VYŘEŠENO I. sv. válka, místo úmrtí - nemocnice Brno

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO Re: I. sv. válka, místo úmrtí - nemocnice Brno

Příspěvekod Koshik » čtv led 13, 2022 21:37

zeter píše:lze bádat v digitální studovně - https://digitalnistudovna.army.cz/ - konkrétně ty nově indexované polní nemocnice zde:
https://digitalnistudovna.army.cz/perio ... b203af13af

Bohužel dané příjmení to nenajde. Když jsem zkoušel vyhledat v celé digitální studovně MO, pár zmínek o Antonovi tam je, nejpodstatnější je asi ve Verlustliste, 17.5.1917, IR 97, ruské zajetí:
https://digitalnistudovna.army.cz/uuid/ ... 13d398622b
(jestli je to on)
matriky 97. pluku online nejsou, je vlastně otázka, jestli je vůbec náš VHA/VHÚ má - ten pluk byl národnostně balkánský. Nějaké matriky k němu jsou na FamilySearch, bohužel nepřístupné online; to samé se týká i vojenských matrik Brna, co tam jsou.

EDIT: ještě se dívám na ANNO Suche, tam se mi hledání ve Verlustliste zdá úplnější...


Odkazy na digitální studovnu se mi nezobrazí. Načte se stránka, ale ne obsah - jen se točí "kolečko".
Naposledy upravil Koshik dne stř led 24, 2024 21:29, celkově upraveno 1
Koshik
 
Příspěvky: 86
Registrován: čtv kvě 31, 2018 10:39

Re: I. sv. válka, místo úmrtí - nemocnice Brno

Příspěvekod Zora » čtv led 13, 2022 21:39

Koshik píše:
Odkazy na digitální studovnu se mi nezobrazí. Načte se stránka, ale ne obsah - jen se točí "kolečko".


U mě totéž
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: I. sv. válka, místo úmrtí - nemocnice Brno

Příspěvekod Koshik » čtv led 13, 2022 21:47

Jenom drobné upřesnění - datum narození je 18.6.1881.
Koshik
 
Příspěvky: 86
Registrován: čtv kvě 31, 2018 10:39

Re: I. sv. válka, místo úmrtí - nemocnice Brno

Příspěvekod Zora » čtv led 13, 2022 21:58

Procházím brněnské nemocnice, ale nevím, jestli se tam opravdu léčili vojáci - v civilní části.

Prošla jsem r. 1917 Bohunice, r. 1917 Staré Brno - nemocnice u sv. Anny, u obou jen indexy.
Teď procházím Zemskou léčebnu pro duševně choré, není tam index.
Na příjmení jsem zatím nenarazila.

Zde mě zaujal záznam osoby, která snad mohla být v době úmrtí vojákem.
Ale nevím to s jistotou, text přečtu, ale on působil u dráhy v jakémsi komandu - pochovával ale vojenský kurát.
Vkládám jen proto, aby znalejší kolegové posoudili, zda by se mohlo jednat o vojáka.
Pozor, příčina úmrtí je to, nač zemřel, ne nemoc, se kterou se v léčebně léčil.
První vlevo, Koutný Alfred.
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -01610.jp2

edit
V zemské léčebně v. 1917 nenalezeno
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: I. sv. válka, místo úmrtí - nemocnice Brno

Příspěvekod zeter » pát led 14, 2022 6:59

mně taky teď brzo ráno naskočí jen titulka, ale odkazy nefungují a ani vyhledávání nejede... některé tyhle menší, specializovanější studovny některých institucí nefungují nonstop (např. o víkendu), je potřeba to zkusit v "pracovní době" :-)

Na civilní nemocnici bych nesázel, vojenský špitál je u vojáka holt pravděpodobnější.

Jenom poznamenávám, že ten Anton zemřelý 27.12.1917 ve Vídni byl právě u dělostřelectva, ten jiný nar. 1881 u infanterie.

Jenom pro pořádek - s kým že jste to komunikoval v té obci? Jednou jste napsal archivář, jednou matrikář. Je otázka, jakou tichou poštou ty informace mohly projít.
Možná by stálo za to obrátit se ještě na místně příslušný státní okresní archiv, jestli ho nenajdou v nějaké evidenci obyvatelstva - obce vedly agendu obecních i cizích příslušníků, různé seznamy branců atd, a to všechno už je uložené v archivech (pokud se to dochovalo), ne na obci.
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: I. sv. válka, místo úmrtí - nemocnice Brno

Příspěvekod Koshik » pát led 14, 2022 7:22

Kronikář, který informace sesbíral již bohužel nežije, takže nemůžu dost dobře ověřit uvedená data. Člověk, se který jsem komunikoval a uvedl jsem ho jako archiváře, pouze čerpal z písemností, které "sdědil".
Zkusím oslovit ten okresní archiv, ale nevím jestli umí vyhledaná data poslat. Podívám se jestli mají nějaký ceník.
Koshik
 
Příspěvky: 86
Registrován: čtv kvě 31, 2018 10:39

Re: I. sv. válka, místo úmrtí - nemocnice Brno

Příspěvekod zeter » pát led 14, 2022 8:00

S papírovými kopiemi nebývá žádný problém, ceny prostých kopií (neověřené, pro neúřední potřebu) lidové; skeny bývají dražší. Rešerše si účtují, pokud by s tím bylo nějaké velké hledání, a to by vám dali vědět - zatím se mi to nestalo, naopak už několikrát mi drobnosti poslali obratem do mailu a neúčtovali si nic. Nebo aspoň poradili, kam se obrátit jinam.
Popište jim situaci a "důkazní nouzi" vzhledem k nedostupným matrikám vojenských špitálů, a uvidíte. Je potřeba mít na paměti, že digitalizováno a v povědomí je jenom zlomek toho, co je v archivech, můžou se najít úplně nečekané věci - mně třeba dohledali asi pětadvacet stran ouředního papírování, když se jeden můj prapředek kolem r. 1880 pohádal s nadřízeným a řešila to vrchnost. Nedávno jsme tu měli případ úmrtí v Praze, taky v druhé polovině 19. století, a ukázalo se, že k dotyčnému existuje pozůstalostní spis (pozůstalost po Antonovi se mimochdem musela řešit taky). Atdatd. Nikdy nevíte, a za zeptání nic nedáte.
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: I. sv. válka, místo úmrtí - nemocnice Brno

Příspěvekod Koshik » pát led 14, 2022 22:11

Tak jsme dneska sepsal mail na archiv v Kroměříži a uvidím, co mi budou schopni dohledat.
Koshik
 
Příspěvky: 86
Registrován: čtv kvě 31, 2018 10:39

Re: I. sv. válka, místo úmrtí - nemocnice Brno

Příspěvekod zeter » stř led 24, 2024 8:25

zeter píše:Kombinací ANNO a FS jsem našel ještě jednoho žhavějšího kandidáta, + 27.12.1917 ve Vídni, Garnisonspital Nr. 1
http://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno? ... nno-search
(na FS je v Totenverzeichnis, jediná doplňující informace: Gebirgs-Artillerieregiment Nr. 3... 36 let, to by sedělo na *1881 https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... &cat=96269 )
Bohužel matriky toho špitálu jsou na FS, ale nedají se prohlížet online - na Matricule jsou až pro r. 1919-1920 pod Alservorstadtkrankenhaus.


Tak jsem to dnes znovu zkontroloval, a ledy se hnuly, matrika již dostupná - a skutečně jsem přede dvěma lety vytipoval toho správného, je to ten výše - u úmrtního záznamu má jako místo narození uveden Prem, r. 1881
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=494214
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: I. sv. válka, místo úmrtí - nemocnice Brno

Příspěvekod Koshik » stř led 24, 2024 21:28

Děkuji moc. Je to opravdu on. Shoda je nejenom podle roku narození, ale i místa narození, zaměstnání a dalších údajů. I v příčině úmrtí je uveden žaludeční vřed, což koresponduje s informacemi kronikáře. Ten sice uváděl místo úmrtí Brno a datum 17.12.1917, což ale mohlo být způsobeno chybou při čtení nebo přepisu dat. Myslím, že je to 99% potvrzeno.
Jsem rád, že se to po dvou letech uzavřelo. Úplně jsem zapomněl, že jsem před dvěma lety tento dotaz zadal. Ale krásně se to sešlo a podařilo vyřešit.
Ještě jednou veliký dík.
Koshik
 
Příspěvky: 86
Registrován: čtv kvě 31, 2018 10:39

Předchozí

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 44 návštevníků