydliště před odvodem, nebo do místa narození? Nebo jen rodině?

Nevdala se vdova po tomto vojákovi znovu? Pak by mohla mít u další svatby uvedeno, kdo kde vydal úmrtní list zemřelého manžela.

Já si osobně myslím, že se jeho úmrtní list nachází někde v rakouském archivu, možná snad ve slovinském? Jen mně vůbec není jasný systém, podle čeho a kdo ty doklady třídil... Kde se nachází matrika, ve které je úmrtí zapsáno, to se už neodhaduji vůbec řešit...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: I. sv. válka, místo úmrtí - nemocnice Brno

Příspěvekod Koshik » čtv led 13, 2022 20:44

Zora píše:https://digi.landesbibliothek.at/viewer/image/AC08513816_Verlustliste_Nr_0540/48/

tady je uveden Anton Smerdel, 1881 ale nesouhlasí místo narození
Z


Místo uvedené v odkazu je obec Postojna (německy Adelsberg), což je soudní okres, do kterého obec Prem patřila. Takže by to mohlo odpovídat. Krain je vyšší územní celek a ten se v dokumentech, které máme doma také vyskytuje.
Koshik
 
Příspěvky: 86
Registrován: čtv kvě 31, 2018 10:39

Re: I. sv. válka, místo úmrtí - nemocnice Brno

Příspěvekod Koshik » čtv led 13, 2022 21:00

Zora píše:Kolega by se mohl dát záznam o narození hledaného A. Smerdela... taky by mě zajímalo, podle čeho určil onen kronikář jako místo úmrtí Brno. Jestli se posílala informace do místa posledního bydliště před odvodem, nebo do místa narození? Nebo jen rodině?

Nevdala se vdova po tomto vojákovi znovu? Pak by mohla mít u další svatby uvedeno, kdo kde vydal úmrtní list zemřelého manžela.

Já si osobně myslím, že se jeho úmrtní list nachází někde v rakouském archivu, možná snad ve slovinském? Jen mně vůbec není jasný systém, podle čeho a kdo ty doklady třídil... Kde se nachází matrika, ve které je úmrtí zapsáno, to se už neodhaduji vůbec řešit...
Z

Záznam o narozením mám pouze v originálních rodinných dokumentech. Matriky ve Slovinsku se digitalizují a zveřejňují postupně. Obec Prem bohužel zatím mezi nimi chybí.
Z jakých podkladů vycházel matrikář při určení místa úmrtí, nevím. Komunikoval jsem s jeho nástupcem. Tem mi napsal mimo jiné toto: Během 1. světové války sloužil jako vojín u dělostřelectva ve Vídni. Bojoval nejprve na ruské frontě, pak na italské. Onemocněl na žaludek a zemřel po jeho operaci v nemocnici v Brně 17. prosince 1917.
Zda jsou data přesná tedy nevím.
Vdova se už neprovdala, takže další zápisy s možným vodítkem chybí chybí.
Koshik
 
Příspěvky: 86
Registrován: čtv kvě 31, 2018 10:39

Re: I. sv. válka, místo úmrtí - nemocnice Brno

Příspěvekod Zora » čtv led 13, 2022 21:06

A procházel jste brněnské nemocnice - civilní ?
Pokud zemřel po operaci žaludku, snad by to nemuselo mít souvislost s vojenským zraněním... Jen úvaha...

Jinak ale nevím, jak odlišit konkrétního A. Smerdela od dalších. V té oblasti to podle genteamu muselo být velice běžné příjmení. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: I. sv. válka, místo úmrtí - nemocnice Brno

Příspěvekod Zora » čtv led 13, 2022 21:08

možná mně to uniklo,. jaké měl vyznání?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: I. sv. válka, místo úmrtí - nemocnice Brno

Příspěvekod Koshik » čtv led 13, 2022 21:14

Zora píše:možná mně to uniklo,. jaké měl vyznání?
Z


Podle zápisů z matrik narozených u jeho dětí byl římský katolík.
Koshik
 
Příspěvky: 86
Registrován: čtv kvě 31, 2018 10:39

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků